X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zarzuty dla gdańskich policjantów. Przemoc, poniżanie, fałszowanie oficjalnych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 20:00
Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla dwóch gdańskich policjantów, którym w sobotę zarzuciła m.in. stosowanie przemocy i poniżanie osób, wobec których podejmowali interwencje. Funkcjonariusze nie przyznali się do popełnienia przestępstw.
Komenda Stołeczna Policji jako pierwsza jednostka w kraju rozpoczyna nabór do służby w specjalnym reżimie sanitarnym
Komenda Stołeczna Policji jako pierwsza jednostka w kraju rozpoczyna nabór do służby w specjalnym reżimie sanitarnymFoto: Shutterstock/Grabowski Foto

Dwaj funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zostali zatrzymani w czwartek późnym wieczorem przez policjantów z gdańskiego biura spraw wewnętrznych. W sobotę Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła każdemu z zatrzymanych po dziesięć zarzutów.

Czytaj więcej
pixabay kajdanki 1200.jpg
Dwóch mężczyzn postrzelonych po próbie włamania. Wszczęto śledztwo

Jak poinformowała w sobotę wieczorem rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Rzecznik wyjaśniła, że jeden z policjantów złożył zeznania, natomiast drugi tylko odpowiadał na pytania prokuratora prowadzącego śledztwo.

Grażyna Wawryniuk poinformowała, że prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie obu podejrzanych na trzy miesiące. Wniosek jest podyktowany głównie - wobec nieprzyznania się do popełnienia przestępstw - obawą matactwa ze strony funkcjonariuszy. Sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie w niedzielę.

Zarzuty dla gdańskich policjantów

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała, że podejrzani to mężczyźni w wieku 27 i 33 lat. Jeden z nich służył w policji trzy lata, a drugi - sześć.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Uzbrojeni policjanci wtargnęli na salę rozpraw w Poznaniu. Jest oświadczenie

Podała, że mężczyznom zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych, słowne poniżane, stosowanie gróźb i przemocy w stosunku do osób, wobec których podejmowali czynności. Policjanci mieli też zmuszać te osoby do zachowań, które mogły zagrażać ich zdrowiu. W niektórych sytuacjach nie podejmowali działań, choć zdrowie danej osoby mogło być zagrożone.

Nieetyczne postępowanie, przemoc, fałszerstwa

Rzecznik wyjaśniła, że na przykład w trakcie jednej z interwencji funkcjonariusze "zachęcali nietrzeźwą osobę do niezwłocznego wypicia pół litra alkoholu, co stwarzało zagrożenie dla zdrowia tego mężczyzny". Wobec innej osoby policjanci mieli używać przemocy (szturchać ją i popychać), chcąc ją zmusić do wyjawienia informacji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Gdańsk: więzienie za rozlanie w restauracji cuchnącego płynu?

Wobec innego nietrzeźwego nie podjęli żadnych działań, choć osoba ta miała kłopot z zachowaniem równowagi i mogła sobie zrobić krzywdę. Nie wezwali też lekarza do innej osoby, której stan wskazywał na konieczność konsultacji medycznej.

Przedstawicielka gdańskiej Prokuratury Okręgowej poinformowała, że w przypadku jednej z interwencji policjanci mieli też dokonać fałszerstwa w dokumentacji służbowej: podali w niej nieprawdziwe dane o czasie interwencji, o jej przebiegu i o jej zakończeniu.

policja_1200.jpg
Wjechał w przystanek we Wrocławiu. Policja zatrzymała podejrzanego

Anonimowe doniesienie

Rzecznik zaznaczyła, że za popełnienie czynów zarzucanych policjantom kodeks karny przewiduje do pięciu lat więzienia.

Wyjaśniła, że organa ścigania powiadomione zostały o możliwym niewłaściwym zachowaniu policjantów anonimowym mailem, do którego ktoś załączył filmowe nagrania pokazujące zachowanie policjantów. Rzecznik poinformowała, że nagrań tych dokonali sami podejrzani funkcjonariusze, a zrobili to w sobie tylko wiadomych celach: nie były to filmiki nakręcone w celach służbowych.

- Analiza tych filmików dała podstawę do zatrzymania i postawienia funkcjonariuszom zarzutów - dodała.

Natychmiastowe działania

Dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymali w czwartek późnym wieczorem policjanci z gdańskiego biura spraw wewnętrznych. Biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podało w piątek, że zostali oni zawieszeni w obowiązkach i podjęto działania, "które spowodują wyrzucenie obu mężczyzn ze służby w policji".

Biuro prasowe podkreśliło w komunikacie, że działania w tej sprawie były błyskawiczne i zostały podjęte natychmiast, kiedy "wyszło na jaw nieetyczne i nielicujące z etosem służby zachowanie" policjantów.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Gdańsk: policjant po służbie uratował 23-latka

Według komunikatu funkcjonariusze mieli dopuścić się licznych przestępstw. "Czyny, które popełniali, są w sprzeczności z jakąkolwiek etyką i z pewnością nie mają one nic wspólnego ze służbą dla ludzi, do której powołany jest każdy policjant" - podano w komunikacie, podkreślając, że "nie ma miejsca w szeregach policjantów dla tego typu osób".

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomorze: dziesiątki milionów wyłudzonych dotacji. Zatrzymania CBA

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:20
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało następne trzy osoby w związku z nieprawidłowościami w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Śledztwo w tej sprawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniami dotacji krajowych i UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia podczas V Rajdu Żuławskiego. Śledczy: kierowca pod wpływem narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:01
Prokuratura ustaliła, że 34-letni kierowca wyścigowego auta, który w maju b.r. spowodował wypadek na samochodowym Rajdzie Żuławskim, miał we krwi narkotyki. Prowadzony przez niego samochód wpadł do rowu z wodą. Kierowca i jego 50-letni pilot utonęli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk: oficer Wojska Polskiego postrzelił dwie osoby

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 12:01
W Gdańsku Wrzeszczu oficer Wojska Polskiego postrzelił dwie osoby. - Obecnie przebywają w szpitalu. Ich życiu nic nie zagraża - poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń