ORP Ślązak wchodzi do służby. Szef MON: to dowód, że możemy budować okręty

2019-11-28, 13:31

ORP Ślązak wchodzi do służby. Szef MON: to dowód, że możemy budować okręty
Uroczystość pierwszego podniesienia bandery korwety patrolowej ORP Ślązak. Foto: PAP/Adam Warżawa

- ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów 101. rocznicy odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zapowiedział też, że wkrótce do służby zostaną włączone kolejne jednostki.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: Polska rozpoczyna negocjacje ze Szwecją na temat zdolności pomostowej Marynarki Wojennej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

orp albatros pap 1200.jpg
Gdańsk: niszczyciel min ORP Albatros już na wodzie
  • W Porcie Wojennym w Gdyni, podczas obchodów 101. rocznicy odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej, po raz pierwszy została podniesiona bandera na patrolowcu ORP Ślązak
  • "ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty" - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak 
  • Polska będzie również prowadzić negocjacje ze Szwecją na temat pozyskania okrętu podwodnego w ramach zdolności pomostowej

Na patrolowcu ORP "Ślązak" podniesiono banderę i proporzec Marynarki Wojennej RP. To najnowszy polski okręt wojenny, wcielony dziś w skład polskiej Marynarki Wojennej. Banderę i proporzec przekazał minister obrony narodowej, któremu towarzyszył inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Dowódcą ORP Ślązak jest kmdr ppor. Sebastian Kała.

- W kwietniu tego roku w Świdniku (...) podpisałem kontrakt na dostarczenie do Marynarki Wojennej śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych - przypomniał Błaszczak.

- Mówię nie przypadkiem o Świdniku dlatego, że my bardzo racjonalnie podchodzimy do tego, aby to wszystko, co możliwe jest do zbudowania przez polski przemysł zbrojeniowy, było budowane właśnie przez polski przemysł zbrojeniowy. ORP Ślązak też jest dowodem tego, że polskie stocznie mogą budować okręty. Ten proces będzie przebiegał. Zapewniam państwa - zadeklarował minister.

- Ważne jest, aby Marynarka Wojenna się rozwijała. Dziękuję dziś polskim marynarzom za codzienną służbę i jestem wdzięczny za to, że pilnujecie bezpieczeństwa - powiedział szef MON w Gdyni. 

ORP Ślązak

ORP Ślązak to polski okręt klasy korweta patrolowa. Jednostka, przekazana siłom zbrojnym 8 listopada, wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Ślązak jest przeznaczony do zwalczania celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorty i ochrony komercyjnych jednostek pływających. Jest także przystosowany do kontroli morskich szlaków jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Był budowany od 2001 r., pierwotnie jako wielozadaniowa korweta typu Gawron, której program przyjęto w 1997 r. Początkowo MON planowało nabycie siedmiu takich jednostek, później mowa była o czterech, trzech, aż - z biegiem lat - plany zostały zredukowane do jednego okrętu. W 2012 r. rząd postanowił przerwać projekt korwety i dokończyć okręt jako patrolowiec.

Na uzbrojenie okrętu składają się 76 mm armata, dwie armaty 30 mm, cztery karabiny maszynowe 12,7 mm oraz cztery wyrzutnie rakietowych pocisków przeciwlotniczych Grom. Konstrukcja pozwala na uzbrojenie jednostki w przyszłości m.in. w pociski przeciwokrętowe.

Polska rozpoczyna negocjacje ze Szwecją

- Zakończyliśmy proces analityczny. W rezultacie tego procesu doszliśmy do przekonania, że należy zapewnić zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne. Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym (...), jest współpraca z partnerem szwedzkim - powiedział szef MON podczas obchodów 101. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP.

Jak zaznaczył, współpraca ze Szwedami dotyczy nie tylko wyposażenia w sprzęt, ale ma także charakter współpracy operacyjnej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

- Przystąpiliśmy już do negocjacji w sprawie pozyskania tej zdolności pomostowej - poinformował minister obrony narodowej. Podkreślił, że "tu chodzi o zdolność pomostową, a nie rozwiązanie docelowe". - Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone - zapowiedział Błaszczak.

W środę portal Defence24.pl podał, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić dla Marynarki Wojennej RP dwa używane okręty podwodne. Według portalu, chodzi o szwedzkie OP typu Soedermanland.

101 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski specjalnym rozkazem powołał Marynarkę Wojenną. Dokument został wydany kilkanaście dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i blisko półtora roku przed uzyskaniem przez nasz kraj dostępu do morza.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej