X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Władze PiS oczekują dymisji prezesa NIK Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:22
Władze PiS wyraziły wobec prezesa NIK Mariana Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji. Taką decyzję podjęto podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem NIK Marianem Banasiem - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Audio
  • Radosław Fogiel: oczekiwania wobec Mariana Banasia zostały sformułowane po zakończeniu procedury sprawdzającej CBA (IAR)
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Władze PiS oczekują od prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia złożenia dymisji z zajmowanej funkcji
  • Z raportem przygotowanym przez CBA dotyczącym oświadczeń majątkowych Mariana Banasia zapoznał się z premier Mateusz Morawiecki
  • Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz służb państwowych
  • Marian Banaś był sprawdzany przez CBA po medialnych publikacjach podnoszących wątpliwości wokół majątku zebranego przez prezesa NIK
  • Marian Banaś zapewnia, że działał zgodnie z prawem

Do spotkania doszło po południu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. - Podczas spotkania z Marianem Banasiem, prezes Kaczyński i wiceprezes Kamiński wyrazili oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji - powiedziała Anita Czerwińska.

Banaś 1200 pap.jpg
Sprawa Mariana Banasia. Premier zapoznał się z raportem CBA dotyczącym prezesa NIK

O decyzji prezesa i wiceprezesa PiS poinformował także na Twitterze Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS.

Decyzja wskutek analizy informacji

Radosław Fogiel wyjaśniał w rozmowie z TVP Info, że oczekiwanie wysunięte wobec Mariana Banasia jest "związane z zakończeniem procedury sprawdzającej, prowadzonej przez CBA". - Jak informowaliśmy od dłuższego czasu, właśnie na to czekaliśmy, by móc - jako partia polityczna - podejmować dalsze działania. Po analizie dostępnych nam informacji uznaliśmy, że mamy takie właśnie oczekiwanie wobec Mariana Banasia - dodał wicerzecznik PiS.

W czwartek z raportem przygotowanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dotyczącym oświadczeń majątkowych Mariana Banasia zapoznał się z premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, zgodnie z przepisami prawa wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz służb państwowych.

Kamienica w Krakowie

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera", Marian Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: gdyby potwierdziły się zarzuty, M. Banaś nie powinien być szefem NIK

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył też wówczas, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

banaś 1200 pap.jpg
Marian Banaś o zarzutach wobec niego: kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo

CBA poinformowało 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, szczegółów jednak nie ujawniło. Dzień później Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK. Pod koniec października jego pismo z uwagami do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura.

Prokuratorskie dochodzenie wyjaśniające

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z zawiadomieniem złożonym przez posłów opozycji ws. domniemanego zaniżania podatków przez Mariana Banasia. We wtorek przesłuchany został w charakterze świadka - osoby składającej zawiadomienie poseł Koalicji Obywatelskiej, rzecznik PO Jan Grabiec. Na razie nie ma decyzji, czy wszczęte będzie śledztwo w tej sprawie, prokuratura wciąż zbiera i analizuje materiały.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Waldemar Sługocki: w interesie Mariana Banasia jest wyjaśnienie sprawy

Dzień wcześniej do prokuratury wpłynęło również zawiadomienie od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. - To zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa łączy się podmiotowo i przedmiotowo z tym postępowaniem, natomiast ilu osób dotyczy i kogo, na tym etapie, bardzo wstępnym, nie wolno mi o tym mówić ze względu na dobro postępowania - mówił wtedy PAP rzecznik białostockiej prokuratury Paweł Sawoń. Prokuratura zwróciła się też do CBA o materiały z ich kontroli oświadczeń majątkowych.

Prezes NIK, który w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej, opiniującej wnioski o powołanie dwóch wiceprezesów Izby, oświadczył, że "ze spokojem" oczekuje zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

Marian Banaś 1200 F.jpg
CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia

Marian Banaś: kłamie się na mój temat

Mówił też, że od dwóch miesięcy prowadzona jest przeciwko niemu kampania oszczerstw. - Kłamie się na mój temat, że jestem powiązany z przestępcami i unikałem płacenia podatków. Sugeruje się, że w naganny sposób zostałem właścicielem nieruchomości i wykorzystywałem stanowisko publiczne do swoich celów prywatnych. Nic z tego nie jest prawdą, każde z tych zarzutów to kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo - stwierdził Banaś. Jak dodał, przeciwko autorom zniesławień podjął i będzie podejmował kroki prawne.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marcin Horała: sprawa Mariana Banasia powinna być do końca wyjaśniona

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w czwartek, że premier Mateusz Morawiecki zapoznał się z raportem CBA dotyczącym prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia; zgodnie z przepisami prawa wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz - napisał na Twitterze.


mbl

Zobacz więcej na temat: POLSKA Marian Banaś PiS NIK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marszałek Sejmu powołała nowych wiceprezesów NIK. Ich kandydatury rekomendował Marian Banaś

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:10
Marszałek Sejmu powołała Marka Opiołę i Tadeuza Dziubę na wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej ich kandydatury pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: Marian Banaś nie jest tchórzem, aby nie stawiać się na komisjach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 17:37
- Robienie z niego przestępcy jest czymś skrajnie niesprawiedliwym - powiedział Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, przypominając, że szefowi NIK nie przedstawiono dotąd żadnych zarzutów. - Na efektach pracy Mariana Banasia w KAS korzystamy dziś wszyscy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szczerba: Marian Banaś nie powinien powoływać swoich zastępców

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:10
- Każdy dzień Mariana Banasia w NIK jest obciążeniem dla tej instytucji - stwierdził w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń