X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał orzeczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:40
Warszawski sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania ws. prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki na ul. Chłodnej w 1983 r. Zażalenie na umorzenie tego postępowania w niższej instancji złożył do sądu apelacyjnego prokurator IPN.
Audio
  • Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie prowokacji wobec księdza Jerzego Popiełuszki - relacja Witolda Banacha (IAR)
Uczestnicy posiedzenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Uczestnicy posiedzenia Sądu Apelacyjnego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego o umorzeniu sprawy prowokacji SB wobec księdza Jerzego Popiełuszki
  • Sąd okręgowy w Warszawie uznał wcześniej, prowokacja wobec duszpasterza była zbrodnią komunistyczną i przedawniła się. Nie zgadzał się z tym pion śledczy IPN
  • Instytut argumentował, że działania funkcjonariuszy bezpieki powinny być zakwalifikowane jako zbrodnia przeciwko ludzkości, która się nie przedawnia
  • Chodzi o podrzucenie w 1983 roku do mieszkania księdza przez Służbę Bezpieczeństwa materiałów go obciążających
  • Postanowienie sądu apelacyjnego jest prawomocne

Chodzi o podrzucenie w 1983 roku przez Służbę Bezpieczeństwa do mieszkania ks. Popiełuszki materiałów go obciążających - amunicji, materiałów wybuchowych, a także ulotek i wydawnictw, których posiadanie było wówczas zabronione. Po ujawnieniu spowodowało to wdrożenie przeciwko duchownemu postępowania karnego.

Proces toruński EN 1200.jpg
Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

Zarzuty IPN "bezzasadne"

W ocenie sędziego Zbigniewa Kapińskiego, prokurator IPN nie "wskazuje w żaden sposób i wprost, żeby był przypadek jakikolwiek w prawie międzynarodowym, żeby tego rodzaju jednorazowe zachowanie przez jakikolwiek sąd w innym kraju zostało uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości". - W związku z tym sąd apelacyjny uznał, że podniesione w zażaleniu zarzuty nie są zasadne - mówił w uzasadnieniu środowej decyzji SA sędzia Kapiński.

Postanowienie sądu apelacyjnego jest prawomocne.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prowokacja wobec ks. J. Popiełuszki. Zażalenie IPN na decyzję sądu

Zażalenie pionu śledczego IPN dotyczyło rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Warszawie z 30 października ub.r., który uznał, że sprawa tej prowokacji uległa przedawnieniu. Z decyzją tą nie zgadzał się pion śledczy IPN, w którego ocenie czyny oskarżonych funkcjonariuszy SB kwalifikowały się jako zbrodnia przeciwko ludzkości, ponieważ były wymierzone nie tylko w ks. Popiełuszkę i duchowieństwo, ale w całą opozycję antykomunistyczną.

Cały aparat represji

W ocenie prokurator IPN, Barbary Śledź, "oskarżeni działali w imieniu aparatu państwowego, byli funkcjonariuszami departamentu IV MSW, a ich działania godziły w podstawowe prawa człowieka w tym prawo do godności ludzkiej, bezpieczeństwa osobistego, ochrony przed niezgodnym z prawem działaniem funkcjonariuszy państwowych, prawo do wolności słowa, sumienia i wyznania". - Te czyny, prześladowanie księdza Popiełuszki były jednym z elementów działań całego aparatu represji przeciwko duchowieństwu i członkom opozycji demokratycznej - podkreślała Barbara Śledź.

.

Obrońca jednego z oskarżonych, Tomasz Ode, twierdzi jednak, że zarzucane czyny nie wypełniają znamion zbrodni przeciwko ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego. - Żeby zakwalifikować tego rodzaju działania jako zbrodnię przeciwko ludzkości w momencie popełnienia czynu to musiałyby to być zbrodnie masowego na przykład przesiedlania w związku z okupacją bądź wypowiedzeniem wojny, działania zmierzające do zmniejszenia populacji - powiedział Tomasz Ode.

Prawo międzynarodowe

janpawel2_stanwojenny_1200.jpg
"Kościół stał się przestrzenią wolności dla artystów i opozycjonistów"

- Ja nie kwestionuję stanowiska pani prokurator w tym zakresie, że również indywidualna represja może być potraktowana w określonych sytuacjach jako zbrodnia przeciwko ludzkości, ale w rozumieniu prawa międzynarodowego w dniu popełnienia tego czynu, tak szerokiej definicji jaką przyjął artykuł 3 ustawy o IPN, żadne międzynarodowe prawodawstwo w tamtych latach nie uznawało za ludobójstwo - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wyrwich o procesie toruńskim: niezbyt doskonale wyreżyserowane widowisko

Akt oskarżenia prokurator IPN sformułował przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom SB z Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie tworzenia w 1983 r. "fałszywych dowodów w celu skierowania przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce ścigania o przestępstwo". Oskarżeni, z których część zmieniła nazwiska z lat 80., to skazani jako sprawcy późniejszego zabójstwa księdza.

Do morderstwa doszło w nocy z 19 na 20 października 1984 r.


pg, mbl

Czytaj także

Papież Franciszek: błogosławiony Jerzy Popiełuszko oddał życie z miłości do Chrystusa i do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 11:18
Podczas audiencji papież pozdrowił pielgrzymów z Polski oraz organizatorów i uczestników konferencji poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce, która odbyła się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana. Zachęcił również do wsparcia Kościoła na Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrwich o procesie toruńskim: niezbyt doskonale wyreżyserowane widowisko

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 12:38
- Do dzisiaj nie ma pewności, że skazani byli w więzieniu - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Niedziela" Mariusz Wyrwich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa prowokacji SB wobec ks. Popiełuszki. Sąd w Warszawie zajmie się zażaleniem IPN

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:41
Sąd Apelacyjny w Warszawie zajmie się w środę zażaleniem Instytutu Pamięci Narodowej na umorzenie sprawy tzw. prowokacji na Chłodnej - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w IPN. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez Służbę Bezpieczeństwa do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów go obciążających.
rozwiń zwiń