"Walka o prawo do zmian w sądownictwie". Zakończyła się konwencja Solidarnej Polski

W warszawskim teatrze Palladium zakończyła się konwencja programowa Solidarnej Polski. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Sprawiedliwa Polska", a głównym tematem spotkania była reforma wymiaru sprawiedliwości.

2020-02-08, 13:30

"Walka o prawo do zmian w sądownictwie". Zakończyła się konwencja Solidarnej Polski

Posłuchaj

Beata Kempa: konwencja rozwieje wątpliwości co do reformy wymiaru sprawiedliwości (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konwencja partii Zbigniewa Ziobro była transmitowana w internecie na profilach partii i jej członków w mediach społecznościowych, a także w portalu PolskieRadio24.pl.

Transmisja konwencji Solidarnej Polski

"Sędziowski zamach na demokrację"

Podczas wydarzenia głos zabrali najważniejsi politycy Solidarnej Polski.

Michał Wójcik przypomniał zmiany w prawie, już wprowadzone do kodeksów przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Jedną z pierwszych ustaw, którą przegłosowaliśmy po przejęciu władzy, to ta, zakazująca odbierania dzieci z powodu biedy - mówił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

kaczyński 1200.jpg
Jarosław Kaczyński ws. reformy sądownictwa: nie zejdziemy ze swej drogi

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Tomasz Sakiewicz: bez reformy sądów nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu

Patryk Jaki zauważył zaś, że "znajdujemy się obecnie w momencie historycznym". - W Polsce trwa sędziowski zamach na demokrację. Jeżeli my tego momentu nie wytrzymamy, to w Polsce może być już tylko gorzej - ocenił.

Eurodeputowany Solidarnej Polski mówił również, że - zgodnie z zapisami konstytucji i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego - polskie prawo jest nadrzędne względem traktatów międzynarodowych sygnowanych przez Polskę. - Ci ludzie, którzy są po tamtej stronie, kompromitują się w obszarze, w którym powinni być najsilniejsi: w obszarze prawa - ocenił Patryk Jaki.

W ocenie Jakiego, sędziowie "powodujący rokosz" w wymiarze sprawiedliwości chcą zabrać Polakom prawo "głosu do decydowania o państwie". - Albo idziecie z nami, albo w Polsce koniec demokracji i nastanie sędziokracja - apelował Patryk Jaki.

REKLAMA

"Idźcie po sprawiedliwość dla Polaków"

Głos zabrała również europoseł Beata Kempa, która stwierdziła, że "jesteśmy tu po to, by stanąć murem za tymi, którzy zostali skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości".

Przypomniała ona w tym kontekście działania eurodeputowanych opozycji w Parlamencie Europejskim. Przytroczyła wypowiedzi Marka Belki, Radosława Sikorskiego i prof. Sadurskiego w czasie dyskusji na temat Polski: "możecie dostarczyć krytykom polskiego rządu mocnych argumentów. Trzeba pomyśleć o zmianie łagodnego podejścia" - zacytowała Sadurskiego Beata Kempa. - Dzisiaj nie potrzeba czołgów, by stracić suwerenność. Wystarczy zobaczyć, jakich posłów opozycji mamy w Brukseli - oceniła Beata Kempa.

- Zwracam się z apelem do prezesa Jarosława Kaczyńskiego: my tę bitwę w Parlamencie Europejskim ustaniemy. Róbcie swoje, idźcie po sprawiedliwość dla Polaków - zaapelowała Beata Kempa.

REKLAMA

Sędziowie "celowo wywołują chaos"

Na konwencji partii przemawiał też wiceminister sprawiedliwości. Sebastian Kaleta zauważył, że "ostatnie miesiące zdominowane są sporem wokół reformy sądownictwa". - Wywołana jest ona reakcją najwyższych jego szczebli na demokratyczne wyniki wyborów, dające mandat do dokonania zmian w tym obszarze - mówił Kaleta.

Powiązany Artykuł

PAP Paweł Juszczyszyn 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Przewodniczący KRS: sędzia Juszczyszyn chce zostać "męczennikiem"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wyrok za gwałt i zabójstwo 3-latka. Publicysta: infantylne argumenty sędziego

Ocenił, że "istotą sporu o sądownictwo jest konflikt między sędziowskim korporacjonizmem, a demokracją", a także że niektórzy sędziowie "celowo wywołują chaos" w wymiarze sprawiedliwości. - O treści prawa rozstrzyga ustawa, nie wyroki sądów - przypomniał Kaleta.

REKLAMA

- Panie prezydencie, dziękujemy, że stanął Pan w obronie polskiej konstytucji i demokracji - mówił wiceszef resortu sprawiedliwości w komentarzu do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

"Będziemy reformować wymiar sprawiedliwości"

Szef Komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski odczytał na konwencji list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W liście tym prezes PiS podkreślił, że wymiar sprawiedliwości musi służyć obywatelom, społeczeństwu, a "nie stanowić pozostającą de facto poza wszelką kontrolą zamkniętą »nadzwyczajną kastę«, która może sobie na wszystko pozwolić".

- My ze swej drogi nie zejdziemy. Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele. Nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi - podkreślił Jarosław Kaczyński. Oświadczył, że z traktatów europejskich jasno wynika, że sprawy ustrojowe wymiaru sprawiedliwości leżą w gestii państw członkowskich.

REKLAMA

- A zatem chce się nas przymusić do tego, by Polska godziła się na łamanie traktatów, a przez to sama uznała się za państwo członkowskie drugiej kategorii wobec którego można sobie pozwalać na działania pozaprawne, niezgodne z traktatami europejskimi. To podcięłoby naszej Ojczyźnie skrzydła i skazało ją trwale na status państwa zależnego. A na to nigdy nie wyrazimy zgody - podkreślił prezes PiS.

Wyjaśnienie wątpliwości i wskazanie celów

Europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa podkreślała w Programie 3 Polskiego Radia, że konwencja pomoże wyjaśnić wątpliwości co do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości będzie mógł posłuchać i te wątpliwości zostaną absolutnie rozwiane - mówiła Beata Kempa.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski powiedział Polskiemu Radiu, że Zbigniew Ziobro w przemówieniu na konwencji określi kierunki działania ugrupowania. - Przychodzi czas, aby dokończyć te reformy, jakie zaczęliśmy w zeszłej kadencji w zakresie sprawności działania wymiaru sprawiedliwości - argumentował Janusz Kowalski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Poseł Solidarnej Polski: kończy się "lex Gersdorf" i "lex kasta"

REKLAMA

Sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Kałużny wyjaśniał, że podczas konwencji zostaną przedstawione dokonane zmiany w wymiarze sprawiedliwości w tej i w poprzedniej kadencji. Dodał, że zostaną też nakreślone "perspektywy przyszłości w wymiarze sprawiedliwości".

Zagadnienia obrony i suwerenności Polski

- Podczas konwencji będziemy podejmować takie zagadnienia jak obrona suwerenności Polski. Będziemy podkreślać, że nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, że Niemcy czy Francja i inne kraje mogą mieć sądownictwo niezależne od instytucji europejskich - mówił sekretarz generalny Solidarnej Polski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceminister sprawiedliwości: uchwały sędziów i ich oświadczenia nie są źródłem prawa

Szef MS przed miesiącem w rozmowie z Radiem Maryja mówiąc o przeprowadzanej reformie wymiaru sprawiedliwości zapowiedział, że kolejnym krokiem miałaby być zmiana struktury sądownictwa. - Obecnie są cztery szczeble. Po co aż tyle? To jest właśnie biurokracja. My chcielibyśmy tę strukturę spłaszczyć, żeby były trzy szczeble np. sądy okręgowe, apelacyjne i Sąd Najwyższy - mówił wówczas Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

PAP, IAR/ mbl/jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej