Senat jednogłośnie za dopłatami dla rolników
Senat opowiedział się jednogłośnie za dopłatami dla rolników, którzy będą poprawiać warunki dobrostanu zwierząt w swoich hodowlach. Budżet na to działanie wynosi 50 milionów euro. To środki z bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Izba wyższa podjęła też kilka innych decyzji, m.in. w sprawie "trzynastek" dla emerytów
2020-02-06, 22:48
Rządowa ustawa wprowadza program zachęcający do zwiększania powierzchni hodowlanej bydła i trzody chlewnej o co najmniej 20 procent. Według założeń, z programu mogłoby skorzystać około 65 tysięcy krajowych gospodarstw.
Roczne wsparcie hodowli bydła mlecznego może wynieść 600 złotych do sztuki. W przypadku loch planowana pomoc to ponad 300 złotych. Założenia regulacji poparło 97 senatorów.
Powiązany Artykuł

Senat zadecydował ws. rekompensaty dla mediów publicznych
Ustawa o działach administracji rządowej wraca do senackiej komisji
Z kolei ustawa o działach administracji rządowej została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez komisję samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Regulacja przewiduje m.in. utworzenie dwóch nowych działów w gabinecie obecnego premiera - aktywów państwowych i klimatu.
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Sprawy rolne i kwestie dotyczące górnictwa. Dziś drugi dzień posiedzenia Senatu
REKLAMA
Za ponownym skierowaniem do komisji głosowało 51 senatorów, 46 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał. Izba przyjęła najpierw część wcześniej zgłoszonych poprawek do ustawy. Odrzucono jednak przyjęcie regulacji w nowym brzmieniu stosunkiem głosów 45-52. Wniosek o skierowanie ustawy z powrotem do komisji zgłosiła senator Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
"Za" dla poprawek w ustawie okołobudżetowej
Senat przyjął z poprawkami ustawę okołobudżetową na 2020 rok. Jest ona związana z projektem ustawy budżetowej, która trafi do Senatu pod koniec lutego. Poprawki dotyczą m.in. dodatkowych środków dla nauczycieli.
Uchwalenie ustawy z poprawkami powoduje, że ustawa okołobudżetowa wróci do Sejmu.
Decyzja ws. "trzynastek"
Senat opowiedział się za ustawą zakładającą wypłacanie trzynastych emerytur. Do regulacji wniesiono jednak 8 poprawek, dlatego wróci ona do Sejmu. Izba wyraziła m.in. sprzeciw, aby "trzynastki" finansować z Funduszu Solidarnościowego.
REKLAMA
Za przyjęciem rządowej propozycji w poprawionej wersji głosowało 52 senatorów, nikt nie był przeciw, a 45 senatorów wstrzymało się od głosu.
W tym roku dodatkowe świadczenie ma trafić do 9 milionów 800 tysięcy uprawnionych. Na ten cel przeznaczonych zostanie 11 miliardów 800 milionów złotych. Świadczenie ma wynosić 1200 złotych brutto. Senatorowie jednogłośnie przyjęli także ustawę zakładającą waloryzację obecnych świadczeń - podwyżka ma wynosić co najmniej 70 złotych brutto.
msze
REKLAMA