Europejskie badanie: Polska i Polacy to ofiary II wojny światowej

Zdecydowana większość Niemców, Włochów, Brytyjczyków i Francuzów podziela pogląd, że Polska i Polacy byli ofiarami II wojny światowej. Ponad 2/3 przedstawicieli każdego z tych narodów zgadza się z faktem niemieckiego-sowieckiego napadu na Polskę we wrześniu 1939 roku. To tylko niektóre wnioski z ogólnoeuropejskiego badania zatytułowanego "Percepcja Polski i Polaków w kontekście II wojny światowej".

2020-01-22, 07:02

Europejskie badanie: Polska i Polacy to ofiary II wojny światowej

Posłuchaj

Europejczycy określają Polskę i jej mieszkańców jako ofiary II wojny światowej. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jego koordynatorem była agencja badawcza United Surveys. Dane zostały zebrane przez firmy badawcze z największych krajów Unii Europejskiej - INSA Consulere w Niemczech, OpinionWay we Francji, YouGov w Wielkiej Brytanii, SWG we Włoszech oraz IBRiS w Polsce.

Przebadały one opinie Europejczyków na temat czterech zagadnień związanych z II wojną światową. Chodzi o rozpoczęcie konfliktu poprzez niemiecko-sowiecką agresję na Polskę w 1939 roku, ratowanie Żydów przez Polaków z narażeniem życia, odbiór Polaków jako ofiar wojny oraz podboju Europy Środkowej i Wschodniej przez ZSRR. W zestawieniu uwzględniono odpowiedzi respondentów, którzy zadeklarowali posiadanie wiedzy na temat roli Polski w II wojnie światowej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Oczekujemy prawdy historycznej i sprawiedliwej oceny". Prezydent w izraelskiej telewizji

Podwójna napaść

Ponad 2/3 Włochów, Francuzów i Niemców zgadza się z faktem podwójnej napaści na Polskę w 1939 roku, która rozpoczęła II wojnę światową. Ten fakt podziela blisko 80 procent Brytyjczyków. Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa - oprócz Polaków - udzielili na to pytanie najwięcej odpowiedzi "zdecydowanie tak" - to 40 proc.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Brytyjski historyk: rosyjskie kłamstwa przyniosą odwrotny skutek, więcej ludzi pozna prawdę

Ratowanie Żydów

Powiązany Artykuł

Holokaust1200.jpg
"Rząd na uchodźstwie wspierał ratowanie Żydów". Izraelski dziennik pokazuje polskie zasługi

Ze stwierdzeniem, że Polacy ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów przed Zagładą zgadzają się niemal wszyscy nasi rodacy (98 proc.), a także 90 proc. badanych pochodzących z Wielkiej Brytanii. Wśród niemieckich respondentów, ogólny odsetek takich odpowiedzi wyniósł 73 proc., przy niemal 30 proc. badanych, którzy zdecydowanie tak uważają. Natomiast we Francji twierdząco na to pytanie odpowiedziało 70 proc., a we Włoszech 63 proc.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Polska w polityce pamięci radzi sobie znakomicie

Ofiary wojny

Szerszy konsensus w europejskiej opinii publicznej panuje w ocenie Polski i Polaków jako ofiar II wojny światowej. W każdym z badanych krajów z tym zdaniem zgadza się co najmniej 85 procent badanych. 100-procentowe poparcie dla tego faktu jest wśród ankietowanych w Polsce, w Wielkiej Brytanii ten odsetek, to 97 procent.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceszef MSZ: Putin wykorzysta konferencję w Jerozolimie do agresywnej polityki wobec Polski

Radziecki podbój

Powiązany Artykuł

duda pap 1200.jpg
Prezydent w Sachsenhausen: Niemcy chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki polskiego organizmu

W każdym z badanych państw co najmniej 3/4 respondentów zgadza się ze zdaniem, że Związek Radziecki, walcząc przeciwko Niemcom, podbił Europę Środkową i Wschodnią. Ten fakt podziela czterech na pięciu Brytyjczyków (80 proc) i 77 proc. Francuzów oraz Niemców. W przypadku Włoch to 3/4 badanych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Premier w Politico: Europa musi się przeciwstawić zakłamywaniu historii XX wieku

Metoda badawcza

Koordynatorem projektu pt. "Percepcja Polski i Polaków w kontekście II wojny światowej", była agencja badawcza United Surveys OU.

REKLAMA

W Polsce badanie w dniu 20 stycznia 2020 przeprowadziła firma IBRiS metodą CATI (wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego) na próbie 1100 osób. W pozostałych krajach ankietowani odpowiadali metodą CAWI, czyli wspomaganego komputerowo wywiadu przy pomocy strony WWW.

W Niemczech projekt zrealizowano na 2122 osobach w dniach 17-20 stycznia. W przypadku Francji było to 1008 ankietowanych w dniach 15-16 stycznia. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie na próbie 2029 osób w okresie 17-20 stycznia. We Włoszech 800 osób odpowiedziało na pytania ankieterów między 15 a 17 stycznia.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej