X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Izba Dyscyplinarna wydała pierwsze orzeczenie po uchwale trzech izb SN

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:10
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła w czwartek przed południem kasację w sprawie adwokata ukaranego przez dyscyplinarny sąd adwokacki. Było to jej pierwsze orzeczenie wydane po podjętej przed tygodniem uchwale trzech izb SN - Karnej, Cywilnej i Pracy.
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: te kwestie nie dotyczą prawa europejskiego

- Dzisiaj te przyczyny związane z uchwałą SN sprzed tygodnia nie występują, ze względu na to, że jej stosowanie zostało zawieszone. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego zostało przedwczoraj wydane (...) dzisiaj niewykonywanie obowiązków orzeczniczych byłoby zupełnie niewłaściwe - powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski.

W rozstrzygniętej sprawie chodziło o kasację jednego z gorzowskich adwokatów ukaranego przez dyscyplinarne sądy adwokackie za naruszenie procedur przekazywania korespondencji od klienta osadzonego w areszcie do konkubiny tego klienta.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Klub PiS: poprosiliśmy prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych

Orzeczenie o oddaleniu kasacji wydano w składzie sędziów: Tomasz Przesławski, Adam Tomczyński i Ryszard Witkowski. Sędzia Przesławski poinformował, że do postanowienia złożył zdanie odrębne.

Jan Kanthak 1200.jpg
Kanthak: kolejny raz część sędziów i polityków podważa legalność konstytucyjnych organów

Uchwała nie dotyczy orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia

Zgodnie z uchwałą podjętą 23 stycznia przez trzy izby SN, nienależyta obsada SN, sądu powszechnego i wojskowego jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym - zgodnie z uchwałą - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN. Uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Ziobro o orzeczeniu TK: ważne wobec próby stworzenia anarchii prawnej w sądownictwie

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała zaś do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN. Z kolei zgodnie z opublikowanym w środę postanowieniem TK z wtorku do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb SN z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania. Jednocześnie - w związku z wnioskiem marszałek Sejmu - TK wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez SN uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Wenecka w Polsce. Czy marszałek Senatu miał prawo ją zaprosić?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 19:40
Zaproszenie Komisji Weneckiej do Polski przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego według ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza budzi "jak najgłębsze wątpliwości" prawne MSZ, gdyż to państwa mogą występować z takim wnioskiem. Tomasz Lenz (PO) mówił jednak w Programie 1 Polskiego Radia, że zaproszenie było uzasadnione. Kazimierz Smoliński (PiS) zaznaczył w audycji, że regulamin Senatu nie daje marszałkowi takich kompetencji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik SN: postanowienie TK nie może zablokować orzeczenia TSUE

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 15:04
Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech Izb SN, a tym samym uniemożliwienie wykonania wyroku TSUE - powiedział rzecznik SN Michał Laskowski. Dodał, że ani Trybunał ani sądy nie mogą blokować wykonania orzeczenia TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: zamiast reformować sądy, wolimy zajmować się personaliami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:41
- W sporze o reformę wymiaru sprawiedliwości nie dotykamy tego, co jest faktycznym problemem. W efekcie trwa wojna totalna Sądu Najwyższego z władzą ustawodawczą i wykonawczą - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Krulikowski, politolog. Gościem audycji był również Adam Buła z "Polska The Times". 
rozwiń zwiń