more_horiz
Wiadomości

Jubileusz Wytwórni Filmów Oświatowych. Słowa uznania od wicepremiera

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 20:27
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił znaczenie łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych dla polskiej sztuki filmowej. Podczas uroczystości jubileuszu 70-lecia utworzenia tej instytucji filmowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego mówił, że "dokonania Wytwórni stanowią ważny zapis w historii rodzimej kinematografii".
Audio
  • Jubileusz 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi (IAR)
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Twitter minister kultury stypendia 1200.jpg
79 studentów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra kultury

Wicepremier przypomniał, że w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych powstało ponad 4 tysiące filmów, które zdobyły 1200 nagród. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że "na dzisiejszy wizerunek Wytwórni pracuje zespół, który nie tylko kontynuuje osiągnięcia poprzedników, ale rozwija i poszerza zakres swojej działalności".

Z okazji jubileuszu 70-lecia utworzenia łódzkiej WFO minister wręczył twórcom filmowym medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Złoty Medal otrzymali: Jacek Bławut, Jerzy Wojciech Fiwek i Stanisław Śliskowski. Wśród osób odznaczonych Medalem srebrnym są Jerzy Bezkowski, Lechosław Czołnowski, Andrzej B. Czulda, Henryk Dederko, Roman Dębski, Elżbieta Drecka-Wojtyczka, Jan Freda, Bogumiła Kłopotowska, Wojciech Maciejewski. Natomiast brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" minister nadał Jackowi Schmidtowi.

"Największa wytwórnia w Polsce"

W dzisiejszych, głównych obchodach jubileuszu 70-lecia łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych uczestniczyło kilkuset związanych z nią artystów. Wiceprezes WFO i profesor łódzkiej Szkoły Filmowej Sławomir Kalwinek przypomniał, że choć działalność placówki kojarzy się głównie z misją edukacyjną, to właśnie tu debiutowali najwięksi polskiego kina. W łódzkiej Wytwórni zaczynali swoją karierą między innymi: Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski i Marek Koterski.

- To była największa i produkująca najwięcej wytwórnia w Polsce - około 120 reżyserów na etatach i 150 filmów produkowanych rocznie. To jest nieporównywalne z niczym dzisiaj - podkreślał profesor Sławomir Kalwinek.

Wiceprezes WFO dodał, że gros powstających w łódzkiej Wytwórni obrazów miało charakter informacyjno-oświatowy, ale - jak podkreślił - w tej "masie filmów mniej więcej 10 rocznie to były filmy artystyczne, które miały wygrywać festiwale i je wygrywały".

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi oraz wytwórnia przy ulicy Chełmskiej w Warszawie to dwie najstarsze tego typu placówki w Polsce.

dn

Zobacz także

Zobacz także