X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:40
 - Polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw UE, nie może być tak, że w jednych państwach KE zgadza się, aby sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, a w innych mówi, że nie wolno - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Audio
  • Zbigniew Ziobro: w kwestii mianowania sędziów zaproponowałem kompromis, czyli rozwiązanie niemieckie (IAR)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L) oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas spotkania w siedzibie MS w Warszawie
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L) oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas spotkania w siedzibie MS w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

We wtorek po południu w resorcie sprawiedliwości gościła wiceszefowa Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.

PAP Elżbieta Witek Viera Jourova 1200.jpg
"Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa UE". Witek po spotkaniu z Jourovą

Jak przekazał Ziobro podczas briefingu po tym spotkaniu polski rząd i polski minister sprawiedliwości nie zgodzą się na segregację państw w Unii Europejskiej. - Nie może być tak, że w jednych państwach UE i KE zgadza się na to, aby w mechanizmie demokratycznym sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, bo tak jest w Niemczech, a w innym państwie, takim jak Polska, gdzie wprowadzamy bardzo pośredni mechanizm kontroli demokratycznej do procesu wyłaniania sędziów (...), żeby mówiono, że nam nie wolno, Polakom nie wolno, a innym wolno - mówił Ziobro.

Rozwiązanie Niemieckie

- W geście dobrej woli zaproponowałem pani komisarz kompromis możliwy do przeprowadzenia w ramach wyłaniania sędziów w Polsce. Uznałem bowiem, że warto wyjść z taką inicjatywą i zadeklarowałem gotowość przekonywania kolegów i koleżanek z obozu rządzącego, by zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu wyłaniania sędziów - powiedział ponadto minister sprawiedliwości.

>>>[CZYTAJ TEŻ] Wiceszef MSZ: zachęcam KE do analizy, jak prawo stosowane jest w praktyce

Jak kontynuował "chodzi mianowicie o przeniesienie wprost rozwiązań znanych bardzo dobrze w systemie europejskim, bo funkcjonujących w największym państwie europejskim, mianowicie w Niemczech". - Tam sędziów wybierają wyłącznie politycy, wyłącznie przedstawiciele Bundestagu i ministrowie sprawiedliwości krajów związkowych, więc jest to podział tak naprawdę pół na pół pomiędzy władzę wykonawczą, a władzę parlamentarną i tylko głos tych dwóch gremiów ma znaczenie przy decydowaniu, kto jest sędzią niemieckich sądów federalnych - mówił szef MS.

- Zastrzegłem jednocześnie, że nie widzę możliwości powrotu do modelu korporacyjnego w jakimkolwiek kształcie, dlatego że był on szkodliwy, dysfunkcjonalny i wcześniej krytycznie oceniany przez różne środowiska polityczne - dodał Ziobro.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak