"Krew, która odrodziła polskiego ducha". Koncert w Święto Niepodległości
Polskie pieśni religijne i patriotyczne śpiewano w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W koncercie "Boże, coś Polskę" uczestniczył kardynał Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
2019-11-11, 23:17
Posłuchaj
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili soliści, chórzyści i orkiestra Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Zaprezentowali repertuar przygotowany w ubiegłym roku z okazji 100-lecia Niepodległej i 70-lecia istnienia zespołu.
Powiązany Artykuł
"Festiwal Niepodległa". Wspólne śpiewanie hymnu, warsztaty i koncerty
Jak podkreślił Jacek Boniecki, są to niepowtarzalne i oryginale wykonania dobrze znanych pieśni patriotycznych takich jak "My, Pierwsza Brygada" czy "Czerwone maki na Monte Cassino".
Dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" powiedział, że pamiętając o ofiarach wojny i zaborów, należy także przede wszystkim pamiętać i podkreślać pozytywną stronę pracy Polaków nad utrzymaniem własnej tożsamości. - Dlatego aranżacje pieśni patriotycznych są radosne - wyjaśnił Jacek Boniecki.
"Krew zwieńczona wielkim sukcesem"
- Można mówić o polskiej historii z akcentowaniem tego, co było trudne, ogromnej ilości krwi przelanej przez Polaków, ale z drugiej strony można powiedzieć, że ta krew została zwieńczona wielkim sukcesem, powstaniem Państwa Polskiego i odrodzeniem polskiego ducha oraz przypomnieniem sobie wartości, które leżały u podstaw niepodległości - mówił Jacek Boniecki.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Tłumy Polaków na placu Piłsudskiego. "Manifestacja naszej solidarności"
Z kolei prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł podkreślił, że koncert to także wspomnienie wysiłku całego narodu, w szczególności ojców niepodległości i wielkich ludzi polskiego Kościoła.
Dramatyczne losy Polaków
Program koncertu podzielono na pięć części ukazujących losy Polaków podczas odzyskania niepodległości w 1918 roku, w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej, w okresie komunizmu oraz w wolnej Polsce. Odczytano też fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego podczas inauguracyjnej sesji Sejmu 10 lutego 1919 roku.
Ostatnią część koncertu stanowiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Razem z zespołem "Mazowsze" wystąpili Dorota Osińska, Marcin Wortmann i Ryszard Cieśla.
pb
REKLAMA
REKLAMA