Historyczny sztandar ułanów trafił do muzeum. "Symbol wierności, honoru i męstwa"

Do Muzeum Wojska Polskiego trafił odnaleziony po latach sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. - W Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej sztandar ten wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania chorągwi.

2019-11-29, 12:23

Historyczny sztandar ułanów trafił do muzeum. "Symbol wierności, honoru i męstwa"
Sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Posłuchaj

Andrzej Duda: wierzę, że z takich sztandarów płynie moc, która jest elementem przekazania tradycji woli walki i siły bojowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To w tej jednostce w kampanii wrześniowej walczył Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Powiązany Artykuł

046_„Łupaszka”_663x364.jpg
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" - walczył o wolną Polskę

Andrzej Duda podkreślał, że sztandar w dziejach polskiego oręża zawsze był czymś niezwykle cennym, a "przede wszystkim ważnym strategicznie i bojowo dla żołnierzy". - Gromadził żołnierzy, gromadził rycerzy wokół, zbierał, pokazywał miejsce gdzie znajduje się centrum oddziału i jego rola była nie do przecenienia - powiedział prezydent.

Sztandar ukryty przed komunistami

Przedstawił też historię sztandaru wojskowego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, akcentując tradycję i bohaterstwo żołnierzy tej jednostki. Wskazywał, że w czasach komunistycznych poszukiwano tego sztandaru, ale - zaznaczył - nikt z żołnierzy i tych, którzy byli świadkami jego ukrycia nie ujawnił władzom komunistycznym, gdzie sztandar się znajduje.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ostatnia taka szarża. Bój ułanów pod Wólką Węglową

REKLAMA

- Wydobyty został z ukrycia dopiero po 80. latach i dzisiaj w Polsce prawdziwie wolnej, niepodległej i suwerennej wreszcie znajdzie swoje miejsce, tam gdzie powinien być - w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie każdy żołnierz pielęgnującego i niosącego w sobie dzisiaj te tradycje 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego będzie mógł ten historyczny sztandar zobaczyć - powiedział.

Moc przekazywania tradycji

Powiązany Artykuł

jazłowiec panorama 1200.jpg
100-lecie bitwy pod Jazłowcem

Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że "z takich właśnie sztandarów zawsze płynie ta moc, która jest elementem takiego transcendentnego przekazania tradycji, w sensie woli walki i siły bojowej, na kolejne pokolenia żołnierzy". - I tego życzę wszystkim żołnierzom 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego i jego dowódcy - powiedział prezydent.

Podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia i przekazania sztandaru. - Z całego serca dziękuję za wkład w budowanie naszej tradycji, w jej umacnianie jeśli chodzi o rozwój Wojska Polskiego - powiedział prezydent.

Obecny na uroczystości szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślał, że sztandar to jeden z najważniejszych atrybutów oddziału wojskowego. - To symbol wierności, honoru i męstwa - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bolesław Wieniawa-Długoszowski – pierwszy ułan II RP

Minister powiedział, że Muzeum Wojska polskiego jest "naturalnym miejscem" dla odnalezionego po osiemdziesięciu latach sztandaru.

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej