"Społeczeństwo obywatelskie". Piotr Gliński: spór o kształt dobra wspólnego jest naturalny
Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczący Komitetu do spraw pożytku publicznego wziął udział w debacie otwierającej w Warszawie konferencję "Społeczeństwo obywatelskie: przestrzeń troski o dobro wspólne".
2019-11-29, 13:54
Posłuchaj
Piotr Gliński powiedział, że podział społeczeństwa dobrze wpływa na autentyczność debaty na temat dobra wspólnego i funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego. Zaznaczył jednak, że w demokracji są pewne procedury, które powinny być niepodważalne.
Mówią one o tym, że obok ożywionej debaty społeczeństwa obywatelskiego wokół dobra wspólnego jest też sfera polityczna, która racjonalizuje tę debatę i raz na cztery lata odbywa się proces decyzyjny mówiący o tym jaka wersja dobra wspólnego ma być realizowana.
Zdaniem wicepremiera, problemem świadczącym o słabości demokracji w Polsce jest brak akceptacji wyniku wyborczego. Tymczasem - jak mówił Piotr Gliński - powinniśmy odróżniać żywość debaty, funkcję kontrolną i aktywność społeczeństwa obywatelskiego od odmowy akceptacji wyniku wyborczego.
REKLAMA
- To jest coś, co jest po stronie anarchii a nie demokracji i nie ma nic wspólnego z dobrem wspólnym - powiedział minister.
W ramach konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Wolności odbywają się panele poświęcone problematyce organizacji obywatelskich. Biorą w niej udział przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji z całej Polski.
dn
REKLAMA