Akcja "Znicz". Policja ujawniła niepełny bilans świąt na drogach

2019-11-03, 20:00

Akcja "Znicz". Policja ujawniła niepełny bilans świąt na drogach
Policjanci na miejscu wypadku w miejscowości Lipie koło Kepna (woj. wielkopolskie). Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Do godziny 14 w niedzielę w całym kraju doszło do 30 wypadków, w których zginęło pięć osób, a 36 zostało rannych - to dane z akcji "Znicz", które podała Policja. Od czwartku mundurowi musieli interweniować przy 230 wypadkach, w których 21 osób zginęło, a 295 zostało rannych. 

Posłuchaj

Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji o policyjnej akcji "Znicz" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

policja znicz pap 1200.jpg
Akcja "Znicz". 16 ofiar śmiertelnych, setki rannych
  • Do niedzielnego wieczora trwała akcja "Znicz"
  • Od czwartku do godziny 14.00 w niedzielę doszło do 230 wypadków
  • W tym czasie na drogach zginęło 21 osób, a prawie 300 zostało rannych
  • Policjanci przypominają, by nie jeździć "na pamięć" i uważać na pieszych

Od czwartku do niedzieli do godziny 14 doszło 230 wypadków. Zginęło w nich 21 osób, a 295 zostało rannych. - Od czwartku do niedzieli do godziny 14.00 policjanci zatrzymali 1016 nietrzeźwych kierowców - poinformowała Komenda Główna Policji.

Wzmożone kontrole na drogach

W akcji "Znicz", która trwała do niedzielnego wieczoru, bierze udział ponad 5 tys. policjantów drogówki, wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności i Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

Zadbaj o bezpieczeństwo Zadbaj o bezpieczeństwo

Podinspektor Radosław Kobryś w rozmowie z PAP wskazywał, że priorytetem tegorocznej akcji "Znicz" będzie regulacja ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały. - Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia - powiedział.

Policjanci przyglądają się też, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzają stan techniczny i wyposażenie pojazdów. - Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie - zapowiedział Radosław Kobryś. - Obawialiśmy się rekordu w tym roku, jeśli chodzi o jazdę pod wpływem. Jednak jak na razie jest lepiej, niż się spodziewaliśmy - dodał policjant.

Apel policji

Powiązany Artykuł

korek 1200 pap.jpg
Trwa akcja "Znicz". Niepokojące statystyki policji

Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu - sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania, i pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

Podinsp. Radosław Kobryś zaapelował także, żeby kierowcy byli rozważni i przygotowani na zagrożenia, które mogą wystąpić, a nie z góry zakładali, że dojadą bezpiecznie. Zaznaczył, by kierowcy szczególną uwagę zwracali również na pieszych, którzy bywają słabo widoczni na drogach.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ub. roku w Święta Zmarłych doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej