Plan na cztery lata. Zobacz, co zapowiedział premier w exposé
Szef rządu Mateusz Morawiecki w swoim exposé zapowiedział m.in. zmiany w systemie podatkowym, modernizację szkół, strategię demograficzną, zmiany przepisów dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli oraz rozwiązań proekologicznych. Portal PolskieRadio24.pl publikuje listę obietnic premiera.
2019-11-19, 15:50
Posłuchaj
Bezpieczeństwo finansowe i podatki
Mateusz Morawiecki zapowiedział przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego. Zaapelował do parlamentarzystów o taką zmianę Konstytucji, która gwarantowałaby prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Mówiąc o PPK, szef rządu podkreślał, że to program, który daje możliwość długofalowego tworzenia polskiego kapitału.
Premier zapowiedział kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych firm. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli natychmiast rozliczać koszt inwestycji w środki trwałe, bez konieczności amortyzacji. Nowością ma być tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Ma to być wsparcie dla małych firm, które potrzebują zastrzyku kapitału.
Powiązany Artykuł
Prezydent o exposé: trafna diagnoza premiera i Rady Ministrów
Szef rządu obiecał też powstanie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem i ekspertami, stworzy pakiet deregulacyjny i wolnościowy. Zaprosił do współpracy "ponad podziałami" opozycję, pracowników i przedsiębiorców, podmioty trzeciego sektora i think tanki.
Demografia i walka z nierównościami
Mateusz Morawiecki podkreślił, że w ostatnich latach "przebiliśmy rozwojowy szklany sufit" - poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji, a zarazem najwyższy w polskiej historii. Deklarował, że Solidarność jest "kamieniem węgielnym naszej polityki", czego przejawem są rządowe programy społeczne: 500+, zwolnienie z podatku PIT dla młodych czy 13. emerytura.
REKLAMA
Premier zapowiedział dążenie do wyrównania płac według zasady: taka sama płaca za taką samą pracę dla kobiet i mężczyzn. Podkreślił, że kontynuowane będą wypłaty 13. emerytury, a w 2021 r. wypłacane będą czternastki.
Szef rządu zapewnił, że w centrum programu są programy społeczne - pomoc dla rodzin, dzieci i seniorów. Zapowiedział większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę Domów Seniora. - Zwiększymy miejsca w żłobkach i elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców. Mama po urlopie macierzyńskim musi mieć łatwość powrotu do pracy - powiedział premier. Zapewnił, że powstaną różne programy wsparcia rodziny, dodatkowe ulgi i ułatwienia oraz że realizowana będzie strategia demograficzna, strategia "wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny". Ponadto opracowany ma zostać mechanizm sprawdzania satysfakcji obywatela z kontaktu z urzędem.
Edukacja
Premier zapowiedział modernizację szkół, której celem ma być co najmniej tysiąc zeroemisyjnych, samowystarczalnych energetycznie, ekologicznych placówek. Program nauki i szkolnictwa zawodowego ma zostać dostosowany do wymagań współczesnych gospodarek. Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli "na przyszły rok, także od nowego roku szkolnego".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: przed Polską otworzyło się okno możliwości
Zdrowie
Wśród obietnic premiera znalazły się wprowadzenie pakietu badań kontrolnych dla każdego Polaka po 40. roku życia, przeznaczenie miliarda złotych na nowoczesne Centrum Onkologii i utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali.
Premier zapowiedział także kontynuację informatyzacji służby zdrowia. Premier przypomniał, że 2 lata temu, kiedy tworzył rząd, mówił, że priorytetem będzie kardiologia i onkologia i to jest realizowane. - Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego już przynosi dobre efekty, rusza Narodowa Strategia Onkologiczna - mówił. Podkreślił, że radykalnie zostały podniesione nakłady na zdrowie, wzrosły z 70 do 106 miliardów złotych.
Inwestycje
Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska pozostanie przyjaznym krajem dla inwestorów zagranicznych, zapowiedział też wsparcie międzynarodowej ekspansji dla polskich firm. Polska ma być terenem wielkich projektów inwestycyjnych, wartych dziesiątki miliardów złotych, które uczynią z naszego kraju jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy Środkowej. Inwestycje mają być "poduszką bezpieczeństwa przed dzisiejszymi prognozami w gospodarce światowej".
REKLAMA
Chodzi m.in. o przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, Via Baltica, Via Carpatia, budowę ponad 100 obwodnic, gazociągu Baltic Pipe, a także remonty setek dworców, szpitali, szkół. Premier wskazał też na program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych. Rząd chce w najbliższych latach zmodernizować i wybudować ponad 9 tys. km torów kolejowych.
Bezpieczeństwo drogowe
Premier mówił, że Polska jest dziś bezpiecznym krajem. Wyjątkiem - jak wskazał - jest bezpieczeństwo na drogach. - Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki i tragedie tysięcy rodzin - podkreślił. Dlatego bezpieczeństwo na drogach ma być jednym z priorytetów - dodał.
Ważnym elementem wystąpienia była zapowiedź zmiany przepisów drogowych, m.in. zaostrzenia polityki karania pijanych kierowców oraz stworzenia rozwiązań, które sprawią, że piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów. Premier zapowiedział również program bezpiecznej infrastruktury drogowej, by "współfinansować chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki", wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście oraz możliwość poruszania się buspasem, gdy w samochodzie są minimum cztery osoby.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości
Rozwój OZE i ochrona środowiska
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Szef rządu akcentował konieczność dbania o środowisko. Zapowiedział wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i programów redukujących zużycie plastiku.
Premier mówił, że po raz pierwszy w naszej historii możemy pogodzić bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność cenową i dbałość o środowisko. Na rozwoju energetyki prosumenckiej, fotowoltaice, programie budowy farm wiatrowych na morzu, rozwoju elektromobilności, budowie elektrowni jądrowych skorzysta polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej i porty morskie.
Rolnictwo
Szef rządu wskazał, że nie jest normalne, iż dopłaty dla polskich rolników w kolejnej perspektywie budżetowej miałyby być niższe, niż dopłaty dla rolników francuskich czy niemieckich. Zapowiedział przekonanie unijnych władz do przyjęcia dobrych rozwiązań dla polskiej wsi, "na poziomie europejskim".
REKLAMA
pg
REKLAMA