X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki: życie polskich rodzin jest godniejsze

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 15:27
- Przez ostatnie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji, dotrzymywanie słowa przez rząd przełożyło się na godniejsze życie polskich rodzin - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracyjnej sesji Sejmu IX kadencji, podsumowując pracę rządu.
Audio
  • - Udało nam się dokonać zmian także w dziedzinach, których reformowanie wymaga długiego czasu - powiedział Mateusz Morawiecki, podsumowując dokonania rządu (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki na sali sejmowej w Warszawie.
Premier Mateusz Morawiecki na sali sejmowej w Warszawie.Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Mateusz Morawiecki na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję rządu
  • Premier podsumował cztery lata pracy
  • Prezydent wieczorem przyjął formalną dymisję premiera i powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu

Jak tłumaczył, to właśnie dotrzymywanie słowa przełożyło się na to, że godniejsze jest życie polskich rodzin. - Godniejsza jest praca, płaca, godniejszy jest - można też tak powiedzieć - stan finansów publicznych, godniejsza jest nasza polityka historyczna, godniejsza jest nasza polityka międzynarodowa - mówił premier.

"500 plus wydaje się projektem banalnym"

- Dzisiaj 500 plus wydaje się projektem banalnym, banalnie oczywistym, ale wiemy doskonale, w jakich okolicznościach było on wdrażany. Wiemy, jak wiele dobrego zrobił dla likwidacji ubóstwa, dla zmniejszenia nierówności, dla poprawy całej gospodarki, dla wyrównania szans milionów polskich rodzin - mówił Morawiecki w przemówieniu wygłoszonym przy okazji składanej dymisji.

Jak ocenił, "odnieśliśmy bardzo wiele sukcesów". - Instytucje międzynarodowe, takie jak Bank Światowy, podkreślają wagę i sukces naszego nowego modelu gospodarczego, nowej polityki strukturalnej, nowej polityki przemysłowej - mówił. Dodał, że znacząco udało się ograniczyć biurokrację np. poprzez wyraźne ograniczenie objętości uchwalanego prawa.

Zaznaczył, iż tym działaniom jego ugrupowanie zawdzięcza zwycięstwo w wyborach parlamentarnych sprzed miesiąca.
- Właśnie w czasach naszych rządów, przez poprzednie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji - podsumował premier.

"Udało się ograniczyć mafie VAT"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Zjednoczonej Prawicy udało się dokonać zmian także w tych dziedzinach, których reformowanie wymaga długiego czasu. Jako przykład podał reformy w obszarze określającym warunki działania przedsiębiorców.

Powołując się na zagraniczne dane Mateusz Morawiecki zaznaczył, że udało się ograniczyć biurokrację.

Mateusz Morawiecki podziękował Krajowej Administracji Skarbowej. Jak mówił, instytucja ta podlega dziś atakom, które polegają na "próbie obniżenia jej morale". Ostrzegł, że takie działanie "przyczynia się trochę z pewnym odroczeniem do zmniejszenia jej efektywności".

Podkreślił, że "w interesie całej Wysokiej Izby, całego narodu polskiego jest, żeby tak nie czynić". - Przecież nie chodzi Wam o to, żeby z powrotem mafie vatowskie potrafiły realizować swoje interes - mówił do nowych posłów Mateusz Morawiecki.

Dziękując Krajowej Administracji Skarbowej zaznaczył, że dzięki jej działaniom udało się ograniczyć mafie VAT-owskie. - To wasze wielkie dzieło - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Prezydent: bilans dotychczasowych prac rządu jest bardzo dobry

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w czasie której prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Mateusza Morawieckiego z funkcji prezesa Rady Ministrów i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

CZYTAJ TAKŻE
witek-1200-tw.jpg
Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu IX kadencji

-  Myślę, że bilans prac rządu - i tak to ocenili Polacy - jest bilansem bardzo dobrym i jestem przekonany, że zarówno premier jak i ministrowie mogą z podniesioną głową patrzeć Polakom w oczy mówiąc: pracowaliśmy ciężko i zrobiliśmy bardzo wiele - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, przyjmując dymisję rządu podkreślił, że realizował on program, który jest też jego programem.

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu i przyjęcia dymisji rządu, prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, który przedstawia skład swego rządu, oraz na odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

We wtorek posłowie wybrali na marszałek Sejmu Elżbietę Witek z PiS. Otrzymała 314 głosów, z czego 235 to głosy PiS. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieoficjalnie: prezydent jeszcze dziś przyjmie dymisję premiera

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 14:29
O godz. 20.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w czasie której Andrzej Duda przyjmie dymisję Mateusza Morawieckiego z funkcji premiera - wynika z nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń