X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 18:30
Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim
Spotkanie w Pałacu PrezydenckimFoto: Twitter/KPRP/Igor Smirnow

Wiceszef KPRP Paweł Mucha mówił po spotkaniu Andrzeja Dudy z przedstawicielami sił parlamentarnych w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości, że prezydent podczas rozmów "wskazywał na treść Konstytucji i wyłączną prerogatywę prezydenta co do powołań sędziowskich". - Kwestia powołania sędziego zamyka wszelkie spory - wyjaśniał.

Czytaj więcej
mucha pap 1200.jpg
Paweł Mucha: prezydent uważa, że kwestia powoływania sędziów jest jasna

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Politolog: kwestie ideologiczne to wewnętrzna sprawa każdego państwa

Na spotkaniu byli przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych. Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Tyszka z klubu PSL-Kukiz'15, a także Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak z Koła Konfederacja.

Podzielone opinie

Paweł Mucha relacjonował na spotkaniu z dziennikarzami, że podczas spotkania niezależna senator Lidia Staroń apelowała do prezydenta o jak najszybsze podpisanie nowelizacji ustaw sądowych. Podobny apel skierowali do Andrzeja Dudy reprezentanci klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele opozycji zwracali się do prezydenta o zgłoszenie weta do ustawy bądź odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowo wybrany przewodniczący PO Borys Budka ocenił, że spotkanie w Kancelarii Prezydenta zakończyło się "bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń". Dodał, że - według niego - Andrzej Duda już podjął decyzję dotyczącą ustaw.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił po spotkaniu, że odniósł wrażenie, iż prezydent jest przekonany do zmian zawartych w nowelizacjach ustaw sądowych. - Nie powiedział, czy podpisze, ale po jego wypowiedziach, jego obronie tej ustawy i stuprocentowym przekonaniu do tego, że te zmiany są konieczne, możemy wnioskować, że podpisze raczej tę ustawę i pogłębi tym samym chaos - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Apel o weto

Poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka stwierdził zaś, że obecnie w Polsce nie ma woli kompromisu w kwestii reformy sądownictwa. - Jest przepychanka między Sądem Najwyższym, a Ministerstwem Sprawiedliwości - ocenił polityk.

Czytaj więcej
shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"To przecina niepokój prawny". Arkadiusz Mularczyk ws. postanowienia TK

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Ast: reforma wymiaru sprawiedliwości jest koniecznością

Lewica zaapelowała do prezydenta o niepowoływanie nowych sędziów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa, a swój wniosek wyjaśnia "licznymi uwagami", co do sposobu powołania KRS oraz nieujawnieniem list poparcia sędziów kandydujących do Rady.

Nowelizacja ustaw sądowych zakładająca m.in. większy zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i nowy tryb wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda ma na decyzję 21 dni od momentu wpłynięcia ustawy do Kancelarii Prezydenta.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:08
- Bardzo trudno politykom europejskim przekonać Polaków, że ich interwencje są jakkolwiek uzasadnione. Ja rozumiem, że mają jakieś wątpliwości. Ale oni ingerują nawet wtedy, kiedy elementy reformy są w trakcie procesu legislacyjnego. To agresja nieuzasadniona i niezrozumiała - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Pałka. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Wojciech Wybranowski z DoRzeczy.pl oraz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Legutko: mówienie o "frankensteinizacji" polskiej demokracji to bełkot

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:30
- Przepraszam, ale to jakiś kompletny bełkot - ocenił w Polskim Radiu 24 wtorkową rezolucję Rady Europy prof. Ryszard Legutko. - Ta cała bełkotliwość pokazuje, że krytycy polskich reform nie mają żadnego dobrego argumentu - dodał europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anusz: w sporze o sądownictwo przełomem będzie koniec kadencji pierwszej prezes SN

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:01
- Dzisiejsze spotkanie (w Pałacu Prezydenckim - red.) wpisuję w dalszy scenariusz. Prezydent podpisze tę ustawę, następny ruch prawdopodobnie wykona Bruksela. Momentem przesilenia tego całego sporu będzie zakończenie kadencji przez panią prezes Gersdorf - mówił w Polskim Radiu 24 politolog i historyk dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. O sporze wokół reform mówił także prof. Robert Grzeszczak z Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Marek Domagalski (Rzeczpospolita).
rozwiń zwiń