X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna. Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:55
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu mu wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania jego zawieszenia.
Audio
  • Członek Izby Dyscyplinarnej SN Ryszard Witkowski: decyzja została podjęta na podstawie ustawy "Prawo o ustroju sądów powszechnych" (IAR)
  • Sędzia sprawozdawca Adam Tomczyński: doszło do konfliktu dóbr pomiędzy ochroną dóbr sędziego i ochroną dobra, jaki jest wymiar sprawiedliwości (IAR)
Paweł Juszczyszyn
Paweł JuszczyszynFoto: PAP/Tomasz Waszczuk
  • Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego w drugiej instancji zawiesiła w czynnościach sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna. Ponadto sędzia będzie miał o 40 procent obniżone wynagrodzenie na czas tego zawieszenia
  • Izba stwierdziła, że w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna doszło do konfliktu dóbr, a dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze niż uprawnienia sędziów
  • Tym samym skład Izby uwzględnił zażalenie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów na grudniową uchwałę pierwszej instancji
  • W grudniu Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Juszczyszyna.
  • W listopadzie sędzia Juszczyszyn, rozpatrując apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład KRS, wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji rozpoznała odwołanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika na decyzję podjętą w tej samej Izbie w I instancji w grudniu ub.r. uchylającą zarządzenie prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna.

krs-1200-flickr.jpg
KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

W uzasadnieniu wtorkowej decyzji Izby Dyscyplinarnej sędzia Adam Tomczyński powiedział, że żaden sędzia nie może przekraczać granicy prawa. Jak podkreślił, sędziowie nie mogą podważać prerogatyw i osobistych uprawnień prezydenta. - Sędzia jest związany ustawą i konstytucja i w tym jarzmie prawnym musi się poruszać - zaznaczył sędzia Tomczyński.

"Błędy logiczne" w orzeczeniu I instancji

Przemysław Radzik, który wniósł o zmianę decyzji sądu I instancji i zawieszenie Juszczyszyna, ocenił, że pierwotne orzeczenie jest dotknięte szeregiem błędów logicznych, a tamta decyzja stanowiła dla niektórych sędziów zachętę do podobnych działań. - Takie działania odnotowaliśmy i są przedmiotem postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Wybiórcze traktowanie konstytucji". Jakub Maciejewski o uchwale trzech izb SN

Podkreślił jednocześnie, że sędziowski rzecznik dyscyplinarny musi stać po stronie poniżanych obywateli. - Rzecznik dyscyplinarny sędziów nie jest organem korporacyjnym. Naszym zadaniem nie jest obrona interesu sędziów jako grupy zawodowej, nie chcę użyć słowa - "kasty" - mówił Radzik.

"Kolejne delikty"

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zauważył, że sędzia Juszczyszyn dostał od sądu I instancji ostrzeżenie. Według Radzika, olsztyński sędzia "absolutnie nie przejął się tym orzeczeniem".

- Brnie w to samo, popełnia kolejne delikty, występuje jako celebryta, właściwe wypowiada wojnę swojemu państwu - powiedział Radzik. Jego zdaniem, sędzia Juszczyszyn miał jedynie rozpoznać prostą apelację w sprawie cywilnej. - Tymczasem strony nie mogą doczekać się rozstrzygnięcia, bo pan sędzia zawiesza postępowanie, podważając legalność powołania swojego kolegi z sądu rejonowego - mówił sędzia Radzik.

komentarz 21.01 1200.jpg
"Komentarz Dnia": sędzia Paweł Juszczyszyn, sądownictwo, Holokaust

Obrońcy Pawła Juszczyszyna: tu nie ma sądu

Obrońcy sędziego Juszczyszyna, choć byli obecni w SN, nie weszli na salę rozpraw. - Izba Dyscyplinarna sądem nie jest, osoby orzekające w tej Izbie nie są sędziami, zatem jakakolwiek decyzja by dziś nie zapadła, nie ma ona żadnego prawnego znaczenia, a sędzia Juszczyszyn będzie wykonywał swoje obowiązki - powiedział przed rozprawą dziennikarzom jeden z nich, mec. Mikołaj Pietrzak.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Radny PiS: SN nie może uzurpować sobie kompetencji innych organów państwa

Sędzia Juszczyszyn z Olsztyna, rozpatrując przed miesiącem apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Skutkowało to m.in. decyzją prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego - a także członka KRS - Macieja Nawackiego o odsunięciu Juszczyszyna od orzekania. Juszczyszyn został odsunięty od orzekania na miesiąc, bo na taki okres może "zawiesić" sędziego prezes sądu. O ewentualnym przedłużeniu tego okresu decyduje już SN, który w I instancji na zawieszenie się nie zgodził.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Tak Juszczyszyn uniknął odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 18:13
Ponad dwukrotnie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym, ale nie spotkała go za to kara. Jak ustalił tvp.info, sędzia Paweł Juszczyszyn uniknął odpowiedzialności, bo okazał legitymację sędziowską, a Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie uznało, że "wykroczenie nie stanowi rażącej obrazy przepisów prawa wykroczeń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraz wsparcia dla niezależności sądownictwa". Sakiewicz o zaplanowanej demonstracji przed TK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:32
- Wewnętrzne "mafie" zwracają się do zagranicznych ośrodków z propozycją działania przeciwko Polsce w zamian za to, że coś na tej Polsce uzyskają. Musimy się temu przeciwstawić i pokazać, że społeczeństwo się na to nie zgadza - powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", w odniesieniu do zaplanowanej na 8 lutego demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz polonijny ws. sądów: trwa walka trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:37
- Pamiętajmy, że duża część sędziów pochodzi z pokoleń, które wydawały skandaliczne wyroki śmierci na bohaterów polskiego podziemia a ukształtowanych tuż po wojnie, w tworzonych przez komunistów 3-miesięcznych przyspieszonych szkołach - mówił w Polskim Radiu 24 działacz polonijny Sławomir Wróbel. Gościem audycji był także artysta plastyk Wojciech Korkuć.
rozwiń zwiń