more_horiz
Wiadomości

Konferencja w Yad Vashem. Rak: celem Kremla była nieobecność Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:45
- Nie było ataków na Polskę w przemówieniu Władimira Putina. Prezydent Rosji zdawał sobie sprawę, że nie na miejscu byłoby atakowanie innych państw - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Rak.
Audio
  • Krzysztof Rak o konferencji w Yad Vashem ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24)
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: PR24/MS

W Jerozolimie odbyły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zorganizowane przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Wydarzenie współfinansował związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent o forum w Yad Vashem: zniekształcono historię, pominięto Polaków

Krzysztof Rak przyznał, że słuchał relacji z tego wydarzenia w brytyjskich mediach. Uderzyło go to, że komentator nieustannie krytykowała Polskę. - Cały czas była mowa o tym, jakie to Polska ma problemy z Holokaustem - wyznał ekspert.

Ocena przemówień

Rozmówcy zgodzili się w audycji, że najlepszą wypowiedzią podczas konferencji było przemówienie prezydenta Niemiec Frank-Waltera Steinmeiera. 

- Mówił o tym, o czym należało mówić, czyli skupił się na ofiarach. I tym się wyróżnił na tle innych - stwierdził Rak.

Podkreślił, że na tym tle źle wypadł premier Izraela Benjamin Netanjahu, którego wypowiedź opierała się na trzech elementach: "Holokaust to słabość Izraela", 'Izrael nigdy nie będzie słaby, bo Izrael jest silny" i "trzeba zrobić porządek z Iranem" - podsumował gość audycji i zgodził się, że było to wystąpienie "kampanijne".

Podsumowując przemówienia przedstawicieli zgromadzonych państw Krzysztof Rak stwierdził, że większość z nich skupiona była na kwestiach ideologicznych i mówiła o antysemityzmie, rasizmie i ksenofobii. 

Nic złego o Polsce

Gość Rafała Dudkiewicza zgodził się, że wszyscy spodziewali się ataków na Polskę, których ostatecznie nie było.

- Putin zdawał sobie sprawę, że nie na miejscu byłoby atakowanie innych państw - stwierdził Rak. Ekspert przypuścił, że celem Kremla w zamieszaniu wokół konferencji w Yad Vashem było doprowadzenie do sytuacji, w której nie pojawi się na niej prezydent Andrzej Duda.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Krzysztof Rak (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 19.10

stZobacz także

Zobacz także