X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Senatorowie wybrali. Znamy marszałka i wicemarszałków X kadencji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 23:55
Kandydat opozycji prof. Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej został marszałkiem Senatu X kadencji. Imiennie zagłosowało na niego 51 senatorów. Wicemarszałkami zostali: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).
Audio
  • Wybór Tomasza Grodzkiego potwierdza podział w parlamencie - w Sejmie większość zachowuje PiS, w Senacie ponad połowa miejsc należy do senatorów opozycyjnych. O szczegółach Karol Surówka (IAR)
Posiedzenie Senatu X kadencji
Posiedzenie Senatu X kadencjiFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Senatorowie na pierwszym posiedzeniu X kadencji wybrali na marszałka prof. Tomasza Grodzkiego (KO)
  • Wicemarszałkami zostali: Stanisław Karczewski, Bogdan Borusewicz, Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński
  • Na początku posiedzenia złożyli ślubowanie
  • - Myślę, że będzie to Senat ważny, niewykluczone, że będzie to też Senat trudny - powiedział na inauguracji prezydent Andrzej Duda
  • Senatorowie niezależni: Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz ogłosili, że założą własne koło

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałka wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. Po wyborze Tomasz Grodzki objął przewodnictwo obrad i zarządził godzinną przerwę w obradach izby.

- W czasie tej przerwy będzie możliwość zgłaszania kandydatur na wicemarszałków Senatu i będziemy procedować nad wicemarszałkami - powiedział.

witek-1200-tw.jpg
Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. "To ogromne zobowiązanie"

Po głosowaniu ustępujący marszałek Stanisław Karczewski podszedł do prof. Grodzkiego i pogratulował mu objęcia funkcji.

To jest zwycięstwo demokracji - powiedział Tomasz Grodzki. - Wznoszę ten gest w chwili tryumfu, ale nie mojego, ponieważ tą funkcję przyjmuje z wielką pokora i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako przypomnienie  czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki solidarności, dzięki wielkiej woli całego narodu - dodał. 

- Jeśli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu, to jest w błędzie; Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli, czyli zamiast szybkiego prawa ustanawiać dobre prawo - podkreślił marszałek.

Wicemarszałkowie izby wyższej

Senat wyłonił także wicemarszałków. Zostali nimi: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).

Za kandydaturą Stanisława Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu. Za Bogdanem Borusewiczem zagłosowało 90 senatorów, 4 było przeciw, a 5 senatorów wstrzymało się od głosu.

Z kolei Michała Kamińskiego poparło 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Gabriela Morawska-Stanecka otrzymała głos "za" od 56 senatorów, 28 parlamentarzystów było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.

Koło Senatorów Niezależnych

Troje senatorów niezależnych założy własne koło w izbie wyższej. Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz poinformowali o swojej decyzji w przerwie pierwszego posiedzenia Senatu, tuż przed wyborem marszałka izby.

Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że zrzeszeni w kole senatorowie będą głosować w sprawach personalnych według własnego sumienia. - W sprawach merytorycznych dotyczących ustaw, nasze decyzje będą efektem wcześniej przeprowadzonej wewnętrznej dyskusji w kole - mówił. Na czele koła senatorów niezależnych stanie senator Lidia Staroń.

"Będzie to też Senat trudny"

Otwierając pierwsze posiedzenie wyższej izby parlamentu, prezydent Andrzej Duda gratulował senatorom wyborczego zwycięstwa.

- Cieszę się, że w Senacie dzisiaj jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne, prawie tak szerokie, jak w polskim Sejmie. Myślę, że będzie to Senat ważny, niewykluczone, że będzie to też Senat trudny, nie ma tu dziś jednoznacznej większości - oświadczył. - Wierzę w to, że to będzie dobra kadencja - dodał.

mor12.jpg
Premier Mateusz Morawiecki: życie polskich rodzin jest godniejsze

Prezydent przypominał, że pierwsze wybory do Senatu były wyborami w pełni wolnymi. - Senat 1989 r. był tą izbą, która wracała na arenę parlamentarną Rzeczypospolitej Polskiej wraz z odnawiającą się Rzeczypospolitą, wraz z Rzeczypospolitą wracającą do swojej pełnej suwerenności i niepodległości - mówił.

Andrzej Duda przypominał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że Senat nie może zostać zlikwidowany. - Senat - patrząc na historię 500 lat naszego parlamentaryzmu - zawsze był wtedy, kiedy Polska była wolna, zawsze był w suwerennej i niepodległej, rzeczywiście prawdziwej, wolnej Polsce. Niech ten Senat zostanie, bo Senat jest jej symbolem, a poza tym jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej - oświadczył prezydent

Senatorowie ślubowali

Przed wyborem marszałka Senatu parlamentarzyści złożyli ślubowanie. "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - powiedziała marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka (KO), która ślubowała pierwsza.

Senatorowie po odczytaniu roty ślubowania kolejno wstawali i wypowiadali słowo "ślubuję". Ślubowanie mogło być złożone z dodaniem słów: "Tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior odebrał ślubowanie od senatorów obecnych na posiedzeniu przy pomocy powołanych spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: parlament powinien być miejscem godnej debaty

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:19
Parlament powinien być miejscem wymiany argumentów i twórczego działania, debata powinna się odbywać na poziomie pod względem merytorycznym i kultury - powiedział w telewizji Trwam prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Borys-Damięcka: temat likwidacji Senatu wraca przed każdymi wyborami

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 08:37
- Likwidację Senatu proponowały różne opcje polityczne, nie tylko Donald Tusk. Likwidacja tej izby parlamentu to temat "przechodni", pojawiający się przed każdymi wyborami - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Borys-Damięcka, senator Platformy Obywatelskiej i marszałek senior Senatu nowej kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Terlecki szefem parlamentarzystów PiS. "Wynik jest dobry"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 16:19
Ryszard Terlecki pokieruje pracami klubu parlamentarnego PiS - zdecydowali parlamentarzyści PiS podczas pierwszego posiedzenia klubu w Sejmie IX kadencji.
rozwiń zwiń