X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niemcy nie rozliczyły się całkowicie z przeszłością". Prof. Żerko o odpowiedzi na list b. więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:44
- Jeżeli Berlin uważa, że można zamknąć sprawę materialnego zadośćuczynienia i jednocześnie utrzymywać, iż Niemcy dokonały całkowitego rozliczenia się ze swą brunatną przeszłością, to trudno nazwać to inaczej, jak hipokryzją, ocenił prof. Stanisław Żerko, odnosząc się do odpowiedzi Urzędu Kanclerskiego na list polskiej więźniarki, do której dotarł portal PolskieRadio24.pl.
Armia niemiecka na ulicach Warszawy w 1939 roku
Armia niemiecka na ulicach Warszawy w 1939 rokuFoto: PAP/DPA

arbeit macht frei 663 free.jpg
Izraelski pisarz: wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny zaczynać się w Berlinie

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Europejskie badanie: Polska i Polacy to ofiary II wojny światowej

Napisano w nim, że "Od końca II wojny światowej rząd Niemieckiej Republiki Federalnej przekazał świadczenia na rzecz polskich ofiar w wysokości 2 miliardów euro, jako wyrównanie szkód [z okresu II] wojny [światowej] i prześladowań z tamtego czasu”. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Skan listu >>>  Tłumaczenie listu >>>

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ]  Urząd Kanclerski odpowiada na list więźniarki z Auschwitz >>>

- 2 mld euro wypłaconych przez kilkadziesiąt lat to żenująco mała kwota, w przeliczeniu na polską walutę to około 8-9 mld zł. To ułamek choćby tego, co z budżetu państwa wypłacane jest w jednym tylko roku w ramach projektu 500+ – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komentując list Urzędu Kanclerskiego do byłej więźniarki Auschwitz.

Jak podkreślił profesor, komentując tę sprawę, wspomniane kwoty to w ujęciu niemieckim nie są nawet świadczenia odszkodowawcze. – Republika Federalna konsekwentnie bowiem unika tego sformułowania, twierdząc, że w 1953 roku PRL zrzekła się reparacji oraz odszkodowań. Niemcy cały czas przedstawiają to jako świadczenia humanitarne wypłacane  ex gratia – powiedział nasz rozmówca. Ex gratia, czyli dobrowolnie, a w tłumaczeniu dosłownym - z łaski.

Jak podkreślił profesor, wypłacone środki powinny być proporcjonalne do wymiaru strat materialnych oraz osobowych – a także oddające skalę cierpień polskiej ludności podczas okupacji. Polska poniosła straty proporcjonalnie największe.

Morawiecki i Merkel Auschwitz PAP 1200.jpg
Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów

- Owszem, Niemcy rozliczyły się na płaszczyźnie historycznej, niemieccy historycy przebadali te zagadnienia gruntownie i uczciwie, a niemieckie media otwarcie piszą o niemieckich zbrodniach – zaznacza profesor, dodając, że "przyznaniu się do winy, żal i zawstydzenie z tego powodu, jakże częste we wzruszających przemówieniach niemieckich polityków, nie towarzyszyła nigdy gotowość do poważnej rozmowy o materialnym zadośćuczynieniu".

- Mamy w tym przypadku do czynienia z postawą niezwykle bezwzględną. Kolejne rządu RFN począwszy od Adenauera na Merkel kończąc powołują się bowiem na wymuszoną przez ZSRR deklarację rządu Bolesława Bieruta z 1953 roku – powiedział prof. Stanisław Żerko dodając, że taka postawa to ”podręcznikowy wręcz przykład obłudy”. - Gdyby nie wojna zaplanowana, przygotowana i wywołana w 1939 r. przez Niemcy, Polska nie zostałaby na prawie pół wieku zdegradowana do rangi państwa satelickiego, podporządkowanego Moskwie. W tym kontekście powoływanie się właśnie na Bolesława Bieruta ukazuje hipokryzję naszych niemieckich sąsiadów – uważa badacz historii i polityki Niemiec.

Odpowiedź na list

Jak podaje Portal PolskieRadio24.pl, w połowie stycznia 2020 roku Urząd Kanclerski w Berlinie przesłał odpowiedź na list byłej więźniarki z Auschwitz, Barbara Gautier, która osobiście przekazała go na ręce Angeli Merkel w grudniu ubiegłego roku. W nim właśnie opisana była sprawa świadczeń dla obywateli Polski.

Barbara Gautier osobiście przekazała Angeli Merkel podczas wizyty niemieckiej kanclerz na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w grudniu ubiegłego roku. Kobieta poprosiła w nim o pomoc finansową dla polskich ofiar II wojny światowej.

***

Z prof. Stanisławem Żerką rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 


Czytaj także

A. Mularczyk: jest szansa uregulowania sprawy reparacji w tej kadencji Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 08:55
- Raport o startach wojennych powinien być przyjęty przez parlament. Sejm powinien dać mandat rządowi na prowadzenie tej polityki – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: należy cieszyć się, że Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 19:44
- Angela Merkel przez lata była zwolennikiem rozwiązania, kiedy to prezydenci Niemiec w miejsce kanclerzy odwiedzali obóz w Oświęcimiu. Ona zaś omijała łukiem to miejsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z "Do Rzeczy". Gościem audycji był również Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm bez zespołu ds. reparacji wojennych. Arkadiusz Mularczyk: sprawa będzie kontynuowana

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 11:24
W obecnej kadencji Sejmu nie powołano parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych. Jednak Arkadiusz Mularczyk (PiS) zapewnił, że sprawa reparacji będzie kontynuowana, choć kwestią otwartą pozostaje, na jakim szczeblu teraz będą toczyć się prace. Trwa tłumaczenie raportu, nie ma daty publikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: ruszył projekt ”następca”, Miedwiediew trafił do "zamrażarki", mówi się o 40 rosyjskich scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:34
- Rosja zaczęła rok z dużym przytupem, jeżeli chodzi o kwestie sukcesji władzy i projektu  ”następca”. Sukcesja spędza sen z powiek obecnej elicie władzy, która może zatrząść się w posadach, w momencie kiedy przestanie funkcjonować w kręgu Władimira Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Agnieszka Legucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:10
- Antysemityzm w europejskiej kulturze politycznej jest nie do przyjęcia. Jest to postawa absolutnie nie do zaakceptowania. Rosja próbuje obciążyć tym zarzutem nie tylko przedwojenną, ale i współczesną Polskę. To dopiero początek salw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, tłumacząc mechanizm obecnej kampanii Kremla przeciw Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Kremlu rusza walka. B. wiceszef banku centralnego: Putin dał sygnał:"będę rządził"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 23:59
- Wewnątrz Kremla zacznie się bardzo silna walka o miejsce numer dwa przy Putinie. W  konstytucji zapisane jest, że jeśli z prezydentem coś się stanie, to premier zostaje p.o. prezydenta, ale Michaiła Miszustina nikt za numer 2 nie uważa. A odwołany Miedwiediew nie będzie już wiele znaczył w polityce – zauważa Siergiej Aleksaszenko. Według niego Putin dał otoczeniu co najmniej dwa ważne sygnały: "będę rządził, choć nie wiem, w jakiej roli" i "nie powiem jeszcze, kto będzie następcą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrowie o wyzwaniach rządu: energia, obronność, polityka klimatyczna, mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 16:30
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo militarne, funkcjonowanie gospodarki  - o tych wyzwaniach dla rządu i planach na najbliższy rok i kolejne lata mówili w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wicepremier Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były minister finansów, obecnie szef PGNiG Jerzy Kwieciński. Przypomniano m.in. że 26 procent środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 100 mld zł, ma trafić do Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: na forum w Yad Vashem będzie wielu liderów, ale stanowczo za mało ocalałych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 17:15
Wielu przywódców światowych, ale niewielu ocalałych z Holokaustu zaproszono na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie – pisze portal ”Times of Israel”. Tymczasem to oni powinni być głównymi bohaterami obchodów z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz - ocenia bliski jednej z ocalałych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niesłychanie brudna prowokacja”. Historyk: Rosja chce skłócić naród polski z narodem żydowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:00
- Rosja generuje zarzuty o antysemityzmie po raz pierwszy w kampanii historycznej– celem jest skłócenie Polski z Izraelem i tym samym ze światową społecznością i żydowską. W opinii Kremla wpłynie to także na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Kornat, historyk i sowietolog. Dodaje, że jak dotąd Kreml nie osiągnął żadnych większych efektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy dyskryminują ofiary z Polski". Poseł PiS o odpowiedzi na list b. więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 13:35
Niemcy wypłacają rocznie około 58 milionów euro "najbardziej poszkodowanym podczas wojny Ocalonym Żydom z państw Europy Wschodniej" - wynika z listu Urzędu Kanclerskiego w Berlinie do byłej więźniarki obozu Auschwitz do którego dotarła redakcja portalu PR24. - To pokazuje, że państwo niemieckie w sposób wybiórczy traktuje ofiary II wojny światowej - komentuje sprawę poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń