more_horiz
Wiadomości

Sondaż: PiS zdecydowanie przed KO. Powyborczy wzrost poparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 17:18
Miesiąc po wyborach parlamentarnych poparcie dla głównych sił politycznych pozostaje stabilne. Niezmiennie najwięcej zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 46 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.
Od lewej: J. Sasin, M. Morawiecki, J. Kaczyński, B. Szydło
Od lewej: J. Sasin, M. Morawiecki, J. Kaczyński, B. SzydłoFoto: Andrzej Hrechorowicz (Twitter/a_hrechorowicz)

Miesiąc po wyborach parlamentarnych zwiększył się o 5 pkt proc. odsetek badanych, którzy deklarują, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno nie wzięliby w nich udziału (12 proc.). Nadal zainteresowani udziałem w głosowaniu stanowią jednak zdecydowaną większość respondentów (80 proc., spadek o 3 pkt proc).

Czytaj więcej
PAP Andrzej Duda 6 1200.jpg
Sondaż prezydencki: M. Kidawa-Błońska i R. Trzaskowski wyraźnie przegrywają z A. Dudą

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] B. Szydło na czele rankingu popularności. Wyprzedza posłanki KO

Od października nieznacznie ubyło też niezdecydowanych, czy głosować w hipotetycznych wyborach parlamentarnych (8 proc., spadek o 2 pkt proc).

Stała przewaga PiS

Niezmiennie najwięcej zwolenników ma KW Prawo i Sprawiedliwość, z list którego startowali także kandydaci z Solidarnej Polski i Porozumienia - 46 proc. Wynik KW PiS w wyborach to 43,59 proc.

Na drugiej pozycji wyborczego rankingu pozostaje KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, popierany przez 20 proc. ankietowanych. Ta Koalicja uzyskała w wyborach parlamentarnych 27,40 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajmuje KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, z list którego startowali kandydaci SLD, Wiosny i Lewicy Razem (12 proc. poparcia). Jest to wynik niemal tożsamy z tym uzyskanym w wyborach 13 października, gdy koalicję ugrupowań lewicowych poparło 12,56 proc. Polaków.

KW Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego startowali też przedstawiciele formacji Kukiz'15 uzyskało w listopadowym sondażu CBOS 9 proc. poparcia. Wynik wyborczy KW PSL to 8,55 proc.

Na granicy wyborczego progu lokuje się sondażowy wynik KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (6 proc., bez zmian). Konfederacja uzyskała w wyborach parlamentarnych 6,81 proc.

Możliwy spadek frekwencji

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym przed październikowymi wyborami zmniejszył się odsetek badanych deklarujących zamiar pójścia na głosowanie, ale niezdecydowanych, który komitet poprzeć w wyborach do Sejmu (6 proc., spadek o 5 pkt proc.).

Czytaj więcej
dobrydomański1200.jpg
Jakie są priorytety nowego rządu? Prof. Henryk Domański: przede wszystkim gospodarka

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–17 listopada 2019 r. na liczącej 996 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem