38. rocznica stanu wojennego. Dziś spotkanie działaczy podziemia
Represjonowani działacze podziemia antykomunistycznego spotkają się w 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Został on wprowadzony przez komunistyczne władze na czele z Wojciechem Jaruzelskim w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.
2019-12-12, 09:21
Posłuchaj
Spotkanie rozpocznie się o 22.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 koncertem Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pod tytułem "Najmłodszy - w hołdzie Emilowi Barchańskiemu".
Powiązany Artykuł

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz mówi, że to nocne spotkanie będzie wyjątkowe i będzie miało niezwykłą symbolikę. Na Rakowieckiej zbiorą się byli internowani, byli więźniowi polityczni, członkowie opozycji demokratycznej i niepodległościowej, którzy w tamtym czasie znaleźli się w więzieniach, organizowali strajki lub demonstracje.
To spotkanie jest formą upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego, ale także spotkaniem tych, którzy powiedzieli wtedy "nie zgadzamy się na dalsze bezprawie komunistyczne" - powiedział dyrektor.
Otwarcie ekspozycji pamiątek po Emilu Barchańskim
Jacek Pawłowicz podkreśla, że niezwykle ważną częścią spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek po Emilu Barchańskim - najmłodszej ofierze stanu wojennego, który został zamordowany 3 czerwca 1982 roku, na kilka dni przed 17 urodzinami. Pamiątki po tym "bohaterskim młodym człowieku, zamordowanym przez tak zwanych nieznanych sprawców, przekazała jego mama, wśród nich są między innymi koszulka, w której był w dniu śmierci, zapiski, wiersze czy biurko" - powiedział Jacek Pawłowicz.
REKLAMA
Zobacz serwis specjalny o stanie wojennym:
O północy odprawiona zostanie msza w intencji ofiar stanu wojennego i wszystkich ofiar reżimu komunistycznego.
Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku internowano 3173 osoby, zdecydowaną większość członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Ogółem w czasie stanu wojennego, według danych Instytutu Pamięci Narodowej, życie straciło około stu osób, a internowano około 10 tysięcy.
dn
REKLAMA
REKLAMA