X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Egzorcysta: obchodzenie Halloween wiąże się z wsiąkaniem w satanistyczną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 10:45
Halloween to tradycja polegająca na przebieraniu się w stroje upiorów i demonów, która przyjęła bardzo komercyjny wymiar. W rozmowie z KAI egzorcysta archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz podkreślił jednak, że z pozoru niewinna zabawa może mieć niebezpieczny okultystyczny charakter, której ofiarą mogą paść nieświadome zagrożenia dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w tym dniu żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, duchom zaś, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

Czytaj więcej
1200_Halloween_pixabay.jpg
Okultyzm, ezoteryzm, zabobon. Rodzicu, nie musisz się godzić na Halloween

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Halloween nie jest tylko niewinną zabawą". Rzecznik episkopatu ostrzega

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwne i niepokojące stroje oraz zakładania masek.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W Polsce Halloween pojawiło się pod koniec lat 90.

"Uzależnienie od złego ducha"

Ks. Andrzej Grefkowicz zaznaczył, że Halloween jest kontynuacją pogańskich praktyk. - Jeśli mówimy o powrocie do pogaństwa, to wracamy też do więzi duchowych, które nie są więziami z Bogiem. Poprzez praktyki pogańskie odstępujemy od chrześcijaństwa i tym samym uzależniamy się od złego ducha - powiedział w rozmowie z KAI egzorcysta. Podkreślił on też, że obchodzenie Halloween wiąże się z wsiąkaniem w satanistyczną tradycję. - Zanim człowiek się zorientuje, może już mocno ugrzęznąć w takiej zależności - dodał.

Duchowny stwierdził również, że na działanie złych mocy najbardziej narażone są niczego nieświadome dzieci. - Są one najmniej krytyczne i najbardziej chłoną tego rodzaju praktyki, bo są dla nich atrakcyjne. Dzieci się najprędzej uzależniają i nie orientują się, co tak naprawdę się dzieje - mówił dla KAI ks. Andrzej Grefkowicz.

Czytaj więcej
hw1.jpg
Halloween a tradycja polska

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Trzeba wrócić do tradycyjnego i religijnego wymiaru przełomu października i listopada"

Ocenił on również, że uczestniczenie w Halloween jest powolną formą apostazji. - Zaliczyłbym to "święto" do bardziej drastycznych form stopniowego wchodzenia w satanizm - powiedział egzorcysta.

jp/ekai.pl

Czytaj także

"Bez korzeni nie ma przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 07:00
rozwiń zwiń