X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 23:20
Premier Mateusz Morawiecki podał dziś skład nowej Rady Ministrów. W rządzie nastąpią zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne - w tym w resortach gospodarczych. Poniżej przedstawiamy sylwetki ministrów odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu - relacja Karola Surówki (IAR)
  • Jarosław Kaczyński: nowy rząd będzie rządem postępu (IAR)
Małgorzata Jarosińska-Jedynak (góra lewo), Marlena Maląg (góra prawo), Tadeusz Kościński (dół lewo), Michał Kurtyka (dół centrum), Jacek Sasin (dół prawo)
Małgorzata Jarosińska-Jedynak (góra lewo), Marlena Maląg (góra prawo), Tadeusz Kościński (dół lewo), Michał Kurtyka (dół centrum), Jacek Sasin (dół prawo)Foto: pfron.org.pl, gov.pl

Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński

Jerzego Kwiecińskiego zastąpi Tadeusz Kościński. Od lipca br. jest wiceministrem finansów, poprzednio - od stycznia 2018 r. - był wiceministrem przedsiębiorczości i technologii, wcześniej, od listopada 2015 r.  wiceministrem rozwoju. W resorcie finansów Tadeusz Kościński odpowiadał za politykę podatkową państwa, zaś w MPiT za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej i upowszechnianie płatności bezgotówkowych.

PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

Pod jego kierunkiem w MPiT została przeprowadzona reforma Specjalnych Stref Ekonomicznych, kierował także przygotowaniem ustawy umożliwiającej elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Zamówienia publiczne - czas na elektroniczne faktury

Przez całą karierę zawodową Tadeusz Kościński był związany z sektorem bankowym. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK, wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Jest absolwentem Goldsmith’s University of London i fundatorem Fundacji Kresy Historii.

Ministerstwo ds. zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak

To nowy resort, który ma się zająć koordynacją wydatkowania środków unijnych. Pokieruje nim Małgorzata Jarosińska-Jedynak, od listopada 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Do jej kompetencji należało między innymi wdrażanie funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój), cyfryzację (Program Polska Cyfrowa) i kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Nadzorowała również program Dostępność Plus.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] PiS przeznaczy 23 mld zł na program "Dostępność Plus"

Małgorzata Jarosińska-Jedynak od początku swojej kariery związana jest z samorządem. Przez kilkanaście lat zajmowała się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości. Od 10 lat pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, gdzie przeszła wszystkie szczeble – od inspektora do dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości. Wcześniej pracowała w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Gminy i Miasta Tyczyn.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Bożenę Borys-Szopę zastąpi Marlena Maląg, dotychczasowa szefowa PFRON od grudnia 2018 r. Jako prezes PFRON Marlena Maląg podejmowała m.in. działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Fundusz rozpoczął uruchamianie projektu, który ma na celu wprowadzenie nowej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych. PFRON po pięciu latach przywrócił także dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marlena Maląg: wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami

Jest absolwentką pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także w zakresie zarządzania na Politechnice Poznańskiej i zarządzania instytucjami oświatowymi w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Przez wiele lat była związana z oświatą. Pracowała jako nauczyciel, pełniła funkcję dyrektora gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. była zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ministerstwo ds. nadzoru właścicielskiego - Jacek Sasin

Ten resort nie ma jeszcze konkretnej nazwy. Wiadomo, że jego szef sprawować będzie nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa i odpowiadać będzie m.in. za stworzenie między nimi synergii. Stery resortu obejmie Jacek Sasin, dotychczas wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarza stanu w KPRM. Przed objęciem tej funkcji był przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy resort w rządzie. Wicepremier o kolejnych szczegółach

Karierę urzędniczą rozpoczął od zatrudnienia w Fundacji "Polsko- Niemieckie Pojednanie". W latach 1998-2004 pracował w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W latach 2004–2006 był kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie m.st. Warszawy, potem zastępcą burmistrza Śródmieścia. Od stycznia 2006 r. był wicewojewodą mazowiecki, w lutym 2007 r. został wojewodą. Pod koniec tamtego roku Jacek Sasin został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w listopadzie 2009 r. został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP.

W 2010 roku kandydował z listy PiS do sejmiku województwa mazowieckiego i został radnym. W wyborach do Sejmu w 2015 r. Jacek Sasin kandydował z sukcesem z listy PiS w okręgu podwarszawskim. W 2016 roku został szefem Komisji Finansów Publicznych. Stanął na czele podkomisji ds. ustaw frankowych. Z początkiem 2018 roku został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i szefem stałego Komitetu Rady Ministrów. W okresie kierowania komisją finansów, na początku 2017 roku, zasłynął pomysłem tzw. ustawy metropolitalnej, zakładającej rozszerzenie Warszawy o szereg okolicznych gmin.

Ukończył studia na Wydziale Historycznym UW oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w WSPiZ im. L. Koźmińskiego w Warszawie.

Ministerstwo Klimatu - Michał Kurtyka

To kolejny nowy resort w rządzie Mateusza Morawieckiego. Michał Kurtyka zajmie się sprawami dotychczas podzielonymi między kilka resortów. Chodzi m.in. o odnawialne źródła energii, zmniejszenie emisji CO2, transformację energetyczną, program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, program rozwoju elektromobilności oraz gospodarkę odpadami. Pod ministerstwo ma też podlegać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął funkcję prezydenta COP24

Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. W kwietniu 2018 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska. Od 2016 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii. Odpowiadał za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, a także realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym.

Jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej znajdującego się pod Waszyngtonem National Institute of Standards and Technologies. W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.

Pozostałe ministerstwa gospodarcze

Szefami pozostałych resortów gospodarczych są: Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Jan Krzysztof Ardanowski (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marek Gróbarczyk (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) i Marek Zagórski (Ministerstwo Cyfryzacji).


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W ramach programu 500 + do rodzin trafiło już 78 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 21:19
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło kampanię "4 lata +". W jej ramach informuje o efektach najważniejszych reform i programów, które zostały uruchomione. Sztandarowym działaniem ministerstwa rodziny jest program "Rodzina 500 +", który ruszył 1 kwietnia 2016 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: bez pamięci trudno sobie wyobrazić dumny naród

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 19:53
Abp Marek Jędraszewski został pierwszym laureatem nagrody "Strażnik Wartości", a dramaturg Wojciech Tomczyk, PLL LOT oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu otrzymali nagrody "Strażnik Pamięci". Galę uświetnił premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że pamięć jest rzeczą niezbędną dla funkcjonowania narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkoła do hymnu." Premier: Mazurek Dąbrowskiego to oznaka jedności naszego narodu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:01
- Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, ponieważ jest on oznaką jedności naszego narodu - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń