Historyczny start komercyjnej europejskiej rakiety. Konkurencja dla Muska

Testowa rakieta z Niemiec rozbiła się po starcie z bazy Andøya w Norwegii. Właściciele start-upu twierdzą, że zdobyli dzięki krótkiemu lotowi ważne dane. Z norweskiej bazy w 2024 roku wystartowała też eksperymentalna polska rakieta Bursztyn. - Europa musi szybko rozwijać swój potencjał w zakresie technologii kosmicznych - powiedział PAP Łukasz Wilczyński z European Space Foundation.

2025-03-30, 14:31

Historyczny start komercyjnej europejskiej rakiety. Konkurencja dla Muska
Start rakiety Spectrum z bazy w Norwegii. Foto: YouTube/NASASpaceflight (screen)

Start europejskiej rakiety z kosmodromu w Norwegii

W niedzielę o 12.30 z centrum lotów kosmicznych Andøya na północy Norwegii została wystrzelona rakieta Spectrum - pierwsza w historii kosmodromu komercyjna rakieta zbudowana w Europie. Po około 20 sekundach lotu silniki przestały pracować i zgodnie z planem kadłub spadł na ziemię. 

Celem był dzisiaj sam start i zebranie maksymalnej ilości danych o pracy naszej konstrukcji. Pracowaliśmy na ten moment siedem lat. Spectrum powstała jako własne, zaprojektowany od początku do końca wyłącznie przez nas przedsięwzięcie. To pierwszy z serii testowych lotów - powiedziała w transmisji internetowej Tina Schmitt z Isar Aerospace, właściciela rakiety. 

Prototyp rakiety został wystrzelony w ramach misji "Going Full Spectrum". Docelowo pojazd ma wynosić na orbitę satelity badawcze i komercyjne. Dwustopniowa konstrukcja na niską orbitę okołoziemską ma transportować ładunek o masie 1000 kg, a na orbitę heliosynchroniczną 700 kg. Liczy 28 metrów wysokości i dwa metry średnicy. Pierwszy stopień Spectrum napędza dziewięć silników, a drugi stopień - jeden silnik. Silniki w dużej części powstały w technologii druku 3D. 

REKLAMA

Początek misji przekładany był wielokrotnie. Pierwsze okno startowe wyznaczono na 20 marca, jednak kolejne zimowe sztormy na północnym Atlantyku zmusiły szefów projektu do przesunięcia startu. W niedzielę pogoda na Andøi była doskonała.

Fazy lotu rakiety Spectrum Fazy lotu rakiety Spectrum

Konstruktorem rakiety jest niemiecka firma Isar Aeronautics. Założona w 2018 roku w Monachium zatrudnia 400 pracowników. Spectrum jest jej pierwszym projektem, który został wystrzelony w kosmos. Docelowo Niemcy planują wynosić na orbitę szeroki wachlarz satelitów - od komunikacyjnych, przez meteorologicznych po badawcze i komercyjne. 

"Europa musi rozwijać swój potencjał w zakresie technologii kosmicznych"

Norweski kompleks Andøya jest dziś jedynym położonym w Europie, który umożliwia konkurencję w zakresie wysyłania komercyjnych statków kosmicznych z należącym do Elona Muska amerykańskim Space X. - Europa musi szybko rozwijać swój potencjał w zakresie technologii kosmicznych i umieszczania pojazdów orbitalnych we własnym zakresie. Andøya nie ma szans na wysyłanie w przestrzeń kosmiczną dużych ładunków, ale na pewno ułatwi dostęp do orbity mniejszym projektom - powiedział Łukasz Wilczyński z European Space Foundation. 

REKLAMA

Zdaniem Wilczyńskiego centra kosmiczne zaczynają być dziś tym dla gospodarki i rozwoju, co porty kontenerowe przez ostatnie 40 lat, a norweski launch-pad odpowiedzią na te rosnące potrzeby.

Start polskiej rakiety Bursztyn

W lipcu 2024 roku z norweskiej platformy startowej z sukcesem została wystrzelona polska eksperymentalna wielostopniowa rakieta suborbitalna Bursztyn. Według Łukasza Wilczyńskiego uruchomienie centrum w Andøi może jeszcze bardziej pobudzić polską branżę kosmiczną.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej