X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: Polska suwerenna, wolna, w UE to ta przyszłość, o którą musimy walczyć

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:30
- Polska suwerenna, wolna, w UE, we wspólnocie wolnych państw i wolnych narodów, to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy - powiedział w Starachowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Jarosław Kaczyński: Polakom należy się niepodległe państwo cz. 1 (IAR)
  • Jarosław Kaczyński: Polakom należy się niepodległe państwo cz. 2 (IAR)
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Piotr Polak

Prezes PiS wziął udział w czwartek we mszy świętej w 7. rocznicę śmierci swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach (Świętokrzyskie). W wystąpieniu po mszy św. lider PiS podkreślał rolę pokolenia jego matki w kształtowaniu wolnej Polski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezes PiS: nawet najostrzejsze spory nie wykluczają współpracy

buzek kopacz 1200 pap.jpg
Rezolucja przeciwko Polsce. Kto z europosłów głosował "za"

- Nam, Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne, które jest organizacją wspólnoty Polaków. Dziś w tym znów pięknym, ale niełatwym czasie musimy o tym pamiętać - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest coś, co łączy okres życia tego pokolenia, którego zdecydowana większość już odeszła, z tym dzisiejszym czasem, z tym wszystkim, co dzisiaj czynimy po to, by Polska była lepsza i by Polska była suwerenna i niepodległa, by ten nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość został odparty - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Pokolenie nie miało szczęścia

Jak powiedział jego matce przyszło żyć w trudnych czasach. - Rzeczywiście, jedne z ostatnich słów jakie wypowiedziała niedługo przed śmiercią były słowa, że jej pokolenie nie miało szczęścia. Rzeczywiście tak było. To pokolenie przeżyło wojnę, niezwykle trudny okres powojenny i komunizm. Dopiero w ostatniej części życia przyszła wyczekiwana wolna Polska - dodał polityk.

Zaznaczył, że to właśnie temu pokoleniu Polacy zawdzięczają wolny kraj. - Zawdzięczamy trwanie tego wszystkiego co w sferze duchowej i świadomości Polskę stanowi. Zawdzięczamy trwałość tradycji, która sprowadza się do jednego - nam Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne - oświadczył.

Jarosław Kaczyński 1200 free
Jarosław Kaczyński człowiekiem roku "Gazety Polskiej"

"W walce o przyszłość suwerennej Polski"

W miejscu pamięci, w którym znajdują się tablice upamiętniające między innymi Jadwigę Kaczyńską oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dzisiaj należy czerpać z ich siły i doświadczenia w walce o przyszłość suwerennej Polski:

- Polska suwerenna, wolna, w UE, we wspólnocie wolnych państw i wolnych narodów to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy. Jestem o tym głęboko przekonany - oświadczył.

***

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat; nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.
Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach.

fc / kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:50
- Stosunek Polaków do wspólnoty europejskiej niewątpliwie będzie pozytywny - ocenił w Polskim Radiu 24 profesor Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk. - Ale od dobrych kilkudziesięciu miesięcy otwiera się nam ta świadomość, że jednak Unia Europejska pozwala sobie na zbyt wiele - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kempa: dla niektórych posłów opozycji stolicą Polski jest Bruksela

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:32
Na salę obrad w Strasburgu wraca temat praworządności. W środę odbędzie się debata o sytuacji w Polsce i na Węgrzech. - Będziemy znowu brutalnie oskarżani, z tego co wiem w sposób szczególny szykują się do tego polscy europosłowie z opozycji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Beata Kempa.
rozwiń zwiń