Gersdorf w 2017 roku o podważaniu Trybunału Konstytucyjnego: to są zabiegi półpolityczne

- Mimo że czasy są nadzwyczajne, to nie możemy łamać dogmatu, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące, bo na to cały czas się powołujemy - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w marcu 2017 r. podczas konferencji poświęconej "rozproszonej kontroli zgodności prawa z konstytucją". Stanowisko to jest zgodne z wypowiedzią sędziego Stanisława Bernata z grudnia 2016 r. odnośnie uznania wyboru szefowej TK.

2020-01-23, 23:19

Gersdorf w 2017 roku o podważaniu Trybunału Konstytucyjnego: to są zabiegi półpolityczne

Wystąpienie prof. Małgorzaty Gersdorf odbyło się w marcu 2017 r. w Katowicach. Miało miejsce na zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Krajową Radę Sądownictwa, Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stację Naukową PAU konferencji "Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa a rozproszona kontrola prawa z Konstytucją RP".

Powiązany Artykuł

PAP Małgorzata Gersdorf 1200.jpg
Jest uchwała trzech Izb SN o "nienależytej obsadzie sądu"

"Uchwała trzech Izb SN o nienależytej obsadzie sądu"

Internauci przypomnieli je w kontekście czwartkowego posiedzenia trzech Izb Sądu Najwyższego: Karnej, Cywilnej i Pracy. W jego trakcie ponad 60 sędziów SN podjęło uchwałę, która odnosi się zarówno do obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych. Jak w niej zastrzeżono, nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego. Uchwała - jak podkreślono - nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Rozstrzygnięcie stanowi wyłączną kompetencję TK". Przyłębska odpowiada Gersdorf

Tyle tylko, że trzy Izby SN: Karna, Cywilna i Pracy nie powinny odbyć posiedzenia - prezes TK Julia Przyłębska w odpowiedzi na pismo I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z zeszłego tygodnia wskazała, że jest ono bezprzedmiotowe i tym samym zawieszenie posiedzenia trzech Izb SN następuje z mocy prawa, a to w związku ze wszczęciem przez TK postępowania z wniosku marszałek Sejmu o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem RP a SN. Tym samym, skoro do tego posiedzenia doszło, słowa Małgorzaty Gersdorf z marca 2017 r. o tym, że orzeczenia TK są wiążące, brzmią kuriozalnie. I na tym właśnie skupili się internauci przypominając fragment konferencji sprzed prawie trzech lat w Katowicach.

REKLAMA

"Nie możemy łamać dogmatu o orzeczeniach TK"

Powiązany Artykuł

PAP Małgorzata Gersdorf 2 1200.jpg
Resort Sprawiedliwości: uchwała SN jest nieważna z mocy prawa

- Mimo że czasy są nadzwyczajne, to jednak nie możemy łamać dogmatu, że orzeczenia TK są wiążące, bo na to cały czas się powołujemy. Możemy powiedzieć, że to nie jest orzeczenie Trybunału, ale to taka zabawa. Nie jest orzeczenie TK, bo są sędziowie dublerzy, którzy nie są sędziami, a jak nie siedzą, to coś tam. A jak ktoś źle wyznaczył, nie ten wyznaczył, co potrzeba. Są to zabiegi półpolityczne i taka jest prawda. Ale nie do sędziego rejonowego będzie należała taka ocena i trzeba sobie zdać z tego sprawę - mówiła Małgorzata Gersdorf.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

- Moim zdaniem jedyne wyjście przy orzeczeniu TK, które jest, a które uważamy, że nie wzięło pod uwagę jakiegoś wzorca, to poszukiwanie innego wzorca pod uwagę, pokazanie innego wzorca albo pokazanie wykładni standardów europejskich - dodawała.

REKLAMA

Uznanie wyboru prezesa TK

Stanowisko to - sprzeczne z tezami polityków, którzy podważają status TK - jest zgodne ze słowami wiceprezesa TK Stanisława Biernata z grudnia 2016 r. Wówczas uznał on wybór sędzi Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK. - Uznajemy to. Mówię na pewno w imieniu własnym, mogę chyba powiedzieć w imieniu wszystkich sędziów - powiedział dziennikarzom. Jak podkreślił, jest zainteresowany szybkim i sprawnym działaniem Trybunału.

bb/tvp.info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej