X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stanisław Szwed: rząd dba o rozwój programów socjalnych i wzrost płac

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 07:36
- Rząd dba nie tylko o rozwój programów socjalnych, lecz także o wzrost płac. 1 stycznia wzrosną płaca minimalna dla pracowników i najniższa stawka godzinowa przy określonych umowach cywilnoprawnych - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PAP/Leszek Szymański

"GPC" zapytała wiceministra Szweda o to, z czego wynika fakt, że obserwowane spowolnienie w gospodarce europejskiej nie przekłada się na rynek pracy w Polsce.

Pensje rosną

praca biuro 1200.jpg
Eurostat: Polska z trzecim najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

- Polskie firmy raczej starają się ograniczać rekrutację, niż likwidować dotychczasowe miejsca pracy i zwalniać pracowników, bo na ich miejsce trudno znaleźć nowych. Mało tego, pracodawcy dziś walczą o najlepszych i aby zapobiec odejściom pracowników, podwyższają pensje. Z ostatnich danych GUS wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekracza już 5 tys. zł brutto. W zestawieniu z poprzednim rokiem jest to kwota wyższa o 6,6 proc. - zwrócił uwagę wiceszef MRPiPS.

- Jestem przekonany, że wpływ na to ma też polityka naszego rządu, który dba nie tylko o rozwój programów socjalnych, lecz także o wzrost płac. Przypomnę, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wzrosną płaca minimalna dla pracowników i najniższa stawka godzinowa przy określonych umowach cywilnoprawnych - dodał.

Przypomniał, że "płaca minimalna dla pracowników wzrośnie z 2250 do 2600 zł, a najniższa stawka godzinowa z 14,70 do 17 zł".

Wsparcie rodzin

1200_Maląg_żłobek_TT.jpg
Maluch+ przynosi efekty. W Polsce powstaje coraz więcej żłobków

Wiceminister rodziny pytany, ile na politykę rodzinną przeznaczone zostanie w PKB, odpowiedział: "będzie to aż 4 proc.". - W porównaniu z 2015 r., kiedy PiS przejmowało władzę, to jest gigantyczny wzrost, bo wtedy było to 1,7 proc. PKB - podkreślił wiceszef resortu rodziny.

Szwed przekazał, że z programu Rodzina 500+ do polskich rodzin trafiło "już 87 mld zł". - Środki z programu wypłacane na jedno dziecko w rodzinie w ciągu 18 lat to 108 tys., a na trójkę dzieci to już 324 tys. zł - dodał.

malag marlena_85631200.jpg
Minister rodziny: musimy spojrzeć szerzej na dzietność w Polsce

Ocenił, że "równie ważnym programem wspierającym rodziny jest m.in. Dobry Start, dzięki któremu do uczniów co roku trafia jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł". - Przeznaczamy na ten program 1,45 mld zł, prawie miliard jest już wypłacony - zwrócił uwagę wiceminister.

- Jeszcze niedawno słyszeliśmy z ust polityków opozycji, że program Rodzina 500+ jest źle adresowany, że nie będzie na niego pieniędzy. Dzisiaj możemy spokojnie odpowiedzieć, że program się świetnie przyjął w naszym społeczeństwie. Tym bardziej, że od 1 lipca rozszerzyliśmy go na każde dziecko do 18. roku życia. W tym roku przeznaczamy na świadczenie 31 mld zł, w przyszłym 41 mld - przypomniał.

fc 

Czytaj także

Stanisław Szwed: program 500+ to nasz duży wspólny sukces. Środki nie są marnotrawione

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 11:00
- Najważniejsze jest to, że na politykę rodzinną będziemy wydawać 4 proc. PKB. W stosunku do 2015 roku to gigantyczny wzrost, ponieważ wtedy było to 1,7 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Rodziny powołana. Premier: chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 12:00
- Wzmocnijmy rolę kobiety w rodzinie, życiu społecznym, pracy. Chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet, które umożliwią jak najlepsze wychowanie dzieci i dadzą fundament wartości, by odeprzeć działania ideologiczne destabilizujące rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości powołania Rady Rodziny.
rozwiń zwiń