X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stanisław Żaryn: polskie służby przyczyniły się do skazania chińskiego szpiega

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 17:01
- Dzięki kooperacji ABW ze szwedzką służbą SÄPO w Szwecji został skazany mężczyzna, który szpiegując na rzecz Chin, inwigilował społeczność tybetańską – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABW/abw.gov.pl

Mieszkający w Szwecji Tybetańczyk, obywatel Chin, który na rzecz ChRL szpiegował uchodźców z Tybetu, został w 2018 r. skazany na 22 miesiące więzienia. Żaryn wskazał na polski wkład w osądzenie mężczyzny.

ABW3 1200.jpg
Media: podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji pracował w Agencji Mienia Wojskowego- W wyniku kooperacji ABW ze szwedzką służbą SÄPO w czerwcu 2018 roku sąd w Szwecji skazał za szpiegostwo na rzecz Chin obywatela Chin, działającego na rzecz chińskich służb specjalnych, Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ChRL – powiedział rzecznik.

Jak dodał, zadaniem oskarżonego było zbieranie informacji i inwigilacja mniejszości tybetańskiej w Szwecji oraz poza jej granicami.

- Chińczyk regularnie podróżował do Polski, gdzie odbywał spotkania operacyjne z jednym z oficerów, ukrywającym się pod przykrywką dyplomaty – zaznaczył Żaryn.

Dowody na działalność oskarżonego

Żaryn poinformował, że ABW prowadziła działania w porozumieniu ze szwedzkimi odpowiednikami od lutego 2017 roku.

- Dzięki materiałom zgromadzonym przez ABW szwedzkie służby otrzymały dowody na działalność oskarżonego. Polski kontrwywiad zaś mógł prowadzić własne rozpoznanie, również sposobu działania chińskich służb w Polsce – podkreślił.

Dodał, że dzięki działalności ABW udało się ustalić personalia oficera prowadzącego, który w następstwie działań ABW został z Polski wydalony. Otrzymał również zakaz wjazdu na teren RP oraz UE.

"Jesteśmy wiarygodnym partnerem dla służb sojuszniczych"

Na współpracę polskich służb specjalnych z zagranicznymi partnerami na przykładzie rozpracowania szpiega w tybetańskiej diasporze, Żaryn zwrócił uwagę także w środowej wypowiedzi dla wpolsce.pl.

- Jako Polska jesteśmy wiarygodnym partnerem dla służb sojuszniczych, kontakty międzynarodowe polskich służb specjalnych są bardzo żywe i bardzo ważne – powiedział rzecznik.

Dodał, że fakt, iż materiały zebrane przez ABW przyczyniły się do osądzenia i skazania szpiega, "to dowód sprawności polskiego kontrwywiadu i dowód tego, że sojusznicze służby nam ufają".

Winny zbierania informacji

Dorjee Gyantsan został w czerwcu ub. roku uznany za winnego zbierania informacji o tożsamości, poglądach politycznych i podróżach zamieszkałych w Szwecji Tybetańczyków.

Szwedzki sąd uznał do za winnego szpiegostwa na rzecz Chin od lipca 2015 do lutego 2017. Mężczyzna przekazywał informacje chińskiemu oficerowi w Polsce, otrzymując za to, w co najmniej jednym przypadku, zapłatę w wysokości ok. 6 tys. dolarów.

Wskutek działań szpiega, rodziny uchodźców mieszkające w Tybecie były szykanowane przez chińskie władze.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak polskie służby łapią szpiegów. Przypominamy najgłośniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 13:14
Polska, m.in. ze względu na swoje strategiczne położenie w centrum Europy, a także na bezpośrednie sąsiedztwo Rosji, może być szczególnie narażona na działalność obcych wywiadów. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma głośnymi przypadkami zatrzymań pod zarzutem szpiegostwa. To pokazuje, że polskie służby właściwie reagują na próby infiltracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymany ws. szpiegostwa na rzecz Rosji. Były oficer CBŚ: nasilają się działania szpiegowskie przeciw Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:36
- Działania wywiadowcze wszelkiego typu się nasilają, bo Polska stała się ważnym graczem w Europie i na świecie, jest ważnym członkiem NATO, powstają tu nowe bazy wojskowe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jacek Wrona, były oficer Centralnego Biura Śledczego. Podkreśla, że obecny szpieg może mieć zwyczajne oblicze: nie musi być Jamesem Bondem. Zatrzymanie Piotra Ś. przez ABW to jednak dość szczególny przypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo: jesteśmy na szpiegowskim celowniku Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:54
- Rosję, a tym samym również jej służby specjalne, interesuje niemal wszystko, co dotyczy Polski, jej polityki regionalnej, NATO, energetyki. Co więcej, przez ostatnie lata nasila się debata, czy nie wraca poziom nasycenia aktywnością szpiegowską porównywalny do okresu zimnej wojny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Jacek Raubo (infosecurity24.pl).
rozwiń zwiń