X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o sprawach UE i gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:50
- Wspieramy euroatlantyckie i unijne aspiracje Macedonii Północnej. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie się w przyszłości dynamicznie i dobrze rozwijała - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Macedonii Północnej Stevo Pendarovskim.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: chcielibyśmy, by Macedonia Północna mogła rozpocząć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Zapewniałem o naszym wsparciu (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Macedonii Stewo Pendarowski (L)
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Macedonii Stewo Pendarowski (L) Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą powitali prezydenta Macedonii Północnej Stevo Pendarovskiego z małżonką
  • Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim w planie wizyty Pendarovskiego są jeszcze spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu
  • Macedonia Północna to jedno z państw bałkańskich, które stara się o wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO
  • Głównym tematem rozmowy prezydentów Polski i Macedonii Północnej będzie sprawa wstąpienia tego kraju do struktur europejskich
  • Polska od wielu miesięcy opowiada się za dalszym rozszerzaniem Unii i NATO o kraje bałkańskie

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda zwracał uwagę, że wizyta Pendarovskiego odbywa się w bardzo ważnym czasie dla Macedonii Północnej.

PAP Charles Michel Macedonia 1200.jpg
Wejście Albanii i Macedonii Płn. do UE. Charles Michel zapowiada intensywne rozmowy

- To jest czas kiedy Macedonia Północna jest już - można powiedzieć - na progu wstąpienia do NATO, czego spodziewamy się nawet nie w ciągu kilku najbliższych miesięcy, ale wręcz w ciągu najbliższych tygodni - mówił Andrzej Duda.

- To jest też czas, w którym Macedonia Północna ubiega się o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską - dodał polski prezydent.

Wsparcie Polski dla bałkańskich dążeń

Andrzej Duda relacjonował, że podczas spotkania zapewniał Pendarovskiego, że "te dążenia jego kraju my, jako Polska wspieramy". - Uważamy, iż drzwi do członkostwa w Unii Europejskiej powinny pozostawać otwarte dla krajów, które chcą do tej Unii aspirować, dla społeczeństw, które chcą do Unii Europejskiej wejść i do niej przynależeć - powiedział.

Polski prezydent zwrócił uwagę, że jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Gdyż - jak wskazał - UE jest projektem atrakcyjnym i są kolejne kraje, które chcą do Unii przystąpić.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Elżbieta Witek: UE powinna być rozszerzona, by zapewnić stabilizację

Andrzej Duda powiedział też, że podczas rozmowy dużo czasu poświęcono relacjom bilateralnym, m.in. gospodarczym. - Chciałbym żeby polscy przedsiębiorcy mocniej zainwestowali w Macedonii Północnej. To jest atrakcyjny rynek europejski. Rynek, na którym jesteśmy bardzo słabo obecni, a który jest rynkiem rozwijającym się i warto zwrócić uwagę właśnie na możliwości inwestycyjne w Macedonii Północnej - mówił prezydent. Dodał, że na macedońskim rynku "są bardzo dobre perspektywy", a rynek ten będzie się rozwijał.

Strategiczne partnerstwo Warszawy i Skopje

Prezydent Macedonii Północnej podziękował Andrzejowi Dudzie za wsparcie w procesie dążenia do członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.

Stevo Pendarovski ocenił, że współpraca Polski i jego kraju musi zostać z czasem wzmocniona. - Polska jest strategicznym partnerem Macedonii Północnej w drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej i rychłego przystąpienia do NATO - ocenił Stevo Pendarovski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] K. Szczerski: integracja Bałkanów Zach. z UE odpowiedzią na brexit

- Doszliśmy do wniosku, że otwartych problemów między naszymi krajami nie ma, a priorytetem jest rozwój współpracy gospodarczej - dodał Pendarovski.

"Dowód na szacunek dla Polski"

W ocenie prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, fakt, że prezydent Stevo Pendarovski odwiedza Warszawę już w pierwszym roku swojej prezydentury jest "ważnym wyznacznik naszych bardzo dobrych relacji dwustronnych oraz dowód na szacunek dla Polski wśród krajów Europy Południowo-Wschodniej". - Polska jednoznacznie popiera politykę rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich oraz sprzeciwia się blokowaniu tego procesu przez niektóre państwa Europy Zachodniej - zaznaczył minister.

Jak dodał, Unia potrzebuje nowego impulsu do rozwoju, zwłaszcza w kontekście brexitu. - Polska polityka zagraniczna jest w ostatnich latach dużo bardziej aktywna w regionie Bałkanów poprzez nasze zaangażowanie w prezydencką Inicjatywę Trójmorza. Stąd też państwa tego regionu, które zabiegają o otwarcie im drogi do członkostwa w Unii Europejskiej, są zainteresowane ścisłymi relacjami z naszym krajem – podkreślił Szczerski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich

Macedonia Północna powstała w latach 90. XX wieku w wyniku rozpadu byłej Jugosławii. Pierwotnie państwo to nazywało się Macedonią, co przez 27 lat wzbudzało protesty sąsiadującej Grecji. Ostatecznie mieszkańcy bałkańskiego kraju poparli w referendum zmianę nazwy na Macedonia Północna, a finalną decyzję podjął w styczniu 2019 roku parlament w Skopje. Od tego czasu ruszył proces przyjęcia kraju do NATO.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda będzie gościem honorowym na obchodach święta narodowego Francji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:47
- Prezydent Francji zaprosił prezydenta Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca, a Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media zagraniczne: wizyta Emmanuela Macrona w Polsce jest ważna dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 01:53
- Prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął "punkt zwrotny" w stosunkach z Polską - napisał "Le Figaro", relacjonując pierwszy dzień pobytu Macrona w Polsce i umieszczając wizytę w kontekście brexitu oraz przyszłych spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: Emmanuel Macron zaakcentował rolę Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:45
– Prezydent Macron podkreślał, że współpraca Polski, Francji i Niemiec jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej i stąd propozycja, by w najbliższym czasie doszło do spotkania państw Trójkąta Weimarskiego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
rozwiń zwiń