X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sellin: czynimy starania, by polska delegacja była 10 kwietnia w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:07
- Czynimy starania - i mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie - by poważna delegacja państwa polskiego była 10 kwietnia w Katyniu - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak mówił, jest wola, żeby państwo polskie ze swym przywództwem było tam na miejscu.
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Jan BIELECKI/East News

Wiceminister kultury pytany, czy planowane są jakieś uroczystości w związku z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicą mordu katyńskiego, odpowiedział: "oczywiście państwo polskie chce być obecne, na wysokim szczeblu, w Katyniu, w tym najbardziej symbolicznym miejscu, bo wiadomo, że cmentarzy katyńskich jest kilka, ale Katyń jest symbolem".

PAP 118 miesięcznica smoleńska 1200.jpg
Miesięcznica smoleńska. Prezes PiS upamiętnił ofiary katastrofy

Zauważył, że Rosja to "trudny teren związany z relacjami, które ostatnio są dosyć napięte".

- Ale chcemy pojechać i uważamy, że to jest oczywiste, że państwo polskie tam reprezentowane być powinno, więc takie starania czynimy i mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie, że poważna delegacja państwa polskiego w tym dniu, tam na miejscu będzie - podkreślił wiceszef MKiDN.

Skład delegacji

Na pytanie, "co to znaczy poważna delegacja i kto miałby wejść w skład tej delegacji" powiedział: "teraz jeszcze nie mogę mówić o szczeblu, o randze, ale przywództwo państwa polskiego na pewno". Sellin nie odpowiedział na pytanie, czy do Katynia poleci premier albo prezydent.

- Chodzi o to, żeby to było przywództwo państwa polskiego - zaznaczył.

- Jest taka wola, żeby państwo polskie z przywództwem państwa polskiego było tam na miejscu w czasie obchodów 80. rocznicy mordu katyńskiego i 10. rocznicy tragedii smoleńskiej - podkreślił.

Pytany, czy "Rosjanie już o tym wiedzą" odpowiedział, że takie rzeczy są planowane i "prowadzone w dialogu z państwem, które jest gospodarzem miejsca". - To jest oczywiste - podkreślił.

Obchody w kraju

Sellin poinformował także, że obchody tych dwóch rocznic odbędą także w Polsce.

- To jest rzecz przeżywana przez społeczeństwo polskie, przez patriotów polskich, którzy jak wiadomo zawsze o tragedii katyńskiej pamiętali w czasach, kiedy zakłamywano prawdę na temat tej tragedii, zawsze o tym pamiętano w różny sposób, poprzez różnego rodzaju nabożeństwa, modlitwy, ale też Katyński Marsz Cieni np. w Warszawie - mówił Sellin.

- Zachęcamy wszystkich, którzy te rocznice przeżywają, żeby być razem, bo to jest wspólna Polska sprawa - powiedział Sellin. Dodał, że chodzi o upamiętnienie zarówno polskich oficerów z Katynia i z innych miejsc tzw. mordu katyńskiego, jak istotnej części elity państwa polskiego, która zginęła 10 lat temu.

Odpowiadając na stwierdzenie, "czyli oficjalnych zaproszeń dla rodzin ofiar, które zginęły w katastrofie smoleńskiej nie będzie" podkreślił, że "zawsze były".

80. rocznica mordu katyńskiego

Katyń-ekshumacja_663_364.jpg
Zbrodnia katyńska – kłamstwa komisji Burdenki

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niedokładny i nierzetelny". Znamy uzasadnienie wyroku ws. Tomasza Arabskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:53
Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy dotarł do tekstu uzasadnienia wyroku w procesie Tomasza Arabskiego i innych urzędników, którzy odpowiadali za organizację lotu prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku. Arabski i jedna z urzędniczek zostali skazani na kary w zawieszeniu. Pozostałych uniewinniono.
rozwiń zwiń