X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Demokratka w najlepszym stylu". Piotr Gliński wspomina Izabellę Galicką

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:20
Dziś odbył się pogrzeb doktor Izabelli Galickiej: historyk sztuki, odkrywczyni jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Zmarła została pochowana na Powązkach Wojskowych. Uroczystości miały charakter państwowy. - Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - powiedział wicepremier Piotr Gliński.
Piotr Gliński, Izabella Galicka
Piotr Gliński, Izabella GalickaFoto: PAP/JakubKamiński
  • Izabella Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat
  • To autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki
  • 23 października natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
galicka 1200.jpg
Dziś pogrzeb Izabelli Galickiej - odkrywczyni obrazu El Greca

- Spotykamy się dzisiaj, żeby pożegnać osobę wyjątkową, powszechnie szanowaną, lubianą i cenioną. Przez licznych przyjaciół: kochaną. Żegnamy wybitnego historyka sztuki, pedagoga, wykładowcę uniwersyteckiego. Odznaczoną Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis", Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości pogrzebowych dr Izabelli Galickiej w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

- Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - podkreślił.

Piotr Gliński przypomniał, że z rodzinnego domu o tradycjach ziemiańskich i inteligenckich dr Galicka "wyniosła zainteresowania artystyczne". - Jej matka, absolwentka klasy fortepianu w konserwatorium, zakorzeniła w niej miłość do muzyki i piękna. Ojciec, znany lekarz, wychował ją w obowiązku służby publicznej - wyjaśnił.

- Patriotyzmu nie musiała się uczyć od nikogo. Stanowił bowiem naturalną część jej tożsamości rodzinnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie - podkreślił wicepremier.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka

Zwrócił uwagę, że "jej życie pomieściłoby nie jedną, ale kilka wypraw". Przypomniał, że była taterniczką, członkiem klubu wysokogórskiego, narciarką, poliglotką. - Prowadziła swobodnie konwersacje w języku niemieckim, włoskim, francuskim, angielskim i węgierskim - dodał.

Galicka 1200.jpg
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

Przy herbacie z kard. Wyszyńskim

Wicepremier przypomniał, że w pierwszy objazd, by inwentaryzować zabytki Mazowsza, ruszyła jako 22-latka. - W taki sposób rozpoczęła się jej wielka przygoda życia - ocenił.

- Była demokratką w najlepszym stylu. Czuła się swobodnie popijając herbatę w towarzystwie kardynała Wyszyńskiego, jak i proboszcza wiejskiej parafii. Z uwagą słuchała profesora uniwersyteckiego, jak i sołtysa. Iza kolekcjonowała ludzi i ich historie, tak samo jak cenne zabytki - powiedział Gliński.

Wskazywał, że Izabella Galicka "uczyła, że w życiu nie ma przypadków, że przypadki zdarzają się w gramatyce", a "odkrycie obrazu El Greca w Kosowie Lackim nie było dziełem przypadkiem".

- Wynikało z głębokiej wiedzy, talentu, oraz eksperckiej intuicji - podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Za odkrycie obrazu El Greca wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku br. została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Izabella Galicka była autorką wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Po przejściu na emeryturę zajęła się pracą pedagogiczną, kształcąc wielu artystów, a także historyków sztuki. Za odkrycie obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka", Izabella Galicka wraz z Hanną Sygietyńską z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymały Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.

11 października za całokształt pracy twórczej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis. 23 października natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Izabella Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:04
– Izabella Galicka była osobą, którą skupiała naprawdę bardzo wiele środowisk. Jej śmierć pogrążyła w żałobie ludzi, którzy za nią tęsknią – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Macierewicz: polskość była dla I. Galickiej powodem do dumy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 19:30
– Straciliśmy osobę, która była świadectwem wielkości polskiej cywilizacji – powiedział o śmierci Izabelli Galickiej na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:00
Historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości dr Izabella Galicka zmarła w piątek. Miała 88 lat.
rozwiń zwiń