Bp Alojzy Mering: bp Bronisław Dembowski nigdy nie udawał większego niż był naprawdę

- Bp Bronisław Dembowski nigdy nie był obojętny wobec ludzi, z którymi się zetknął, a z którymi być może nieraz się spierał. Był człowiekiem kochanym, mądrym, ale też bardzo prostym. Nigdy nie udawał kogoś większego niż był naprawdę – powiedział podczas mszy żałobnej w katedrze we Włocławku ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę.

2019-11-22, 18:35

Bp Alojzy Mering: bp Bronisław Dembowski nigdy nie udawał większego niż był naprawdę
Biskup Bronisław Dembowski. Foto: PAP/JACEK TURCZYK

Posłuchaj

Wierni wspominali bpa Bronisława Dembowskiego (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mszę żałobną w katedrze włocławskiej poprzedziło modlitewne czuwanie nad otwartą trumną w kurii diecezjalnej. Następnie z kurii przeszedł do katedry kondukt pogrzebowy.

Tam odprawiona została pod przewodnictwem bpa Meringa żałobna msza święta. Uczestniczyła w niej liczna grupa hierarchów, m.in. metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i metropolita częstochowski abp Wacław Depo, brat zmarłego Piotr, a także tłumy księży i wiernych.

Powiązany Artykuł

znicz świeca svicha 2 UA.jpg
W wieku 92 lat zmarł biskup Bronisław Dembowski

Bp Mering wspominał w homilii, że bp Dembowski był człowiekiem niezwykle pracowitym, otwartym na ludzi, potrafiącym do nich dotrzeć i ich jednoczyć. Dodał, że swoją działalnością przeciwstawiał się zdecydowanie komunistycznemu totalitaryzmowi w okresie PRL-u. Wskazał, że był także ulubieńcem wszystkich studentów Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdyż to właśnie im w sporze z profesorami zawsze przyznawał rację.

REKLAMA

"Cementował ludzi różnych poglądów"

- Życie ks. bp Bronisława było bardzo pracowite. (...) 35 lat był rektorem słynnego kościoła św. Marcina w Warszawie. Świadomy opór wobec realnego socjalizmu, narzucanego Polsce i Polakom, wynikał z jego najgłębszych przeświadczeń i przekonań. Ks. biskup nie bał się cementować ludzi rozmaitych poglądów w tym oporze wobec totalitaryzmu. Stworzył przy kościele św. Marcina ośrodek opozycyjny, o którym słyszała cała Polska – przypomniał bp Mering.

Dodał, że wszyscy, których na swojej drodze życiowej spotkał bp Dembowski, wspominali go z wielkim szacunkiem. Zaskarbiał go sobie otwartością, mądrością i prostotą. Ta ostatnia miała wyrażać się w życiu codziennym, m.in. sposobem bycia. Bp Mering wspominał zmarłego jako osobę o niezwykłym poczuciu humoru.

- Dzisiaj, jako Kościół włocławski, dziękujemy Bogu za 75. biskupa diecezji, za jego przejęcie się sprawami diecezjalnymi, za miłość do seminarium, za powołane nowe parafie, których było szesnaście, za działalność ekumeniczną rozpoczętą w swoim czasie w koście św. Marcina, ale tu z ogromnym przejęciem kontynuowaną, za dokończenie synodu diecezjalnego, za zamknięcie procesu 108 męczenników, za uroczystości jubileuszowe roku 2000 – wymieniał bp Mering.

REKLAMA

Bp Dembowskiego nazwał dobrym i wiernym sługą Jezusa Chrystusa. - Bóg zapłać za Twój humor, prostotę i dowcip – powiedział bp Mering.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Zmarły biskup senior spocznie w krypcie biskupów włocławskich.

Duszpasterz Ruchu Odnowy w Duchu Świętym

Biskup senior Bronisław Dembowski był profesorem, wykładowcą i autorem licznych publikacji z zakresu filozofii chrześcijańskiej. Od 1984 roku pełnił funkcję krajowego duszpasterza Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Był też asystentem kościelnym Rady Ruchów Katolickich w Polsce.

Przez kilkadziesiąt lat, od 1956 do 1992 roku, pełnił funkcję rektora kościoła pw. św. Marcina w Warszawie. W 1981 roku przy jego udziale powstał tam Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, społeczno-kościelna instytucja charytatywna, powołana pod patronatem prymasa kardynała Józefa Glempa, w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury po wprowadzeniu stanu wojennego. Ksiądz Dembowski został zastępcą przewodniczącego Komitetu biskupa Władysława Miziołka.

REKLAMA

Jan Paweł II mianował go biskupem

W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem włocławskim. Święcenia przyjął 20 kwietnia. Jako biskup utworzył 16 parafii, erygował trzy wikariaty duszpasterskie, a także zreorganizował struktury dekanalne. Reaktywował też kapitułę sieradzką. W 1994 roku zakończył trwający od połowy lat 80. II Synod Diecezji Włocławskiej, a pięć lat później powołał Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W tym samym roku -1999 - gościł w Licheniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który przebywał wówczas z siódmą pielgrzymką w ojczyźnie.

W 1996 roku zamknął proces informacyjny 108 męczenników II Wojny Światowej oraz przewodniczył uroczystościom związanym z dziękczynieniem w diecezji za ich beatyfikację. W 2003 roku przeszedł na emeryturę. Na forum Episkopatu Polski był między innymi członkiem Rady do spraw Ekumenizmu, Rady do spraw Apostolstwa Świeckich oraz Rady do spraw Dialogu Religijnego. W latach 1996-2004 stał na czele Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. W 2006 roku postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, biskup Dembowski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tragiczna historia rodziny

Bronisław Dembowski urodził się 2 października 1927 roku w Komorowie. W wieku 10 stracił ojca, a w 1942 roku jego matka i jedna z sióstr zostały rozstrzelane w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Walczył w Armii Krajowej. Od 1946 roku studiował filozofię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1950 wstąpił do stołecznego seminarium duchownego.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1953 roku od kardynała Stefana Wyszyńskiego. Studia kontynuował w latach 1955-1961 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1961 roku uzyskał doktorat w zakresie filozofii teoretycznej. Profesorem nadzwyczajnym był od 1981, a zwyczajnym - od 1990 roku.

REKLAMA

Pracował w Laskach

Duchowny wykładał na warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Uczył też filozofii w Warszawskim Seminarium Duchownym. Od 1982 roku był dziekanem Akademickiego Studium Teologii Katolickiej (obecnie Papieski Wydział Teologiczny).

W latach 1956-1992 pełnił funkcję rektora kościoła św. Marcina w Warszawie. W tym samym czasie był asystentem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Wcześniej pracował w zakładzie dla niewidomych w Laskach. Współorganizował ogólnopolskie duszpasterstwo niewidomych.

W latach 1991-2001 należał do Międzynarodowej Rady Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. 25 marca 1992 roku została ogłoszona decyzja papieża Jana Pawła II o mianowaniu księdza Dembowskiego biskupem włocławskim. Urząd ten sprawował ponad 10 lat. Od 2003 roku był biskupem seniorem.

PAP/IAR/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej