Nie tylko Warszawa. Tak świętowano w innych miastach Polski
Mieszkańcy wielu regionów kraju świętują 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Polacy m.in. wspólnie śpiewali hymn, uczestniczyli w piknikach, koncertach, marszach i biegach niepodległościowych.
2019-11-11, 18:59
Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Polski Walczącej i mszą święta w Katedrze na Wawelu. Nabożeństwu za ojczyznę przewodniczył metropolita krakowski - arcybiskup Marek Jędraszewski. W czasie kazania przypominał drogę Polski do odzyskania niepodległości i podkreślał, że wolność została przywrócona dzięki dążeniom wielu pokoleń Polaków. Podkreślił, że tym pokoleniom należy się wdzięczność za wiarę w Boga, poświęcenie, patriotyzm i przelaną za Polskę krew.
Następnie przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne, łącznie kilka tysięcy osób przeszło z Wawelu Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza. W południe uczestnicy pochodu włączyli się w akcję "Niepodległa do hymnu" i odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Oficjalne uroczystości zakończyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki.
Lublin
W Lublinie świętowano na Placu Zamkowym. Obok części oficjalnej i defilady służb mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych, przygotowano piknik wojskowy oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Koncert "Gramy dla Niepodległej" przed Pałacem Prezydenckim [RELACJA]
W wystąpieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek mówił o wartościach, które są związane z wolnością. - Niepodległość to płaszczyzna wolności - powiedział. Podkreślił, że tę przestrzeń możemy i powinniśmy wypełniać polskością: ojczystym językiem, kulturą i zwyczajami.
Cytując wystąpienie Jana Pawła II w Organizacji Narodów Zjednoczonych, wojewoda lubelski mówił także o współczesnych zagrożeniach wolności. - Wolność to nie jest czynienie wszystkiego, na co się ma ochotę. Wolność nie może być oderwana od prawdy o człowieku - dodał wojewoda Przemysław Czarnek.
REKLAMA
W Lublinie można było spotkać także grupy osób z planszami i kartkami zawierającymi zadania. Jest to element Niepodległościowej Gry Miejskiej, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Biorą w niej udział przede wszystkim harcerze i uczniowie.
Rzeszów
W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Rzeszowie odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. - Marszałek powinien być wzorem dla każdego Polaka - powiedział w homilii ksiądz Sławomir Zych. Podkreślił, że Józef Piłsudski wszystko, co miał, oddał Polsce.
Powiązany Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki: niepodległe państwo to nasz największy skarb
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Tłumy Polaków na placu Piłsudskiego. "Manifestacja naszej solidarności"
REKLAMA
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Wolności, gdzie odsłonięto monument przedstawiający marszałka na Kasztance. - Pomnik jest darem dla miasta - powiedział Prezes Komitetu Budowy Pomnika Dariusz Zięba.
Katowice
W Katowicach odbyła się uroczysta defilada, w której brali udział śląscy ułani na koniach, różne formacje wojskowe i policyjne. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zorganizowano apel i złożono kwiaty.
- Na co dzień niezbyt często myślimy o tym, że mieszkamy w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu - zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że młodszym pokoleniom należy przypominać, komu zawdzięczają dzisiejszą wolność.
REKLAMA
Jak zaznaczył marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, rocznica odzyskania niepodległości w regionie pięknie łączy się z rocznicą powstań śląskich.
W uroczystości licznie udział wzięli także mieszkańcy regionu, którzy podkreślali, że to ważne dla nich święto.
REKLAMA
Zebrani przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach, wspólnie z młodzieżą szkolną odśpiewali hymn państwowy, a żołnierze oddali salwę honorową. Potem odbył się także pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych.
Częstochowa
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Częstochowie rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystii za ojczyznę przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. W homilii przypominał jak ważna jest pamięć o dokonaniach przeszłych pokoleń Polaków, która powinna być ciągle żywa. Zaznaczył, że w duchu wdzięczności wspominamy nasze dzieje i tych ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość.
Powiązany Artykuł
Abp Wojciech Polak w Święto Niepodległości: wolność wzywa do budowania, a nie do niszczenia
Arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że naród, który zapomina o swojej historii staje się narodem "bez przyszłości i twarzy". Wskazał na odpowiedzialność i prawdę jako fundament Ojczyzny. Podkreślił, że jako Polacy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość.
REKLAMA
Metropolita częstochowski przypomniał także o wartościach, na których winien być budowany patriotyzm. Zaznaczył, że prawdziwego patriotyzmu nie zbudujemy bez wiary w Boga i wiary w życie wieczne.
Po mszy świętej jak co roku środowiska prawicowe przemaszerowały Aleja Najświętszej Maryi Panny do Grobu Nieznanego Żołnierza. Oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemi i błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce przy miejscach poświęconych ich pamięci. Urząd Miasta Częstochowy zaprosił mieszkańców do świętowania niepodległości w godziny popołudniowych, na centralny plac miasta im. Władysława Biegańskiego.
REKLAMA
Chyszówki
Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono w miejscowości Chyszówki w Przełęczy imienia Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w powiecie limanowskim. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu strażackich orkiestr dętych. Potem wspólnie odśpiewano hymn.
Powiązany Artykuł
Prof. Jan Żaryn: fenomen niepodległościowców tkwił w ich sile organizacyjnej
W czasie homilii ksiądz Piotr Fryzowicz mówił, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować i o nią dbać. Jak powiedział duchowny, wyrazem patriotyzmu, czyli miłości do Ojczyzny, jest okazywanie szacunku symbolom narodowym oraz sumienne wywiązywanie się ze swoich obywatelskich obowiązków.
W uroczystościach na przełęczy Rydza - Śmigłego wzięła udział dr Wanda Półtawska, obrończyni życia i bliska współpracownik Świętego Jana Pawła II. Związana z górami od dzieciństwa ma do nich wielki sentyment. Przedwojenna harcerka, więźniarka Ravensbruck, działaczka społeczna i lekarka przez całe życie kierowała się zasadą "Bóg, Honor, Ojczyzna". Jej wielkim pragnieniem jest, by te zasadę przyjęły także kolejne pokolenia.
REKLAMA
Łomża
W Łomży obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od uczczenia pamięci tych, którzy o nią walczyli. Delegacje z wiązankami odwiedziły na łomżyńskim cmentarzu między innymi groby żołnierzy z 1920 roku, a także odbudowany pomnik Franciszka Gibesa. Ten 41-letni bojownik Polskiej Organizacji Wojskowej, z zawodu mistrz ceglarstwa, zginął w Łomży podczas akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 roku - przypomniał historyk Sławomir Zgrzywa.
Franciszek Gibes miał uroczysty pogrzeb wspólnie z pięcioma bojownikami, którzy polegli w akcjach zbrojnych pierwszego dnia niepodległości. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia sierżanta.
Powiązany Artykuł
Wolność po 123 latach
Kwiaty złożono w Łomży także pod tablicą na tak zwanym Domku Pastora, która upamiętnia pobyt w tym mieście Józefa Piłsudskiego.
jp
REKLAMA
REKLAMA