X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Łagodniejsza kara wobec pedofila. Czym kierował się sąd?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 10:56
Sąd Apelacyjny w Łodzi złagodził w środę z 25 do 15 lat więzienia wyrok wobec Steve'a V., skazanego w sprawie znęcania się, gwałtu i śmierci trzyletniego chłopca. W uzasadnieniu sędzia ocenił, że "można sobie wyobrazić o wiele bardziej brutalne przestępstwo". Decyzja sądu II instancji była przedstawiana w programie "Kasta" TVP Info.
Audio
  • Zbigniew Ziobro zapowiada kasację od wyroku sądu II instancji - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
  • Sebastian Kaleta: sprawcy powinni być karani adekwatnie do czynów (IAR)
  • Sędzia Krzysztof Eichstaedt: kara 25 lat więzienia jest rażąco, niewspółmiernie surowa (TVP Info)
Więzienny korytarz
Więzienny korytarzFoto: txking/ Shutterstock
  • Łódzki Sąd Apelacyjny orzekł, że kara 25 lat więzienia wobec mężczyzny, który zgwałcił i skatował trzyletniego chłopca, jest zbyt dotkliwa i zmniejszył jej wymiar do 15 lat
  • - Można sobie wyobrazić przestępstwo popełnione w sposób o wiele bardziej brutalny - orzekł sąd w uzasadnieniu ustnym wyroku
  • Prokuratura zapowiada wniesienie do Sądu Najwyższego o kasację - chce uznania V. winnym zabójstwa i skazania go na dożywocie
  • Wniosek o kasację zapowiedział także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Początek historii sięga lata 2017, gdy matka zabitego dziecka poznała przez internet Steva'a V. Kobieta wiąże się z mężczyzną, zamieszkują razem. Kilka miesięcy później - w październiku 2017 roku jej syn, z sińcami i drgawkami, trafia do sieradzkiego szpitala. Stamtąd - do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jego życia nie udało się uratować - miał wielonarządowe obrażenia wewnętrzne, pękniętą czaszkę i uraz neurologiczny.

1200_Duda_PAP.jpg
"Zero tolerancji dla zwyrodnialców". Prezydent o wyroku dla pedofila

Wyrok I instancji i apelacja

W śledztwie sieradzkiej prokuratury ustalono, że Steve V. znęcał się nad trzyletnim dzieckiem, dopuścił się też gwałtu. Sprawa stanęła przed sądem. W I instancji orzeczono, że V. "chciał dokonać zgwałcenia chłopca i uczynił to". - Sąd nie miał podstaw wnioskować o tym, by oskarżony (...) chciał pozbawić dziecko życia - mówił w rozmowie z TVP Info Jacek Klęk z Sądu Okręgowego w Sieradzu. Wobec V. orzeczono karę 25 lat więzienia z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 20 latach.

Od wyroku odwołały się obie strony. Oskarżony twierdził, że jest niewinny. Prokuratura chciała, by V. skazano za zabójstwo i domagała się kary dożywocia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zgwałcił i śmiertelnie pobił 3-latka. Sąd złagodził pedofilowi karę o 10 lat

Sprawa trafiła więc do Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Sąd złagodził oprawcy karę do 15 lat więzienia, z możliwością ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie po upływie połowu tego czasu.  - Sąd Apelacyjny uznał, że kara (25 lat więzienia - przyp. red.) jest rażąco i niewspółmiernie surowa - argumentował przewodniczący składu sędziowskiego Krzysztof Eichstaedt. - Można sobie wyobrazić przestępstwo popełnione w sposób o wiele bardziej brutalny - dodał sędzia.

Leszek Miller shutt-1200.jpg
Leszek Miller ws. zgwałconego i zakatowanego 3-latka. "Ziobro ma niestety rację"

Wniosek do SN o kasację

Wniosek o kasację wyroku II instancji do Sądu Najwyższego zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Mamy do czynienia z małym dzieckiem, które w sposób okrutny zostało pozbawione życia i brak mi słów na tego rodzaju wyroki - mówił Ziobro w Programie 1 Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Sąd złagodził pedofilowi karę o 10 lat. Minister sprawiedliwości zapowiada kasację

Decyzję sądu II instancji komentował także w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. Argumentował, że w "najcięższych sprawach karnych poczucie sprawiedliwości poszkodowanych powinno być zaspokojone". - A tak nie jest w przypadku obniżenia kary więzienia dla zabójcy i gwałciciela trzyletniego dziecka- wyjaśniał wiceminister Sebastian Kaleta.

Program "Kasta" w TVP Info to audycja poświęcona wyrokom sądów krzywdzącym wobec ludzi i piętnująca wyroki wydawane wbrew zdrowemu rozsądkowi. Następny odcinek programu dziś w TVP Info o 21.00

TVP Info, mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po 20 latach walki o własny dom dostała eksmisję. "Sąd nie badał dokumentów"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:10
Sprawa pani Anny Kieszkowskiej ciągnie się już od 20 lat. Tyle czasu trwa batalia sądowa między kobietą i warszawskim ratuszem o działkę, która jest jej własnością odziedziczoną jeszcze po dziadku. Zamiast sprawiedliwości kobieta dostała blisko milionową karę i... eksmisję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd zmniejszył karę gwałcicielowi 3-latka. Kidawa-Błońska: nie komentuję wyroków

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:40
- To sąd wydaje wyrok. Od każdego wyroku są apelacje. Politycy nie powinni komentować wyroków sądów - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, odnosząc się do decyzji Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który złagodził wyrok z 25 do 15 lat więzienia dla mężczyzny oskarżonego o zgwałcenie i śmiertelne pobicie trzyletniego syna swej partnerki.
rozwiń zwiń