X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:14
Mateusz Morawiecki bierze udział w odbywającym się w Warszawie X Kongresie Ekonomistów Polskich "Ekonomiści dla Rozwoju". Podczas swojego przemówienia podkreślał, że kraje, które odniosły największy sukces, odnalazły poziom symbiozy między państwem a rynkiem.
Audio
  • Premier o wyjściu z pułapki średniego rozwoju (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

1200_Morawiecki_TT.jpg
Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Polska jest dobrym krajem do robienia biznesu"

- Mam wrażenie, ale też wrażenie podbudowane danymi, że my z pułapki średniego poziomu rozwoju powoli wychodzimy. Że jesteśmy na dobrej ścieżce wyjścia z tej pułapki - podkreślił premier.

Dodał, że to proces długotrwały. - Nie możemy zasypiać gruszek w popiele, musimy dbać o to, żebyśmy mieli pewność, a nie tylko przekonanie czy przypuszczenie, że wychodzimy z tych pułapek - zaznaczył.

"Ważna jest jakość instytucji państwowych"

Mateusz Morawiecki wskazał, że ważna w tym procesie jest jakość instytucji państwowych. Zaznaczył, że powinniśmy też "coraz mocniej mówić o symbiozie między państwem a rynkiem".

Powiedział, że państwa, które odniosły największy sukces "potrafiły odnaleźć ten poziom symbiozy. Wspólny mianownik między rynkiem a państwem, a sprawnością instytucji państwowej".

Wymienił w tym kontekście kraje Dalekiego Wschodu, jak Korea, Japonia, Tajwan, Singapur, Chiny. A także państwa europejskich - kraje skandynawskie, ale też Hiszpanię. 

"Kluczowa rola polityki fiskalnej"

Premier podczas swojego wystąpienia na X Kongresie Ekonomistów Polskich "Ekonomiści dla Rozwoju" podkreślił rolę symbiozy państwa i ekonomii.

Jak przykład podał Niemcy, które przez dziesięciolecia po II wojnie światowej sprawnie wspierały rynki i swoich przedsiębiorców. - Stąd mówi się o Deutschland AG - jako jednej, wielkiej gospodarce niemieckiej. Siemens wspiera Kruppa, Krupp bierze kredyty w Deutsche Banku, wszyscy latają Lufthansą. A nad wszystkim czuwa państwo niemieckie. Ten model sprawdzał się znakomicie - powiedział premier.

Ale jednocześnie Morawiecki wskazał, że obecnie poprzez rosnące poziomy zadłużenia czy to prywatnego, czy państwowego, wpadamy w ten model państw długu.

- Wielkie międzynarodowe korporacje zaczynają dominować nad obywatelami, również nad państwami. Dlatego (...) z malejącymi relatywnie dochodami własnymi (...) państwa stają się coraz mniej skuteczne i rozjeżdżają się oczekiwania społeczne, z tym co państwa Europy Zachodniej, świata zachodniego, naszej cywilizacji potrafią społeczeństwom zapewnić. Ta spirala może się skończyć źle i na nią musimy znaleźć odpowiednią receptę - mówił.

dn

Czytaj także

Premier zapewnia: płaca minimalna nie pogorszy sytuacji przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:32
- Wprowadziliśmy kilkadziesiąt nowych rozwiązań, które sumują się na korzyść dla mniejszych i średnich firm na ponad 4 mld zł rocznie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Spółdzielczym Związku Grup Producentów Rolnych "Lazur" w Nowych Skalmierzycach. Jak dodał "płaca minimalna nie pogorszy kondycji przedsiębiorstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Polska jest dobrym krajem do robienia biznesu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 20:25
- Polska skupia się na tym, żeby być dobrym krajem do robienia biznesu dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw - mówił na spotkaniu w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć 13 żołnierzy. Premier: chylę czoła przed ich poświęceniem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 23:40
Premier Mateusz Morawiecki przekazał kondolencje rodzinom francuskich żołnierzy, którzy zginęli w Mali. "Śmierć 13 francuskich żołnierzy na misji w Mali głęboko mnie poruszyła. Chylę czoła przed ich poświęceniem w walce z terroryzmem" - napisał szef rządu na Twitterze. 
rozwiń zwiń