X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Lekarze protestują przeciw możliwemu nakazowi aborcji. Jest list do Naczelnej Rady Lekarskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:00
"Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej" - napisali w liście do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej lekarze z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

W liście lekarzy zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich skierowanym do prof. dr hab. n. med. Andrzeja Matyi, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, czytamy, że konieczne są zmiany w przepisach prawa dotyczących wykonywania w Polsce zawodu lekarza. "Nasza propozycja zmierza w kierunku właściwej, lepszej realizacji powołania lekarskiego bez szkody dla sumienia lekarza. Proponowane zmiany przyczynią się do poprawy jakości opieki medycznej i wzrostu zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem" - napisali lekarze.

Przypominają oni, że każdy absolwent Uniwersytetu Medycznego w Polsce, przyjmując tytuł lekarza, składa przyrzeczenie lekarskie, zobowiązując się do sumiennego spełniania swoich obowiązków "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu" w oparciu o najlepszą wiedzę, "a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic".

>>> CZYTAJ TAKŻE: Aborcja eugeniczna. Obrońcy życia apelują o zmiany w prawie

"Protestujemy wobec prawnego nakazu"

"Ustawowo zalegalizowana w Polsce w 1956 r., z ostatnią modyfikacją w 1996 r., aborcja prowadzi do śmierci poczętego dziecka oraz bezpośrednich i odległych powikłań zdrowia fizycznego i psychicznego matek. Protestujemy wobec prawnego nakazu w tej ustawie, że: »Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza«. Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej sformułowanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej. »Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego - salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady«" - czytamy w dokumencie.

Bohaterka filmu "Nieplanowane" z przesłaniem do Polaków: musicie dawać świadectwo
unplanned-F-1200.jpg

Lekarze wyrazili również zaniepokojenie, że "wykonanie prawnie zalegalizowanej procedury aborcji zobowiązuje lekarza do zabijania ludzi we wczesnym okresie ich rozwoju i wyposaża do nienależnej mu funkcji sędziego i kata, co jest sprzeczne z nakazami Kodeksu Etyki Lekarskiej".

"Sprawa ogromnej wagi"

"Pod obywatelskim projektem ustawy »Stop Aborcji« podpisało się ponad 830 tysięcy obywateli, oczekując zaprzestania wykonywania aborcji eugenicznej. W Polsce nadal chore dzieci musi zabijać lekarz. Klauzula sumienia pozwala lekarzom odmówić wykonywania tej procedury, ale dostępność aborcji sprzeczna z prawem naturalnym przyczynia się do zaburzenia wizerunku lekarza w społeczeństwie oraz pogorszenia stanu zdrowia kobiet. Jest realnym zagrożeniem sumiennego wykonywania zawodu przez lekarzy" - podkreślono.

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, zaznaczyli że "jest to sprawa ogromnej wagi dla przyszłości stanu lekarskiego w Polsce".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent o ograniczeniu aborcji eugenicznej: podpiszę taką ustawę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 11:47
- Jeżeli trafi do mnie ustawa, która likwiduje eugeniczną przesłankę zabiegu usunięcia ciąży, to ja z całą pewnością taką ustawę podpiszę. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nigdy tego nie ukrywałem - powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aborcja eugeniczna. Obrońcy życia apelują o zmiany w prawie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:57
W liście otwartym wysłanym do posłów i senatorów nowych kadencji wyrażono prośbę o usunięcie tzw. przesłanki eugenicznej z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
rozwiń zwiń