X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Naprawa kolektorów "Czajki". Prezes MPWiK: niebawem powinna finiszować

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 01:00
Prezes Zarządu stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak wyraziła przekonanie, że naprawa uszkodzonych kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" zostanie zakończona przed 15 listopada. W czwartek podczas Rady Warszawy przedstawiła informacje na temat prac remontowych.
Awaryjny rurociąg, który od niemal 50 dni przesyła ścieki do oczyszczalni Czajka
Awaryjny rurociąg, który od niemal 50 dni przesyła ścieki do oczyszczalni "Czajka"Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Mam nadzieję, że do 15 listopada prace zostaną zakończone i układ przesyłowy uruchomiony - powiedziała podczas posiedzenia Rady Warszawy prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak. Oceniła, że dwa kolektory, które zostały uszkodzone w wyniku awarii pod koniec sierpnia, są niemal naprawione. Wyjaśniła, że położono już 106 m i 60 cm stalowych rur, które zastąpiły fragmenty popsutych kolektorów. Obecnie przeprowadzane są próby ciśnieniowe.

East News Czajka rurociąg 2 1200.jpg
Awaria w "Czajce". MON podał koszt budowy mostu pontonowego pod rurociąg

- Mam nadzieje, że wyniki będą pozytywne i 15 listopada układ przesyłowy zostanie uruchomiony - powiedziała Renata Tomusiak.

"Oczekujemy na naliczenie podwyższonych opłat"

Prezes MPWiK przypomniała, że sama naprawa kolektorów będzie kosztowała ponad 30 mln zł. Przyznała, że przedsiębiorstwo będzie musiało ponadto zapłacić Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie za zrzut ścieków. Nie powiedziała, jaka będzie to kwota. - Złożyliśmy sprawozdanie i oczekujemy na naliczenie podwyższonych opłat - oznajmiła.

Zapewniła, że koszty związane z naprawą i podwyższonymi opłatami nie przełożą się na wzrost cen dla mieszkańców Warszawy za wodę i ścieki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] MPWiK: są już gotowe stalowe odcinki w naprawianym kolektorze

Pytana przez radnych opozycji o przyczyny awarii, Renata Tomusiak odpowiedziała, że wstępne ekspertyzy wskazują na to, że była to wada materiałowa lub wykonawcza. - Nie ma powodów, aby naszych pracowników obciążać za tę awarię - podkreśliła.

W jej ocenie z podobnych powodów miało dojść do uszkodzenia rekuperatorów, czyli wymienników ciepła, co skutkowało wyłączeniem z eksploatacji dwóch linii Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ) w oczyszczalni "Czajka".

Czajka EastNews-1200.jpg
Kontrola w firmach utylizujących odpady z "Czajki". Są pierwsze nieprawidłowości

Naprawa pierwszej linii STUOŚ

Rekuperatory od czasu montażu uległy awarii trzy razy. W ocenie MPWiK przyczyną tego nie było nieodpowiednie użytkowanie. Renata Tomusiak poinformowała, że innego zdania są przedstawiciele firmy, która realizowała inwestycję. Dlatego odmówiła ona – w ostatnim przypadku – naprawy gwarancyjnej. Z tego względu – jak wskazała prezes Renata Tomusiak – MPWiK wystąpi wobec wykonawcy na drogę sadową i będzie domagało się odszkodowania.

Obecnie naprawiana jest pierwsza linia w STUOŚ. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie grudnia. Po uruchomieniu linia ta ma spalać 85 proc. odpadów z "Czajki". Renata Tomusiak zapewniła, że MPWiK uzyskało na naprawę środki z kredytu bankowego, który ma spłacić za środków uzyskanych z kar umownych, jakie naliczyło wykonawcy. Chodzi o sumę 5 mln euro. Ponadto poinformowała, że firma będzie się ubiegała o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Przetarg na rozbiórkę tymczasowych rurociągów już niebawem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 08:06
- Do końca października zostanie ogłoszony przetarg na rozbiórkę rurociągów pompujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Wymieniono 80 metrów uszkodzonego rurociągu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:01
W połowie listopada ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" mają popłynąć naprawionymi kolektorami pod dnem Wisły. Trwa remont uszkodzonego fragmentu rurociągu. To stumetrowy odcinek, na którym wykonawca montuje stalowe rury. Zamontowano ponad 80 metrów każdej z dwóch nitek.
rozwiń zwiń