W Warszawie otwarto niecodzienny obiekt: Pawilon Wspólnoty

Dzięki studentom i wykładowcom Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej powstało w Łazienkach Królewskich w Warszawie nowe miejsce – Pawilon Wspólnoty. Ta dostępna dla wszystkich konstrukcja ma m.in. ilustrować ideę współistnienia ludzi, przestrzeni i natury.

2025-07-01, 09:10

W Warszawie otwarto niecodzienny obiekt: Pawilon Wspólnoty
Pawilon Wspólnoty znajduje się w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie za budynkiem Ermitażu. Foto: Gabriela Szewczak/mat. prom.

Jak podkreślała prof. Anna Maria Wierzbicka z PW, twórcy tego wyjątkowego projektu postawili sobie pytanie: czym jest wspólnota i jak można ją oddać w architekturze? Dyskusje koncentrowały się wokół pojęć takich jak więź, integracja, przynależność czy różnorodność. Ostatecznie wybrano motyw "symbiozy" – idei współistnienia ludzi, przestrzeni i natury.

 Pawilon Wspólnoty, grafika Karoliny Rorat (PW). Fot. Mat. prom. Pawilon Wspólnoty, grafika Karoliny Rorat (PW). Fot. Mat. prom.

Przestrzeń dla każdego

Projekt zakładał stworzenie miejsca sprzyjającego refleksji i kontaktowi z przyrodą. Kluczowymi elementami stały się drewniane moduły i donice inspirowane twórczością Aliny Scholtz (polska architektka zieleni). Tworzą one mikroekosystemy, łącząc estetykę z ekologiczną funkcją.

Sama forma pawilonu odwołuje się do "cyrku realis" – egalitarnej przestrzeni, w której nikt nie dominuje. W jego centrum umieszczono trzy duże donice jako symbol równowagi, a całość zwieńczono dwunastym wspornikiem – znakiem jedności. Konstrukcja wznosi się ku górze, wskazując na duchowe i naturalne powiązania człowieka z otoczeniem.

REKLAMA

Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom. Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom.

Piękno natury z historią w tle

Pawilon pełni też funkcję edukacyjną – zachęca do kontemplacji cykli natury, a przy tym zwraca uwagę na tymczasowość architektury i konieczność szacunku wobec systemów przyrody, które nas poprzedzają.

Usytuowanie w Łazienkach Królewskich nadaje obiektowi dodatkowy wymiar – nie konkuruje z otoczeniem, lecz wchodzi z nim w dialog. Stanowi pomost między historią a współczesnością, ucząc, że prawdziwy rozwój wynika z rozumienia miejsca i czasu.

Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom. Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom.

Pawilon Wspólnoty – uroczyście otwarty 29 czerwca 2025 roku – został zrealizowany w ramach inicjatywy "Stawiamy_" i specjalności A3 – Architektura Technologii i Struktury na Wydziale Architektury PW. Podobnie jak poprzednie (bo to już trzeci tego typu pawilon) związany jest z międzynarodową konferencją w Muzeum Łazienki Królewskie, której hasłem było: "Architektura wyzwań: Nowy Europejski Bauhaus – Budowanie Wspólnoty".

REKLAMA

Pawilon Wspólnoty znajduje się w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie za budynkiem Ermitażu (ul. Myśliwiecka 1A). Będzie on dostępny do końca września 2025 roku.

Źródło: Polskie Radio/mat. promocyjne organizatorów 

Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom. Pawilon Wspólnoty. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom.
Pawilon Wspólnoty. Twórcy przedsięwzięcia podczas uroczystego otwarcia obiektu. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom. Pawilon Wspólnoty. Twórcy przedsięwzięcia podczas uroczystego otwarcia obiektu. Fot. Gabriela Szewczak/mat. prom.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej