Wielkopolskie: ptasia grypa na fermie drobiu. Kontrole w promieniu 10 km

Służby weterynaryjne przeprowadzą na terenie 31 wielkopolskich ferm drobiu dochodzenie, mające wykazać jak doszło do zarażenia ptaków wirusem ptasiej grypy – poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Przyczyną jest ognisko choroby, wykryte na fermie w Topoli-Osiedlu. 

2020-01-03, 11:49

Wielkopolskie: ptasia grypa na fermie drobiu. Kontrole w promieniu 10 km
Ferma drobiu w miejscowości Topola-Osiedle (woj. wielkopolskie). Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

Posłuchaj

Ptaki zarażone ptasią grypą zostaną zabite i zutylizowane - relacja Danuty Synkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Stwierdzony u 65 tys. kur niosek chorych na ptasią grypę wirus H5N8 w miejscowości Topola Osiedle nie jest groźny dla ludzi, ale jest śmiertelny dla ptaków – poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

Powiązany Artykuł

kury ferma ptasia grypa free shut 1200.jpg
Ptasia grypa w Polsce. Kolejne ognisko w Lubelskiem, milionowe straty w Wielkopolsce

Dochodzenie epizodyczne

- W związku z wykryciem ptasiej grypy służby weterynaryjne przeprowadzą dochodzenie epizodyczne na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym w promieniu 10 km – powiedział.

Działaniami zostanie objętych 31 ferm drobiu na terenie powiatu ostrowskiego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. Telus: hodowcy mogą liczyć na pomoc

REKLAMA

W trakcie dochodzenia weterynarze będą ustalać ewentualne przyczyny zaatakowania stada kur ptasią grypą. - Mając na uwadze nasze wcześniejsze doświadczenia jest to bardzo trudne – zastrzegł Żarnecki.

Możliwe pochodzenie wirusa

- Być może wirus został wdmuchnięty do kurników przez wentylatory z powietrzem albo wniesiony przez człowieka. Zostaną przeanalizowane wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na fermie: czy wchodziły jakieś obce osoby, czy w pobliżu są zbiorniki wodne i dzikie ptactwo, czy pasza była świeżo dostarczana i skąd pochodziła. To zdarzenie jest zastanawiające, ponieważ na tym terenie nie stwierdzono przypadków choroby u dzikich ptaków – ocenił Żarnecki.

65 tys. chorych na ptasią grypę kur niosek zostanie zagazowanych. Utylizacja nastąpi w oddalonym ponad 200 km Śmiełowie k. Piły. Tam zostaną przerobione na mączkę.

- Są przygotowane odpowiednie auta, które są zabezpieczone, żeby nic się z nich nie wydostawało, na wszelki wypadek przewozowi towarzyszyć będzie konwój ze środkami dezynfekcyjnymi – poinformował Żarnecki.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

kuraki 1200 pap.jpg
Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. GIS zaleca środki ostrożności

Sposoby walki z wirusem

Dodał, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena – mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus ten – jak wyjaśnił Żarnecki - jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Poinformował, że powołano sztaby kryzysowe w powiecie ostrowskim i wojewódzki w Poznaniu, które kontrolują sytuację.

- Wyłoniono służby pomocnicze dla lekarzy weterynarii w postaci policji i straży pożarnej. Zostaną podjęte działania osłonowe w postaci wykładania mat dezynfekcyjnych na wytyczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym – wyjaśnił.

Dziesiątki tysięcy zagrożonych kur

Służby weterynaryjne wykryły ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia ub.r. Zarażonych zostało 65 tysięcy kur niosek, jaja i pasza.

REKLAMA

Dopiero w środę 7 stycznia – jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wlkp. Dariusz Hyhs - pojawią się tablice informujące, że w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby jest teren zapowietrzony, a w promieniu do 10 km - zagrożony. Powodem opóźnienia jest świąteczna przerwa firm produkujących tablice.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej