Beskidy: dobre wiadomości dla narciarzy, złe dla amatorów wędrówek
Na szlakach turystycznych w Beskidach panują trudne warunki i odradza się wędrówki bez należytego ekwipunku. Więcej powodów zadowolenia mają za to narciarze – podał w poniedziałek ratownik dyżurny beskidzkiego GOPR Maciej Stanisławski.
2019-12-30, 15:57
– Nasze stacje terenowe informują, że warunki na szlakach są trudne i bardzo trudne, szczególnie na Babiej Górze. Występują tam dosyć głębokie zaspy nawianego śniegu. Poruszanie się w wyższych partiach gór bez nart skitourowych lub przynajmniej rakiet śnieżnych jest niemal niemożliwe. Mamy sygnały od ratowników, że są miejsca, gdzie - nawet korzystając z rakiet - można się zapaść po uda w śniegu – powiedział Stanisławski.
Ratownik podał, że choć ustały intensywne opady śniegu, niekorzystne warunki potęguje silny wiatr. Drzewa łącznie z pniami są znacznie oszronione, dlatego, zwłaszcza po zmroku, trudno zorientować się w przebiegu szlaku. Bardzo łatwo można pobłądzić.
Powiązany Artykuł
Uwaga na marznące opady. IMGW ostrzega jedenaście województw
Sylwestrowa wyprawa? "Z rozsądkiem"
W tych warunkach bardzo niebezpieczna może być wyprawa w góry w sylwestrową noc. Rokrocznie są turyści, którzy chcieliby powitać Nowy Roku na jednym ze szczytów, szczególnie na Babiej Górze. – Trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i dostosować czas wycieczki do warunków w górach. Widoczność może w każdym momencie pogorszyć. Wiatr może zasypać ślady. Wtedy trudniej wrócić – powiedział ratownik dyżurny.
W wyższych partiach gór leży średnio ok. 70 cm śniegu. W poniedziałek rano temperatura wynosiła minus 5-6 st. C.GOPR podało, że na Babiej Górze - na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu - występuje niewielkie zagrożenie lawinowe. Również w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych, wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej. Dotyczy to głównie małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "W Tatrach jest bardzo niebezpiecznie". Wysokie zagrożenie lawinowe
Wybierając się w góry należy odpowiednio się ubrać – na tzw. cebulkę. Niezbędne są solidne buty oraz – w wyższych partiach gór – rakiety lub narty skitourowe. Koniecznie należy posiadać latarkę lub "czołówkę". Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.
Na szlakach należy zachować ostrożność szczególnie przy schodzeniu. Babiogórski Park Narodowy podał, że do odwołania zamknięty jest szlak żółty na Babią Górę, zwany Akademicką Percią.
REKLAMA
Narciarze się cieszą
Trudniejsze warunki na szlakach oznaczają ich poprawę na trasach narciarskich. – Opady naturalnego śniegu były zbyt małe, aby wpłynąć na radykalną poprawę. Narciarze mogą jednak zjeżdżać tam, gdzie trasy zostały naśnieżone przez właścicieli ośrodków. Warunki są dobre – powiedział goprowiec.
Sandra Kulka z szczyrkowskiej informacji turystycznej poinformowała w poniedziałek, że w największym ośrodku – Szczyrk Mountain Resort, zjeżdżać można na Małym Skrzycznym, Zbójnickiej Kopie oraz z Hali Skrzyczeńskiej do dolnej stacji kolejki gondolowej oraz do Soliska. W ośrodku COS można zjechać trasą Ondraszek ze Skrzycznego do Jaworzyny.
Wkrótce otwarta ma zostać trasa FIS, również do Jaworzyny. W Beskid Sport Arena zjeżdżać można trasami 4 - górna polana, a także 1 do tunelu oraz 2 od tunelu. Warstwa śniegu ma tam od 25 do 50 cm. Funkcjonuje też ośrodek Biały Krzyż. Działają wyciągi w Zagroniu i Złotym Groniu w Istebnej. We wtorek ma ruszyć Nowa Osada w Wiśle.
Powiązany Artykuł
Unikalne zdjęcia akcji TOPR. Tak ratownicy walczyli o ludzkie życie
Nowy Rok na stoku
Goprowcy podali, że zjeżdżać można również na Pilsku. Otwarta jest m.in. trasa z kopuły na Halę Miziową i Halę Szczawiny. W rejonie Zawoi czynny jest niewielki orczyk w Czatoży.
REKLAMA
Tradycyjnie w Sylwestra niektóre ośrodki organizują powitanie Nowego Roku na stoku. Tak będzie można spędzić czas m.in. w Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena oraz w Złotym Groniu w Istebnej.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu: 985 lub 601 100 300.
msze
REKLAMA