Ul. gen. Fieldorfa "Nila" w Żyrardowie zostaje. S. Kaleta: chcemy, by Polska czciła bohaterów

- Jesteśmy osobami z młodego pokolenia. Jako osoby, które wychowały się w wolnej Polsce chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali, których chcieli skreślić z kart historii - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

2019-11-07, 14:58

Ul. gen. Fieldorfa "Nila" w Żyrardowie zostaje. S. Kaleta: chcemy, by Polska czciła bohaterów

Posłuchaj

Sebastian Kaleta: znoszenie ulic imienia bohaterów nie jest nieporozumieniem, jest to szkodliwe (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Decyzja żyrardowskich włodarzy wywołała liczne kontrowersje. Prezydent Żyrardowa zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności uchwały radnych, informując jednocześnie o jej niewykonaniu.

Powiązany Artykuł

Dekomunizacja_ulic_1200x660.jpg
Kombatanci apelują o usunięcie radnych PO. Głosowali za zmianą nazw ulic

Ulica Fieldorfa "Nila" jednak zostaje

W czwartek poseł PiS Maciej Małecki podał na Twitterze, że w efekcie rozmów z samorządowcami generał "Nil" dalej będzie patronem ulicy w Żyrardowie.

- Jesteśmy osobami z młodego pokolenia. Jako osoby, które wychowały się w wolnej Polsce chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali, których chcieli skreślić z kart historii - powiedział Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej dot. akcji "Ocalić Bohaterów", która jest odpowiedzią na decyzję radnych o zmianie nazwy ul gen. "Nila".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kontrowersyjna zmiana nazw ulic. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

REKLAMA

Według niego, istotnym elementem funkcjonowania tak ważnego dla wszystkich Polaków Muzeum Żołnierzy Wyklętych są kwestie edukacyjne. - Ciągle musimy wykonać wiele pracy, by przypominać i zaprezentować, niektórym po raz pierwszy, informacje o kryształowym życiorysie bohaterów takich jak gen. "Nil" - mówił.

Powiązany Artykuł

Generał_August_Emil_Fieldorf 1200.jpg
Tadeusz Płużański: Emil "Nil" Fieldorf był wybitnym żołnierzem

Efekty akcji "Ocalić Bohaterów"

Wyraził radość, że akcja "Ocalić Bohaterów" przynosi pierwsze efekty. - Pan prezydent Żyrardowa zwrócił się do dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza z prośbą o podjęcie współpracy edukacyjnej, więc jest odzew na naszą akcję - poinformował. Wyraził nadzieję, że "sprawa, która poruszyła znaczną część opinii publicznej w Polsce, być może zostanie odwrócona".

Sebastian Kaleta powiedział, że zaprasza prezydenta Żyrardowa, jak i radnych do Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej w Warszawie. - Pokażemy okoliczności walki o wolną Polskę i też tą symbolikę, aby zrozumieć, że są to ważne sprawy, pryncypia wartości w wolnej Polsce, by bohaterowie byli na takim miejscu w jakim nie chcieli go widzieć komuniści. Aby zwycięstwo duchowe, moralne całego naszego narodu, który pragnął wolności i wreszcie może się nią cieszyć, było pełne i symboliczne - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] August Emil Fieldorf "Nil" - poruszająca historia bohatera

REKLAMA

28 października Rada Miasta głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej. Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw części mieszkańców, samorządowców i opinii publicznej. Radni Żyrardowa z klubu PiS zapowiedzieli, że nie zrezygnują z dotychczasowego patrona ulicy. Zadeklarowali też, ze przywrócą ulicy imię gen. Fieldorfa "Nila".


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze