Prezydent: gospodarka leśna Polski może być wzorem dla innych krajów

2020-02-02, 03:34

Prezydent: gospodarka leśna Polski może być wzorem dla innych krajów
Uroczystość z okazji obchodów 100. rocznicy powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Państwa profesjonalizm sprawia, że gospodarka leśna Polski może być wzorem dla innych krajów – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników gali jubileuszowej 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Także premier Mateusz Morawiecki złożył leśnikom wyrazy uznania.

Posłuchaj

Małgorzata Krokowska-Paluszak z RDLP o początkach Lasów Państwowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu powstała 31 stycznia 1920 roku na mocy Rozporządzenia Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej, naczelnego organu polskiej administracji na terenie byłego zaboru pruskiego. Podpis złożony pod rozporządzeniem przez ministra Władysława Seydę zapoczątkował stworzenie państwowej administracji leśnej na tym terenie. Był to etap przejściowy, do chwili włączenia tych ziem w skład państwa polskiego, co nastąpiło z dniem 1 grudnia 1922 r.

W sobotę w stolicy Wielkopolski odbywają się główne uroczystości 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. List od prezydent RP w trakcie wieczornej gali jubileuszowej odczytała wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.

Wzór dla innych

Powiązany Artykuł

puszcza bialowieska free shut 1200.jpg
Puszcza zagrożona kornikiem drukarzem. "Trzeba było słuchać prof. Szyszko"

Prezydent przypomniał w liście, że Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu powołano jeszcze przed oficjalnym przyłączeniem Wielkopolski do odrodzonej Rzeczypospolitej, a jej kadrę stanowili leśnicy, którzy już w czasach zaborów, gdy władze pruskie nie dopuszczały Polaków do zawodu, zdobywali wiedzę i doskonalili swoje umiejętności pracując w prywatnych lasach należących do Wielkopolan.

"Państwa profesjonalizm sprawia, że gospodarka leśna Polski może być wzorem dla innych krajów. Państwa działalność, nie tylko służy zachowaniu bioróżnorodności, ale jest też podstawą rozwoju dla ważnych gałęzi gospodarki, takich jak choćby przemysł drzewny” – dodał prezydent. Docenił też działalność edukacyjną leśników. 

Premier: dziękuję za profesjonalizm

W historii naszego leśnictwa odbijają się skomplikowane dzieje XX-wiecznej Polski – podkreślił z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników gali w Poznaniu. Jak dodał, jubileusz to także czas podziękowań "za szczególne zaangażowanie w ochronę naszego wspaniałego narodowego dobra".

- W historii naszego leśnictwa odbijają się skomplikowane dzieje XX-wiecznej Polski. Przez dekady model zarządzania naszą gospodarka leśną ulegał licznym przekształceniom. Dziś w codziennej pracy łączycie państwo przeszłość z teraźniejszością. Czerpiecie inspirację z najlepszych tradycji pokoleń polskich leśników, wykorzystując przy tym najnowsze osiągnięcia nauki i techniki – podkreślił premier.

"W tym szczególnym dniu pragnę przekazać państwu wyrazy uznania za pielęgnowanie różnorodności biologicznej lasów, za zabezpieczanie ich przed zagrożeniami, oraz umożliwianie Polakom bezpiecznego z nich korzystania. Gratuluje państwu tego pięknego jubileuszu i dziękuję za profesjonalizm w wykonywaniu obowiązków, poczucie odpowiedzialności misji, oraz praktyczne zaangażowanie na rzecz ojczyzny. Życzę, żeby służba wspólnemu dobru pozostawała dla państwa źródłem zawodowej i osobistej satysfakcji" – napisał premier.

Polecane

Wróć do strony głównej