more_horiz
Wiadomości

Janusz Kowalski: PO i Tusk to mordercy polskiej elektroenergetyki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 08:45
- Kiedy rozmawiamy o polityce klimatycznej i bezpieczeństwie energetycznym to rozmawiamy także o fatalnej decyzji Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej w 2008 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.
Audio
  • Janusz Kowalski: Green Deal jest realizacją polityki Paryża i Berlina (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Janusz Kowalski
Janusz KowalskiFoto: PR24/AK

Przywódcy unijni porozumieli na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

PAP Morawiecki Macron 1200.jpg
Jakóbik po szczycie klimatycznym w Madrycie: Polsce zaproponowano kota w worku

Premier Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że dzięki zapisom konkluzji szczytu, poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, będziemy mogli realizować również polskie projekty energetyczne.

Janusz Kowalski komentując ustalenia szczytu COP25 przypominał przyjęte przez Polskę w 2008 r. postanowienia pakietu energetyczno-klimatycznego - Kompletnie niekompetentny premier Tusk zgodził się wówczas na to, aby zmarnować dwudziestoletni wysiłek Polski w redukcji emisji CO2 od 1998 do 2008 r, kiedy zmniejszyliśmy emisję o 31,8 proc. Zgodził się, aby kolejne cele emisji liczyć nie od 1998 r tylko od 2005 r. – zaznaczył.

- Jeżeli dzisiaj ktokolwiek zastanawia się, dlaczego mamy problem z cenami prądu czy konkurencyjnością polskiej gospodarki ponieważ Paryż i Berlin chcą nam narzucić Green Deal, to powinien napisać do Donalda Tuska, który odpowiada za ten bałagan. Platforma Obywatelska Donald Tusk to są mordercy polskiej elektroenergetyki i przemysłu energochłonnego – dodał gość audycji.

Wiceminister zaznaczył, że jest zwolennikiem tego, aby utrzymywać konkurencyjność gospodarki, i dbać o bezpieczeństwo energetyczne, - Mamy własne zasoby węgla brunatnego i kamiennego, które zapewniają nam na wiele lat możliwość wytwarzanie energii elektrycznej, to należy to chronić, a nie z tym wałczyć – mówił.

Janusz Kowalski odniósł się także do planowanej fuzji firm Orlen i Lotos. – Mam nadzieję, że wkrótce ogłosimy dobre informacje, tak by zrobić, to co powinno być zrobione już kilkanaście lat temu, aby synergia tych dwóch firm stała się faktem. Polska gospodarka będzie miała nowego championa, który mam nadzieję, będzie przejmował inne tego typu firmy w Europie Środkowo-Wschodniej – zapowiadał.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Janusz Kowalski

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 07.15

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także