X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż CBOS: Polacy mają chłodny stosunek do muzułmanów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 13:00
Chłodny stosunek do wyznawców islamu deklaruje 45 proc. badanych przez CBOS, a ciepły - 17 proc. Stosunek do muzułmanów jest chłodniejszy niż do wyznawców innych religii i niewierzących - wynika z sondażu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek. Z badania wynika, że bezpośrednią znajomość muzułmanina lub muzułmanki deklaruje 14 proc. respondentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mukhamadeeva/REPORTER

pap_francja_islam1200.jpg
Sondaż: islam nie do pogodzenia z wartościami Francuzów

Wizerunek islamu i muzułmanów nie jest w Polsce na ogół wynikiem bezpośrednich kontaktów z ludźmi tego wyznania, bowiem osobistą znajomość muzułmanina lub muzułmanki deklaruje zaledwie co siódmy badany (14 proc.). Inaczej mówiąc: to, co Polacy wiedzą o muzułmanach, wiedzą z mediów. Obraz medialny jest z kolei na ogół jednostronny, bo islam pojawia się w nim najczęściej w kontekście terroryzmu - czytamy w komentarzu CBOS.

Znajomość z osobami wyznającymi islam częściej deklarują mężczyźni niż kobiety, badani poniżej 45 lat, zwłaszcza mający od 35 do 44 lat, mieszkańcy dużych i największych miast oraz najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

premier 1200 pap.jpg
Premier: Europa potrzebuje powrotu do korzeni. Chcemy ambitnej UE

Muzułmanie z "najzimniejszymi" odczuciami Polaków

Uczestnicy badania poproszeni zostali o określenie swojego stosunku do wyznawców różnych religii, a także do niewierzących, za pomocą skali nazwanej umownie termometrem, na którym temperatura – zależnie od nastawienia respondentów - przyjmowała wartości od minus 50 do plus 50 stopni, a wartość 0 oznaczała stosunek ambiwalentny lub niesprecyzowany.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Niemcy: aresztowano islamistę podejrzanego o planowanie zamachu bombowego

Pokazało ono, że muzułmanie spotykają się z najzimniejszymi uczuciami. Niemal połowa Polaków (45 proc.) ma do nich chłodny stosunek, a tylko 17 proc. darzy ich ciepłymi uczuciami. Nastawienie pozostałych (38 proc.) można określić jako obojętne.

Islam dzieci przemoc szkola shutterstock 1200.jpg
Obrzezanie rytualne. W Niemczech rośnie liczba okaleczanych kobiet

- 10 stopni. Polska temperatura uczuć Polaków do muzułmanów

Średnia temperatura uczuć jest więc ujemna i wynosi minus 10,22. Poza muzułmanami, negatywne odczucia przeważają również w odniesieniu do świadków Jehowy (średnia minus 6,97). Najcieplej w Polsce, z niewymagających wyjaśnienia względów, odbierani są katolicy (średnia plus 27,95), a w dalszej kolejności również wyznawcy odłamów chrześcijaństwa: prawosławia (średnia plus 8,16) i protestantyzmu (średnia plus 6,05). Ciepłe uczucia przeważają nad chłodnymi w odniesieniu do buddystów (średnia plus 2,97), a także – odbieranych przez wielu obojętnie – wyznawców judaizmu (średnia plus 1,48) i ateistów (średnia plus 1,61) - czytamy w opisie wyników badania.

CBOS zauważa, że w porównaniu z wynikami sprzed czterech lat nastawienie do wyznawców niemal wszystkich religii uległo ochłodzeniu, przy czym mamy do czynienie nie tyle z nasileniem odczuć negatywnych, ile ze spadkiem pozytywnych i wzrostem ambiwalentnych.

Na tle innych najbardziej przychylny, choć również minimalnie częściej chłodny niż ciepły stosunek do wyznawców islamu, deklarują osoby o poglądach lewicowych, mające wysoki status zawodowy, a mniej przychylni niż przeciętnie są badani znajdujący się w złej sytuacji materialnej, identyfikujący się z prawicą oraz najbardziej zaangażowani w praktyki religijne - podaje CBOS.

muslim 1200.jpg
Większość szkół publicznych w Hiszpanii prowadzi zajęcia z islamu

Przyszłość relacji między dwoma różnymi cywilizacjami

Respondenci pytani byli m.in., co myślą o stosunkach między kulturą islamu i kulturą Zachodu. 38 proc. z nich uważa, że gwałtowny konflikt między nimi jest nieunikniony. Niemal tyle samo - 37 proc. - twierdzi, że możliwe jest znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia. 25 proc. nie ma zdania na ten temat.

Zdaniem 41 proc. respondentów konflikt między islamem a Zachodem wynika z różnic religijnych i kulturowych. Prawie tyle samo badanych - 40 proc. - ocenia, że konflikt dotyczy interesów i wpływów politycznych. 19 proc. nie ma zdania.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Francja: dla jednej czwartej muzułmanów szariat ważniejszy niż prawo państwowe

Przekonanie, że źródłem napięć między islamem a Zachodem są różnice kulturowe i religijne, sprzyja poczuciu, że gwałtowny konflikt jest nieunikniony, natomiast upatrywanie jego przyczyn w rywalizacji polityczno-gospodarczej sprzyja dostrzeganiu możliwości wypracowania porozumienia - czytamy.

Karol Młot w bitwie pod Poitiers, fragment obrazu Charlesa de Steuben
Bitwa pod Poitiers - zwycięstwo nad Saracenami i zahamowanie ekspansji islamu w Europie

"Gwałtowny konflikt jest nieunikniony"

CBOS zauważa, że opinie o przyczynie napięć i przyszłych relacjach między cywilizacjami zależą w pewnej mierze od poglądów politycznych. Wśród badanych identyfikujących się z lewicą wyraźnie przeważają głosy wskazujące na możliwość porozumienia i koegzystencji. Częściej także uważają oni, że źródłem konfliktów jest starcie interesów gospodarczych i politycznych niż systemów wartości. Z kolei osoby o poglądach prawicowych na ogół są przekonane, że gwałtowny konflikt jest nieunikniony i że wynika on z fundamentalnych różnic kulturowych.

Przekonanie o nieuchronności poważnego konfliktu przeważa również wyraźnie wśród respondentów uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu oraz wśród mieszkańców małych miast, a o możliwości znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia - wśród najmłodszych ankietowanych i mieszkańców największych aglomeracji.

Źródeł napięć w różnicach kulturowych zauważalnie częściej niż w czynnikach gospodarczych i politycznych upatrują badani uczestniczący w praktykach religijnych raz w tygodniu, mieszkańcy małych miast, starsi respondenci (od 55 do 64 lat) i badani mający wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie. Z kolei wyraźnie większe znaczenie wpływom politycznym przypisują ankietowani najmłodsi i najsłabiej wykształceni.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie CBOS: nastroje społeczne w październiku bez większych zmian

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:39
W październiku nieznacznie pogorszyło się postrzeganie przez Polaków sytuacji politycznej i gospodarczej. Ocena ogólnej sytuacji w kraju pozostaje bez zmian. Wzrósł odsetek osób przewidujących poprawę kondycji zakładów pracy w ciągu najbliższego roku - wynika z badania CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Polacy pozytywnie oceniają rząd. Dr Bartłomiej Biskup: notowania są stabilne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:09
Notowania premiera Mateusza Morawieckiego i jego gabinetu ustabilizowały się - mówi dr Bartłomiej Biskup w komentarzu do październikowego sondażu CBOS. - Notowania premiera są znacząco wyższe, nie tylko względem rządu, ale generalnie są dosyć wysokie - dodaje politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie notowania Andrzeja Dudy. Polacy dobrze oceniają prezydenturę

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:40
65 proc. ankietowanych przez CBOS dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy. O pracy Sejmu minionej kadencji pozytywnie mówi 45 proc. - wynika z sondażu. To najlepsze oceny pracy posłów od 1998 r. - zaznacza CBOS.
rozwiń zwiń