X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zniekształcono historię, pominięto Polaków". Andrzej Duda o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 18:53
- Podjąłem słuszną decyzję, nie jadąc do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu, gdyż nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu historycznego. Musimy głośno mówić prawdę - powiedział prezydent Andrzej Duda. 
Audio
  • Prezydent: nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydent przyznał, że jego decyzja o nieobecności w Jerozolimie na Światowym Forum Holokaustu była słuszna
  • Przypomniał, że polscy żołnierze podczas II wojny światowej walczyli na Zachodzie i Południu "ramię w ramię z zachodnimi aliantami", a także na froncie wschodnim "ramię w ramię z Armią Czerwoną"
  • Andrzej Duda dodał, że jest też zadowolony z tego, iż zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki podjęli "szeroko zakrojoną akcję medialną" w tej sprawie
mid-20122009.jpg
"Prawda o Holokauście nie może umrzeć". List prezydenta Andrzeja Dudy w "Washington Post"

Prezydent w Davos powiedział, że być może odpowiedzią, dlaczego podczas Światowego Forum Holocaustu w Jerozolimie nie dopuszczono go do głosu, były filmy przygotowane przez organizatorów, w których w ogóle nie mówiono o walce Polaków przeciw Niemcom podczas II wojny światowej.

- Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami - powiedział.

Przypomniał, że polscy żołnierze podczas II wojny światowej walczyli na Zachodzie i Południu "ramię w ramię z zachodnimi aliantami", a także na froncie wschodnim "ramię w ramię z Armią Czerwoną". - To wszystko zostało pominięte, to jest okoliczność dla mnie smutna - mówił Duda.

EPA Putin 1200.jpg
Putin: zbrodnie nazistów to jedna z najczarniejszych kart historii

- To jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję, nie będąc tam, bo gdybym tam był, trudno byłoby mi znieść tę sytuację, a musiałbym ją znieść milczeniem, bo nie udzielono mi tam głosu - zaznaczył.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: moja nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej >>>

- Jestem zadowolony z tego, że nas tam nie było, bo nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego, musimy mówić prawdę i musimy ją mówić głośno - oświadczył prezydent.

Dodał, że jest też zadowolony, iż zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki podjęli "szeroko zakrojoną akcję medialną" w mediach zagranicznych na temat losu Polaków i polskich Żydów podczas II wojny światowej. Podkreślał, że jego rolą jako prezydenta jest "stale domagać się prawdy historycznej dla Polaków"

Andrzej Duda wyraził również swoją wdzięczność dla wiceprezydenta USA za to, że w swoim przemówieniu na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie wspomniał o Polsce.

PAP Mike Pence 1200.jpg
Mike Pence w Jerozolimie: Niemcy planowali zniszczyć polską kulturę

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Publicysta o forum w Yad Vashem: dyplomatyczna hucpa nastawiona na jedną gwiazdę

- Jestem ogromnie wdzięczny wiceprezydentowi USA Mike'owi Pence'owi, za to, że w swoim przemówieniu (podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie - red.) wspomniał o Polsce. Wspomniał jak na terenach polskich zajętych przez hitlerowskich Niemców się działo, jak niszczono polską kulturę, jak zmieniano nazwy i (wyjaśnił - red.) skąd się wzięła nazywa Auschwitz. Dlaczego ten obóz koncentracyjny miał taką nawę w języku niemieckim - powiedział Andrzej Duda

Wiceprezydent USA Mike Pence podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie przyznał, że "planując zniszczenie istnienie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy". 

Mike Pence nawiązał również do swojej wizyty w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau mówiąc, że "jak możemy zaświadczyć wraz z moją żoną, nikt nie może iść po ziemi Auschwitz nie będąc opanowanym przez emocje".

Andrzej Duda podziękował też innym mówcom, którzy w Jerozolimie wspominali o "Polsce", "Polakach" i "ich męczeństwie podczas II wojny światowej".

dn

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Polska w polityce pamięci radzi sobie znakomicie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:01
- Reakcja polskich władz zarówno przy kryzysie ze słowami Putina, jak i tego co wydarzy się w Yad Vashem była bardzo przytomna. Widać, że Polska w polityce pamięci, dyplomacji, radzi sobie znakomicie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki o forum w Yad Vashem: element manipulacji i gry Putina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:35
W Programie 1 Polskiego Radia premier odniósł się do konferencji w Yad Vashem, w czasie których głos zabierze rosyjski prezydent. - To element manipulacji i gry Putina, która odbywa się przy współpracy z niektórymi ośrodkami w Izraelu. Ubolewamy, że tak się dzieje, ale musimy konsekwentnie pokazywać prawdę o II wojnie światowej - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Tekieli: Rosja wydała światu zachodniemu wojnę informacyjną

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:11
- Rosja wie, że jej aktywa na Zachodzie nie działają - Ukrainy nie udało się zdobyć. Dlatego wszystkie środki skierowano na operacje dezinformacyjne. Rosja wydała światu zachodniemu wojnę informacyjną, antypolska kampania trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli z Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń