S. Żaryn: Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody
- Nie jest to osoba publicznie znana. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, że jest związany z instytucjami państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
2019-10-28, 10:50
Posłuchaj
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Piotr Ś. to obywatel Polski. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do pojawiających się w mediach informacji, podkreślił, że podejrzany "nie jest i nie był pracownikiem ani funkcjonariuszem ABW".
Powiązany Artykuł
ABW zatrzymała Piotra Ś. Jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji
Prokuratura przedstawiła także podejrzanemu zarzut posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem.
Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.
"Nie jest to osoba publicznie znana"
- Piotr Ś. był osobą, która mogła wyrządzić realne szkody - przyznał Stanisław Żaryn. W odpowiedzi na pytanie, czym zajmował się zatrzymany, odparł, że "nie jest to osoba publicznie znana". Dopytany, czy jest to osoba związana z instytucjami państwa polskiego, odpowiedział, że nie potwierdza, ani nie zaprzecza.
REKLAMA
Na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Żaryn przyznał, że aresztowany na trzy miesiące mężczyzna deklarował chęć współpracy z obcym wywiadem. - Deklaracja chęci współpracy z obcym wywiadem na niekorzyść interesów Polski jest czynem karanym na podstawie art. 130 par. 3 kodeksu karnego - powiedział Żaryn.
Z informacji prokuratury wynika, że podczas przeszukania mieszkania i miejsca pracy Piotra Ś. funkcjonariusze ABW zabezpieczyli nielegalnie posiadaną sztukę broni palnej, amunicję oraz nośniki elektroniczne i dokumenty. Służby przeszukały także miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś. Tam również znaleziono broń palną i amunicję bez pozwolenia.
- Czynność związana z decyzją prokuratury o zatrzymaniu Piotra Ś. i doprowadzeniu go do prokuratury pozwoliła na przeszukanie miejsc związanych z nim i jego środowiskiem - powiedział rzecznik ministra koordynatora. - Ta sprawa również zostanie oceniona prawno-karnie - dodał.
Próba budowania quasi paramilitarnych organizacji?
Zatrzymanie komentował również w audycji Piotr Woyciechowski, publicysta zajmujący się służbami specjalnymi. - Zatrzymanie Piotra Ś. to realny przejaw pozytywnej aktywności służb kontrwywiadu ABW - podkreślił. W kontekście odnalezienia w trakcie przeszukań broni palnej i amunicji Woyciechowski spekulował, że może to mieć związek z "próbą budowania quasi-paramilitarnych organizacji".
REKLAMA
Piotr Nisztor odnosząc się do informacji, że w sprawie może chodzić o służby rosyjskie, stwierdził, że należy obserwować, czy w "najbliższym czasie któryś z rosyjskich dyplomatów nie zostanie wydalony z Polski i uznany za persona non grata".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Polskie Radio 24/PAP/st
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: Stanisław Żaryn, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA