X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szczególna pomoc w przeżywaniu daru miłości". W niedzielę dzień modlitw za małżeństwa i rodziny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 10:37
Niedziela Świętej Rodziny, obchodzona przez Kościół katolicki po Bożym Narodzeniu, będzie w parafiach dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz czasem modlitwy w intencji małżeństw.
pexels.com  CC0
pexels.com / CC0Foto: pexels.com / CC0

Jak napisał w specjalnym piśmie na tę okazję ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, "w przeżywaniu daru miłości ludzie wierzący otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa". Ks. Przemysław Drąg poprosił duszpasterzy o zorganizowanie w parafiach "obrzędu odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i w homilii zwrócili uwagę wiernych na wartość sakramentalnego małżeństwa".

Screen Marek Grabowski 1200.jpg
Marek Grabowski: postulujemy wprowadzenie cywilnych kursów przedmałżeńskich

Jak informuje Konferencja Episkopatu Polski, zwyczaj odnawiania przyrzeczeń małżeńskich jest okazją do wzajemnego przebaczenia i odnowienia więzi ze współmałżonkiem, a odnowienie przysięgi wiąże się najczęściej z jubileuszami i rocznicami.

Modlitwy o umocnienie małżonków

Od 2018 roku, zgodnie z propozycją biskupów, w wielu polskich parafiach praktykowane jest uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 25 i 26 września 2018 r. w Płocku, biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Jednocześnie zachęcili do zorganizowania tego dnia w parafiach obrzędu odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Zwyczaj odnawiania przyrzeczeń małżeńskich jest okazją do wzajemnego przebaczenia i odnowienia więzi ze współmałżonkiem. Ponowna deklaracja dokonuje się przed Bogiem w podobnej formie jak złożona wcześniej na zawsze przysięga małżeńska. Teksty liturgii odnowienia ślubowania mówią m.in. o tym, że to Pan Bóg umacnia wolę i wspiera małżonków, by jeszcze piękniej i doskonalej mogli wypełniać ślub małżeński.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Socjolog: warto podjąć próbę rewitalizacji marki małżeństwa. Są wyniki badań społecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:39
"Żyć dla siebie to za mało" to hasło, które towarzyszyło działaniom Fundacji Mamy i Taty promującym instytucję małżeństwa. – Naszym celem jest zachęcenie młodych ludzi do poznania wartości małżeństwa – mówi socjolog dr Marek Grabowski, prezes Fundacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Górny: walka z instytucją rodziny to walka o władzę nad człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 07:59
- Mamy dziś do czynienia z atakiem na rodzinę, jej istotę, znaczenie i fundament - mówił w Polskim Radiu Grzegorz Górny, publicysta. - U podstaw walki z rodziną legło założenie, że człowiek jest z natury dobry, ale ograniczony przez społeczeństwo - dodał.
rozwiń zwiń