more_horiz
Wiadomości

Orszaki Trzech Króli 2020. Kolorowe korowody w setkach polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 11:10
Pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami przeszli dzisiaj Orszaki Trzech Króli. Największy można było zobaczyć w Warszawie - jego trasa wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. Udział w nim wzięla para prezydencka.
Tradycyjny orszak Trzech Króli w Warszawie w ramach obchodów Święta Objawienia Pańskiego
Tradycyjny orszak Trzech Króli w Warszawie w ramach obchodów Święta Objawienia PańskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Główny orszak wyruszył w w samo południe. Dwie godziny później zacznie się kolędowanie z Polskim Radiem. Piotr Giertych, pomysłodawca Orszaku Trzech Króli dodaje, że dziś barwne korowody zorganizuje 120 miejscowości więcej niż rok temu. - Jest to piękna, apolityczna i ewangeliczna idea, moment, gdy zimą można cieszyć się wspólnotą i kolędować - zaznacza.

Czytaj więcej
kmb 1200.jpg
Święto Trzech Króli: jakie litery napisać na drzwiach? Są dwie możliwości

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Cuda, cuda ogłaszają". Urszula Sobiech o tegorocznych Orszakach Trzech Króli

W czasie Orszaku, w 56 miejscowościach, odbyla się publiczna zbiórka pieniędzy "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Orszak Trzech Króli w Warszawie

Z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego - po raz 12. w Warszawie wyruszył Orszak Trzech Króli. Co roku przychodzi oglądać go kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak powiedziała rzecznik Orszaku Jolanta Stachacz, dla wielu osób to dobry sposób na rodzinne spędzenie czasu, ale też okazja do publicznego okazania swojej wiary. Dodała, że nie ma takiego drugiego wydarzenia, kiedy na ulicach polskich miejscowości jest tyle radosnych osób.

- Zaangażowanie w organizację Orszaków Trzech Króli pokazuje jak ważna dla Polaków jest wiara - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Według duchownego, udział w orszakach jest praktyczną realizacją słów papieża Franciszka, aby "zejść z kanapy". - Ponad milion Polaków schodzi z kanapy i idzie w największych jasełkach na świecie - dodał.

- Co roku w kolejnych państwach na świecie organizowane są Orszaki - podkreśliła Jolanta Stachacz. Nowe państwa na mapie Orszaków to Kongo, Ekwador, Kamerun, Zambia, Kuba, Uganda, Czad, Szkocja i Słowacja. Głównymi inicjatorami tych wydarzeń poza granicami Polski jest Polonia i polscy misjonarze.

Czytaj więcej
east news orszak trzech króli 1200.jpg
Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w Orszakach Trzech Króli

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kolędowanie z radiową Jedynką podczas Orszaku Trzech Króli

Na zakończenie warszawskiego Orszaku po 14.00 obył się na Placu Piłsudskiego specjalny koncert kolęd. Na scenie wystąpił zespół Pectus, a także artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia i Hanka Rybka.

Inne miasta

Śpiewając kolędy, mieszkańcy przeszli ulicami Krakowa. Kacper, Melchior i Baltazar w asyście rycerzy, pastuszków i muzyków przeszli w Orszaku Trzech Króli. Trzy pochody - każdy prowadzony przez jednego z mędrców - wyruszyły z różnych części miasta i symbolizowały Europę, Azję i Afrykę.
Wszystkie w południe spotkały się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Rodzinie Świętej.

W Białymstoku uroczystości nawiązywały do średniowiecznych misteriów wystawianych na ulicach miast. W tegorocznym orszaku wystąpiło 1500 statystów, którzy od kilku tygodni przygotowywali swój występ.

W Lublinie zaś obchodom święta Trzech Króli towarzyszyły słowa refrenu kolędy "Dzisiaj w Betlejem" - "Cuda, cuda ogłaszają". Główne uroczystości odbyły się na placu Zamkowym.

jp

Zobacz także

Zobacz także